Sváteční pohodu energetika zpříjemní tři body ze Sparty

HC Sparta Praha - HC Energie 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Z předvánočního výjezdu na Spartu se mohou karlovarští hokejisté vracet s pocitem dobře odvedené práce. V defenzivně laděné partii dokázali i díky výbornému výkonu Lukáše Mensatora (na snímku) eliminovat většinu útočných akcí Pražanů, na jejich branku v polovině utkání navíc bleskově našli odpověď. Při prvním startu za Energii se z gólu radoval Dmitrij Zjuzin. O veselé cestě na západ pak deset minut před koncem rozhodl nejlepší hráč utkání Jakub Čutta.
O2 extraliga, 34. kolo, st 23.12.2009, T-Mobile Aréna
Sparta
1:2
0:0, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 29. Gulaši (Ton, Langhammer) - 29. Zjuzin (Dej), 50. Čutta (Melenovský, Pletka). Rozhodčí: Mikula, Souček - Pavlovič, Rozlílek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 5971. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Sparta: Přikryl - Vydarený, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, J. Mrázek, Bolf, Cunik - Kratěna, Broš, Látal - Ton, D. Výborný, Koreis - Netík, Langhammer, Ručinský - Hrdel, Podlešák, Hromas
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Parýzek, Dobroň, Čutta, Tribuncovs, Mucha, Loginov, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Pletka - Hluchý, Dej, Zjuzin - Zucker, Kuběna, Zaťovič

Ve vánočním utkání se do první výraznější šance dostal Petr Ton, který byl při svém úniku nedovoleně zastaven Tribuncovsem. Následná přesilová hra se domácím nezdařila, k Mensatorovi neprošla jediná střela. Krátce po návratu karlovarského obránce na led dostali výhodu přesilové hry po Hrdelově faulu i hosté, ani jim se ale v početní výhodě nevedlo. Do největší šance třetiny se dostal po nenápadném průniku ve 12. minutě Jakub Langhammer, který orazítkoval tyčku Mensatorovy branky. Po přerušení hry se prohlížel záznam hry, branky ale nebylo dosaženo ani podle rozhodčího u videa.

V 16. minutě putoval na trestnou Čutta, po necelé minutě připravil Spartu o zbytek přesilové hry Kratěna. Ve zkrácené přesilové hře si Karlovy Vary vytvořily silný tlak, ani v něm ale branka nepadla. V poslední minutě se ještě dostali do šancí Kratěna, který prováhal správný okamžik pro střelu, a Ton, který nebezpečně střílel v poslední minutě první části.

Do druhého dějství vstoupili lépe domácí, v dobré příležitosti se ocitla dvojice Ton-Výborný. Finální přihrávka ale mířila Výbornému na brusle. Na začátku 29. minuty střílel v přesilovce od modré čáry Michal Gulaši a jeho rána po zemi prošla až za záda Mensatora. O 21 vteřin později přišla blesková odpověď Varů, odraženou střelu Rastislava Deje dorážel do prázdné branky nováček v karlovarském dresu Dmitrij Zjuzin.

Krátce nato rozpoutala trojice Výborný-Koreis-Ton smršť v obranném pásmu hostů, ostřelování Mensatora v druhý gól nevyústilo. Tlak si v přesilové hře po vyloučení Langhammera vytvořily i Vary, Sparta se vysvobodila vyhozením až po více než minutě. Následující minuty patřily Langhammerovi, který nejdříve nebezpečně objížděl branku a poté zamkl s Netíkem a Ručinským soupeře v jeho obranném pásmu. Energie se vysvobodila jen za cenu faulu na Ručinského. Při přesilovce byla Sparta blízko vedení, ani jedna střela ale nebyla gólová.

Do třetí třetiny nastoupily oba celky možná až přemotivovaně, hra se přelévala ze strany na stranu. Do šancí se opět dostával aktivní Langhammer, branka mu ale nebyla souzená. Ve 49. minutě byla Sparta na ledě v šesti, trest za hráčskou lavici šel odpykat Cunik. Karlovarští nabídnutou výhodu muže v poli využili, po přihrávkách Melenovského a Pletky se trefil Jakub Čutta. Závěrečná snaha domácích o vyrovnání přinesla možnosti přečíslení pro hosty, v poslední minutě byl blízko třetímu gólu Rastislav Dej, který zakončoval únik dva na jednoho. Prozatím tápající Vary si tak k vánočnímu stromku z Prahy odvážejí všechny tři body.

Miloš Holaň (HC Sparta Praha): Výsledek je pro nás obrovské zklamání. Začali jsme velice dobře, hráli jsme aktivně, vynutili jsme si v první třetině fauly, měli jsme přesilovky, ale nezatlačili jsme v nich soupeře, kromě jedné přesilovky, kdy jsme dali hned po buly gól. Jinak byly naše přesilovky tragické. V těchto momentech zklamali klíčoví hráči, kteří by tyto zápasy měly rozhodovat. Je čas začít něco pořádně dělat. Vymlouvat se na to, že jsme neměli štěstí a dali jsme tyčky, to jsou řeči pořád dokola. Na to není momentálně prostor. Svátky asi až tak veselé mít nebudeme.

Pavel Hynek (HC Energie Karlovy Vary): Jsme rádi za vydřené tři body. Sparta byla dneska nebezpečná hlavně v přesilových hrách, kdy nás dokázala dostat pod tlak a zmáčknout. I když nepadlo moc branek, utkání mělo svou kvalitu. Není podstatné, jak jsem se na Spartu těšil nebo netěšil. My jsme potřebovali tři body. V situaci, v které jsme, musíme bodovat a nekoukat na to, jestli hrajeme doma, venku nebo proti komu to je.