Střelecká symfonie vrátila Energii na vítěznou vlnu

HC Kladno - HC Energie 2:6 (1:1, 1:4, 0:1)
Po dvou dílčích neúspěších se karlovarští hokejisté představili před televizními kamerami na ledě Kladna a opět se výborným výkonem vrátili na vítěznou vlnu. Do poloviny zápasu naprosto vyrovnaný průběh zlomil po pohledné akci Jakub Grof, na nějž v rychlém sledu navázali neméně vyvedenými góly Hluchý, dnešní oslavenec David Zucker a s první trefou v sezóně i Skladaný. A přestože ke konci druhé dvacetiminutovky dokázali Středočeši snížit, další nádherný průnik Bílka určil dlouho před koncem vítěze duelu.
O2 extraliga, 11. kolo, čt 11.10.2007
Kladno
2:6
1:1, 1:4, 0:1
Branky a nahrávky: 8. Ševc (Kalla), 38. Čurilla (Martin Procházka) - 12. Kraft (Bílek), 31. Grof (Skladaný), 34. Hluchý (Duben), 36. Zucker (Milan Procházka), 37. Skladaný (Kristek), 51. Bílek (Němec). Rozhodčí: Šindler - Pouzar, Kabourek. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:2. Diváci: 1655. Průběh utkání: 1:0, 1:5, 2:5, 2:6.
Kladno: Orct (36. Lev) - Ševc, Hájek, Šmach, Schnabel, L. Procházka, Nádašdi, M. Štěpánek - Bělohlav, Patera, Tomajko - Čurilla, Gardoň, Martin Procházka - Horna, Kalla, Tenkrát - Diviš, Kazatel, Kuchler
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Grof, Duben, Mudroch, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Hluchý - Melenovský, Kristek, Skladaný - Zucker, Pech, Milan Procházka

Velmi opatrný začátek televizního souboje se rychle proměnil v lítou bitvu díky dvěma vyloučením na karlovarské straně. Trochu smolné podražení v podání Pecha následovalo podobně nešikovné vyhození Dubna mimo mantinely a Středočeši roztočili drtivou přesilovkovou kombinaci. Na jejím konci se do puku opřel Martin Ševc a nechytatelnou dělovkou našel prostor vedle Mensatorovy vyrážečky.

V pokračující jednoduché početní výhodě byl dále nebezpečný i Horna s Tenkrátem, ale tyto střely už obrana Energie ustála. A díky trochu spornému zákroku Schnabela na Skuhravého si záhy zahrála i ona svou první přesilovku. V ní Milan Kraft zavezl puk do pásma, následně jej ještě jednou získal na nedůrazném Liboru Procházkovi a nakonec byl u tyče i dostatečně pohotový, aby v obtížné pozici dokázal zasunout kotouč za bezmocného Orcta.

Vyrovnání skóre opět vrátilo obrázek hry k opatrnosti známé ze samého úvodu. Jenže přestávka přinesla definitivní zvrat. Energetici vlétli na svého soupeře bez respektu a i díky přesilovkám zasypali Orcta několika ostrými projektily. Zkušený gólman ale Kumstátovu střelu vyrazil betonem a obstál také při úniku Melenovského.

Trochu paradoxně se urodilo až v plném počtu. Ale stálo to zato. Kombinaci na jeden dotek zakončil po ideálním přistrčení od Skladaného Jakub Grof tvrdým příklepem pod horní tyčku. Další parádu předvedl za tři minuty Duben. Zkušený bek zatáhl puk až za bránu a pak nezištnou přihrávkou kolem bližší tyče zmátl všechny s výjimkou Milana Hluchého, kterému nechyběla tvrdost ani přesnost k tomu, aby vyšperkoval celou akci úspěšným zakončením.

Skvělým varským momentům nebyl zdaleka konec. Ve 36. minutě si na podobnou střelu jako před chvíli Grof najel David Zucker a ranou do protipohybu si osladil oslavu svých dnešních dvacetin. Kladnu nepomohla ani výměna v brankovišti. Jakub Lev totiž Kristkovu ránu vyrazil přímo před Františka Skladaného, který snadno doklepnul a mohl divoce oslavit svou letošní střeleckou premiéru.

Drobné komplikace v cestě za vítězstvím udělala energetikům zbytečná chyba v obraně. Marek Čurilla těžil z dobré práce Martina Procházky u mantinelu a mohl lehce snížit. Možná poslední šanci na zvrat prováhali Kladenští na přelomu druhé a třetí dvacetiminutovky. Na trestnou lavici usedli za nedovolený zákrok a další nepovedené vyhození do diváků dva Západočeši a před Mensatorem se rozpoutalo modré peklo. Maskovaný Západočech ale vše pozorně pohlídal a i díky pomoci do Kallovy střely skákajícího Hluchého zůstalo skóre nezměněno. Jedničku si Mensator zasloužil i za svou trpělivost, se kterou dokázal přilepit beton k tyčce, a odolat tak snad čtyřem Bělohlavovým dorážkám. To už se ale stalo při plném počtu hráčů na ledě.

Naopak v další z přesilovek Karlových Varů se urodil závěrečný gól večera. Vítězslav Bílek se sebevědomě vydal z rohu kluziště před branku, až trochu škodolibě znemožnil nalomeného obránce a bekhendem přehodil i beton nataženého Lva. Nominace do soutěže o akci týdne byla také tím posledním, co v pro Energii mimořádně povedeném duelu oba týmy předvedly. Potvrdit vysokou výhru mohou Karlovarští již v neděli, kdy na domácím ledě přivítají orly ze Znojma.

Zdeněk Müller (HC GEUS OKNA Kladno): "Výsledek i výkon byl dnes určitě zklamáním. Snad jen první třetinu jsme zahráli slušně a vyrovnali se v ní soupeři. Ve druhé třetině, hlavně za těch šest minut, kdy jsme inkasovali čtyři góly, jsme úplně vypadli ze hry, v obraně udělali hrozné chyby, neobsadili volné hráče a hosté toho využili, což rozhodlo. V závěru to z naší strany byla ohromná křeč a už se nám nedařilo vůbec nic. Dohrávali jsme v útlumu a vyhrál zaslouženě lepší soupeř."

Zdeněk Venera (HC Energie Karlovy Vary): "Do utkání jsme nevstoupili dobře. Přestože jsme si byli vědomi, jak dobré má Kladno přesilovky a chtěli jsme se pokud možno vyvarovat vyloučení, tak jsme udělali faul, poté vyhodili puk za mantinel a byla z toho přesilovka pět na tři. Kladno ji sehrálo úplně na jedničku, ale pak bylo důležité, že se nám podařilo vyrovnat jak skóre, tak i hru, a myslím, že o výsledku utkání rozhodla raketová desetiminutovka ve druhé třetině, kdy nám tam napadalo všechno."