Prolitá krev na body nestačila, Energie proti Kometě padla s nulou

Ani páteční utkání nepřineslo Karlovým Varům tak potřebné body, tentokrát byli nad síly zelenobílých hráči Brna. Ačkoliv začátek zápasu byl v podání domácích skutečně povedený a mnohdy je dělilo od gólu několik centimetrů, Kometa se brzy dostala do tempa a nakonec zvítězila 3:0. Zápas byl ze strany Moravanů hrán velmi tvrdě, hned dvakrát se totiž Karlovarští z ledu poroučeli se zakrvácenou tváří.
Tipsport extraliga, 47 (TV), pá 22.2.2019
Kometa Brno
0:3
0:1, 0:2, 0:0
Branky a nahrávky: 15. Zaťovič (M. Erat, P. Holík), 24. P. Holík (Štencel, M. Erat), 34. Gulaši (Hruška). Vyšší tresty: Martin Erat (KOM) - 5+OK, napadení.
diváci3410
Karlovy Vary: Bednář – Plutnar, Šenkeřík, Eminger, Kozák, Podlipnik, M. Rohan (A), Šafář – T. Rachůnek (A), Gríger, T. Havránek – J. Černý, R. Vlach, Kohout – T. Mikúš, Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Kverka, Šik
Kometa Brno: Čiliak – Štencel, O. Němec (A), Gulaši, Z. Michálek, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič (A), P. Holík, M. Erat – Orsava, Hruška, Mallet – Dočekal, L. Čermák (C), Vondráček – Süss, Kusko, Köhler

Energetici do utkání vstoupili naplno, ani ne půl minuty po úvodním buly skončila střílená přihrávka Tomáše Rachůnka po odrazu od hokejky bránícího hráče na břevně brněnské svatyně, a ještě v tomtéž střídání vyřadil Michal Plutnar dělovkou od modré Jana Štencela, jenž schytal nepříjemný zásah kotoučem a musel se doslova odplazit na střídačku. Překvapené Kometě chvíli trvalo, než se dokázala z tohoto náporu vzpamatovat, nicméně po zhruba čtyřech minutách hry již byli Moravané aktivnějším celkem. Od toho si sice vzali modrobílí na dvě minuty pauzu při svém brzkém vyloučení, ovšem v pěti znovu hodlali naplno ukázat své ofenzivní kvality. Jenže Západočeši se odmítali smířit s rolí papírového outsidera a zařadili nejvyšší útočnou rychlost, díky čemuž zvládli zcela srovnat krok i s pátým nejproduktivnějším týmem soutěže. A jakmile si domácí uvědomili, že brněnská obrana není tak nezdolná, dostali se do ještě větší herní pohody a Marek Čiliak se měl skutečně co ohánět. Mladý strážce lázeňského brankoviště Jan Bednář se v podstatě poprvé octl pod brněnským tlakem až při vstupu do závěrečné pětiminutovky periody, kdy se konečně Kometě začaly dařit kombinace v útočném pásmu. A hostům tato zlepšená aktivita brzy přinesla ovoce, byť ne jejich zásluhou. Přihrávku Martina Zaťoviče napříč brankovištěm totiž zachytil domácí obránce Martin Rohan tak nešťastně, že si srazil kotouč přímo do vlastní sítě. První branka utkání výrazně uvolnila břímě na modrobílých ramenou a poslední minuty první třetiny patřily hlavně Brnu, byť další změny skóre se už nedočkalo.

To vstup do prostřední periody byl v podání brněnské Komety vydařenější, po rychlém brejku se totiž octl sám před gólmanem Petr Holík, na šestnáctiletého Bednáře však nevyzrál. Ačkoliv vytáhlý mladík předváděl v brankovišti velice jisté výkony, tři a půl minuty po opětovném zahájení hry zůstal za obranou zcela zapomenutý právě Petr Holík, který milimetrovou přihrávku už jen doťuknul do prázdné branky. Ve druhé třetině už Moravané dokázali plně dostávat svému vysokému ofenzivnímu potenciálu a s občasným přerušením na jednu či dvě střely Energie zcela uzavřeli hru ve svém útočném pásmu. Krátce před polovinou třetiny ovšem předvedl faul daleko za hranicí všech pravidel Martin Erat, když ve středním pásmu sestřelil zákrokem ramenem do hlavy domácího Tomáše Havránka, jenž zakrvácený zamířil do kabin. Brněnský veterán byl s trestem za napadení vykázán do kabiny, a energetikům se díky předchozímu faulu Hrušky naskytla přesilovka pět na tři.

