Prokleté druhé třetiny, Energie znovu padla, body má Olomouc

V neděli přivítala Energie na svém ledě Kohouty z Olomouce ve svém posledním utkání před reprezentační přestávkou, v němž si chtěla spravit pachuť na jazyku po nepovedeném utkání s Rytíři. V utkání se brzy dostala do vedení, ale Olomouc rychle převzala iniciativu, kterou gólově projevila ve druhé třetině, v níž otočila skóre na 3:2 ve svůj prospěch. Karlovy Vary už na výsledku ve třetí třetině i přes veškerou snahu nic nezměnily a musely se nakonec smířit s druhou porážkou v řadě.
Tipsport extraliga, 17. kolo, ne 3.11.2019, KV Arena
Olomouc
2:3
1:0, 1:3, 0:0
Branky a nahrávky: 3. Stříteský (Skuhravý), 28. Vondráček (Koblasa, Šenkeřík) – 24. Nahodil (Olesz, Irgl), 25. Škůrek (Irgl, Nahodil), 29. Klimek (Strapáč, Dujsík).
diváci4278
Karlovy Vary: F. Novotný – Šenkeřík, Stříteský, Graňák (A), Plutnar, M. Rohan, Eminger, D. Mikyska – T. Rachůnek (A), Gríger, Flek – V. Polák, T. Mikúš, O. Beránek – Křemen, T. Knotek, Kohout – Koblasa, Skuhravý (C), Vondráček.
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík (C), Škůrek, Ondrušek (A), Jaroměřský, Švrček, Dujsík, Valenta – Burian, Strapáč, Irgl – Klimek, Nahodil, P. Musil – Olesz, Kolouch, Skladaný – Vodný, Hecl.

Zpočátku se oba celky spíše hledaly a nemohly hře vtisknout nějakou tvář. Bojovalo se o střední pásmo a o puk samotný. Ve třetí minutě se však podařilo Skuhravému vyhrát vhazování v útočném pásmu na Matěje Stříteského, který svižnou ranou rozvlnil síť a dostal na hokejky svých spoluhráčů trochu klidu. Olomouc se zase nadechla o něco později v přesilové hře po pěkné kombinaci Musila a Nahodila, když druhý jmenovaný z těsné blízkosti trefil jen beton Novotného. Výhoda dostala Kohouty do hry a domácí se ocitali pod stále větším tlakem. Energie proto vytvářela mnoho chyb. Jednou z takových byla třeba velmi špatná rozehrávka Křemena, po níž byl před Novotným absolutně osamocen Olesz, který i přes velké množství času na karlovarského brankáře nevyzrál. Z nejhoršího se domácí dostali zhruba pět minut před koncem třetiny po vydařeném oslabení. Zbytek úvodního dějství by se dal označit za vyrovnanou partii bez větších šancí na obou stranách.

Olomouc využila zbytku početní výhody a od prvních sekund začala vystrkovat drápky. Jedovatou střelou prověřil Novotného například bek Dujsík. Vyrovnání si nakonec tým z Hané nechal až na další početní výhodu, v níž střelu Olesze z velkého úhlu Novotný tělem vyrazil před branku přímo na hůl nehlídaného a přesně dorážejícího Lukáše Nahodila. Sotva domácí vyrovnali, poslal sudí po vysoké holi Vojtěcha Poláka Energii opět do čtyř a k obratu stačilo hostům dalších třicet vteřin, díky schovanému přízemnímu nahození Davida Škůrka od modré přímo do branky. Energie se dokázala velmi rychle zase postavit na nohy, když Koblasa v brejkové situaci dva na jednoho našel na druhé tyči Tomáše Vondráčka, který usměrnil puk do odkryté branky.

Radost ale domácím dlouho nevydržela. Než uplynula další minuta, využil svou šanci z mezikruží na druhé straně také Lukáš Klimek, který vrátil hostům vedení. A divoká přestřelka tím rozhodně končit neměla. Hra se přelévala z jedné strany na druhou a další nemalé šance si vzápětí vytvářeli domácí i hosté. Postupně se však hra zase trochu uklidnila, Energie začala přebírat iniciativu, ale na vyrovnání už se v prostřední části nedostalo, a to především díky výbornému výkonu brankáře Konráda, který si poradil například i s velmi dobře umístěnou tečí Fleka.

Karlovarští vlétli do třetí dvacetiminutovky se vší vervou a snažili se o rychlé vyrovnání. Vytvořili si převahu a v ní i několik menších šancí. K vsítění však Energii nepomohly ani početní výhody, v nichž obvykle vyniká. Asi největší šanci z mnoha dalších měl Dávid Gríger, který při dorážení z hranice brankoviště minul prázdnou branku již překonaného Konráda. S ubíhajícím čase byla na domácím družstvu patrná nervozita a z ní pramenící nepřesnosti. Hosté už výsledek kontrolovali. Západočeši zkusili zápas ještě zlomit díky odvolání brankáře v posledních minutách, ale druhé porážce bez bodu v řadě už uniknout nedokázali.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): My jsem věděli, že sem Olomouc přijede umlátit nějaké body. To se jim bohužel povedlo, my jsme jim trochu pomohli tím, že jsme se několikrát nechali zbytečně vyloučit. My jsme ve druhé třetině neudrželi nervy a ty přesilové hry rozhodly celý zápas. Zkusili jsme to ještě urvat ve třetí třetině, nechali jsme na ledě všechno, ale byla to přetlačovaná, kterou jsme nedokázali přetavit v obrat ani vyrovnání. Gratulujeme soupeři.

Jan Tomajko (HC Olomouc): My jsme se nenacházeli před zápasem zrovna v komfortní situaci kvůli předchozím porážkám, které s naší psychikou trochu zamávaly. V první třetině jsme měli hodně šancí, které jsme bohužel nevyužili, zatímco Energie dala gól prakticky z první střely. Ale jsme rádi, že jsme nesložili zbraně a druhou třetinu jsme vyhráli, což zápas rozhodlo. My jsme z toho byli trochu nervózní, jelikož jsme už několikrát takové vedení ztratili, ale tentokrát jsme to zvládli, za což jsme rádi.