Staršímu dorostu nevycházely začátky třetin a Litvínovu podlehl

SD: HC Energie - HC Litvínov 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
K dohrávce devátého kola NOEN Extraligy staršího dorostu zamířil na karlovarský led celek ze samotného dna skupiny Západ, severočeský Litvínov. Zpočátku to vypadalo, že Litvínov nebude pro favorizované Západočechy žádnou velkou překážkou. Tempo domácích však postupně opadalo a ve druhé třetině je do kolen srazila rychle inkasovaná branka ve vlastní přesilové hře. Od té doby měli hosté navrch. Ve třetí třetině sice chtěli domácí ještě nepříznivý vývoj utkání zvrátit, ale opět rychle inkasovali a Litvínov už si vedení ohlídal. Tři body tak zaslouženě putují na sever Čech.
Extraliga staršího dorostu, 9. kolo, út 20.10.2015
Litvínov
1:5
1:1, 0:2, 0:2
Branky a nahrávky: 10. Šála (Hotěk) – 4. Havelka (Reichel, Cikánek), 21. Myšák, 36. Havelka (Reichel, Drašar), 42. Reichel (Vopat, Havelka), 54. Reichel (D. Havlík). Rozhodčí: Zubzanda – Fiala, Kokrment. Vyloučení: 3:6. V oslabení: 0:1. Diváci: 90. Střely na branku: 19:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:5.
Karlovy Vary: Beran (42. Grančarov) – Bernáth, Klejna, Vápeník, Hrůša, Přibyl, Pajk, Pátek – Habr, Šála, Bečka "A", Petrov, Slabý, Pastyřík "C", Davídek, Hotěk, Horký, Kaňkovský, Kurfürst "A"
Litvínov: Š. Havlík – Urbánek "C", M. Havlík, D. Havlík, Cikánek, Kučera, Macháč – Vébr, Helt, Bečvář "A" – Havelka, Reichel, Pavlíček – Schmidmayer, Myšák "A", Drašar – Vopat, Kumov, Ineman.

Energetici začali ve velkém tempu a chuť do hry z nich přímo čišela. Hosty jasně přehrávali a vytvářeli si mnoho šancí. Největší měl asi Davídek, který ale při samostatném úniku netrefil svým zakončením branku. Zdálo se, že je jen otázkou času, kdy se domácí dostanou do vedení. Jenomže Energie hrála z úplně nezajištěné obrany, čehož Litvínov využíval k rychlým brejkům. Vůbec poprvé na nedisciplinovanost domácích upozornil ve čtvrté minutě, když v závěru rychlého protiútoku přesně zakončil Martin Havelka. Energie byla poté i nadále lepší, ale postupně její tempo také maličko uvadalo a stále více se do hry dostávali také hosté.

Přesto však bylo stále více k vidění na straně domácích a v desáté minutě svou menší převahu přetavili domácí ve vyrovnávací branku, když v rohu kluziště vybojoval kotouč Hotěk, který jej přesně namazal na zadní tyč Dominiku Šálovi, a ten už neměl problém ho doklepnout do prázdné branky. Velkou šanci měla Energie poté ještě chvíli na to, když se o něco podobného po vzoru Hoťka pokoušel Bečka, jehož přihrávku za záda vlastního brankáře málem srazil jeden z obránců a z dorážky měl ještě možnost zakončit bekhendem Hrůša, ale ani on si na Havlíka nepřišel. Tempo poté už do konce třetiny pouze opadalo a k vidění bylo stále méně. Do kabin se tak odcházelo za vyrovnaného stavu.

Druhou třetinu začala Energie velmi špatně. Už v první minutě, navíc při vlastním oslabení a po vlastní hrubé chybě, inkasovala, když si za zády nechala s pukem volného Josefa Myšku, který už neměl problém Berana překonat, a šla do kolen. Od této chyby se poté odvíjela celá třetina. Litvínov byl jasně lepší, byl pohyblivější a aktivnější, zatímco Energii vůbec nic nevycházelo, puk se od ní odrážel, dělala zbytečné chyby a bylo to stále horší a horší. Domácí si za celou první půli vytvořili jedinou větší šanci, když Davídek našel před brankou z druhé vlny přijíždějícího a úplně volného Michala Hoťka, který však branku v dobré pozici minul.

To hosté měli šancí mnoho. Vytvářeli si velký tlak a jednu šanci za druhou. Z toho pramenil stále narůstající počet karlovarských chyb a také vyhozených kotoučů na zakázané uvolnění. Velkou šanci měl například Havelka, který se svou dravostí protáhl až před Berana, ale překonat ho nedokázal. Z tandemu ale ještě dorážel Reichel, jeho bekhendový pokus nakonec úspěch však také neměl. Už o chvíli déle ale ve výhodě za faul domácích našel v rychlé kombinaci Reichel Martina Havelku znovu a druhý jmenovaný se tvrdou střelou pod víko hravě prosadil. V závěru mohl velmi aktivní Havelka ještě zkompletovat hattrick, když slibně tečoval střelu Dominika Havlíka, ale byl už moc blízko u Berana na to, aby puk přepadl přes jeho beton. Domácí už tak přečkali i závěrečný nápor soupeře a se štěstím se udrželi hostům ještě celkem na dostřel.

Domácí měli v úmyslu ve třetí třetině ještě nepříznivý vývoj utkání zvrátit. Opět ale udělali velkou chybu, všechny síly totiž vložili do ofenzivy a zapomněli bránit, což jim hosté dali jasně najevo hned vzápětí ve druhé minutě třetí třetiny, když rychlý protiútoku zakončoval za asistence Lukáše Vopata úspěšně Kristian Reichel. Bylo rozhodnuto. Domácí ztratili motivaci i naději a hosté si své vedení už v poklidu udržovali. Kouč Eismann se ještě pokusil oživit hru střídáním na postu gólmana a vpustil mezi tyče Grančarova.

Pár drobnějších šancí ochozy KV Areny ještě na obou stranách viděli, ale nic výjimečného se na ledě už neodehrávalo. Zajímavé to možná bylo, když Pajk tečoval Pátkovu střelu jen těsně mimo tyče, nebo když si hosté v přesilové hře vytvářeli šance díky rychlým přechodům do útočného pásma a několikrát nebezpečně a tvrdě pálili. I náhradní gólman Grančarov si ale vybral později slabší chvilku, když si do vlastní brány srazil puk, který se snažil z velkého úhlu dostat před bránu Kristian Reichel. Zbytek utkání už provázelo na obou stranách jen několik přesilových her, které už ale také žádný zásah nepřinesly a tři body za výhru 5:1 už si tak v poklidu Litvínov udržel.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Já bych ke svému hodnocení použil sousloví bývalého fotbalového reprezentačního trenéra Karla Brücknera, který výkon, jaký jsme dnes předvedli, označoval, jako "barokní". Což tedy ve stručnosti znamená dobře vypadat, ale moc se u toho neušpinit a přesně takto jsme dnes na ledě působili. Jedním slovem to byla ostuda. Soupeř v utkání jasně dominoval, ale my jsme mu to naším lehkovážným výkonem lacině umožnili. Přesto je ale potřeba soupeři pogratulovat k zaslouženému zisku tří bodů.

Radek Mrázek (HC Litvínov): My jsme konečně přijeli v sestavě, ve které bychom měli hrát od začátku sezóny. Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli a jsme naprosto spokojeni.