TM 0

Ovšem domácí tuto příležitost využít nedokázali a selhali také ve zbývajícím čase Eratova pětiminutového trestu. Za svou neproduktivitu byli domácí brzy potrestáni, šest minut před koncem třetiny od modré vypálil Michal Gulaši a aktuální držitel zelené helmy umístil svůj pokus přesně pod víko. Zanedlouho navíc Energie utrpěla další újmu na zdraví, tvrdý souboj u mantinelu odnesl krvavým šrámem v obličeji mladík Otakar Šik, tentokrát však Moravané žádný trest neobdrželi. Ačkoliv měli hosté v závěrečných momentech ještě několik zajímavých šancí, další trefu už před sirénou přidat nestihli.

Poslední dvacetiminutovka málem přinesla energetikům další ztrátu, po pár desítkách sekund po zásahu do obličeje zůstal na ledě ležet pro změnu karlovarský obránce Martin Rohan, vše však pro něj a jeho tým dopadlo dobře. Na brněnských hráčích byla vidět výrazná psychická pohoda, zatímco domácí i přes svou bojovnost byli v soubojích často o krok pozadu a sil jim rychle ubývalo. S postupem času si modrobílí začali na ledě dělat v podstatě, co chtěli, zejména při svých stále preciznějších kombinacích snadno překonávali obranu soupeře. Alespoň malou jiskřičku naděje však pro hráče z lázeňské metropole držel vynikající Jan Bednář, který se zřejmě nejvíce vytáhl krátce před polovinou dějství, když špičkou betonu sebral Jakubu Orsavovi jasný gól po dorážce zblízka. Ačkoliv šance na body rychle mizela, Karlovarští neztráceli svou bojovnost, díky čemuž dokázali narušit brněnský tlak a několikrát zaklepat na Čiliakem uzavřená vrata. Zejména díky skvěle takticky zorganizované defenzívě ale Kometa nepřipustila soupeře příliš blízko jakémukoliv zdramatizování utkání a v poklidu udržovala svůj náskok. I proto už závěrečné minuty nepřinesly žádnou další změnu ve skóre, a brněnská Kometa si tak mohla odvézt tři body za výhru 3:0.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): První třetinu jsme odehráli přesně tak, jak jsme chtěli. Byli jsme aktivní, dostávali Kometu pod tlak a vytvářeli si několik příležitostí. Ale nedaří se nám v poslední době tyto příležitosti proměňovat, a to byl kámen úrazu. V naší nejlepší pasáži, kdy jsme byli nejaktivnější, jsme si dali vlastní gól. To nás přibrzdilo a ovlivnilo celou první třetinu. Pak jsme udělali hloupou chybu a dostali druhý gól. Potom jsme ve druhé třetině přišli o několik hráčů, rozpadla se nám první přesilová hra, nepodařilo se nám využít dlouhou přesilovku. Kometa poté už hru kontrolovala a ve třetí třetině nás k ničemu nepustila, už jsme pak ani neměli sílu se zápasem něco udělat. Bohužel jsme nevstřelili branku, a proto jsme dneska nemohli dosáhnout na body.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Musím přiznat, že jsme neměli dobrý vstup do zápasu. Vary sice hrály to, co jsme předpokládali, ale my jsme se s tím nebyli schopni vyrovnat, takže prvních čtrnáct minut bylo z naší strany špatných. Pak přišel gól na 1:0, ten nás samozřejmě zvedl a ve druhé třetině jsme přidali druhý. Pak ale přišla v půlce zápasu komplikace a podle mého byl nakonec rozhodující moment, kdy měli domácí téměř minutovou přesilovku 5 na 3 a čtyři minuty 5 na 4. Je potřeba pochválit kluky, jakým způsobem to ubránili a vzápětí jsme dali třetí gól. To byl podle mě absolutní zlom v utkání a zápas jsme potom dotáhli koncentrovanou hrou podpořenou jistým Čiliakem do vítězného konce.