HC Energie Karlovy Vary

Taktická bitva vítěze neurčila

K a r l o v y V a r y - První tým průběžné tabulky dorostenecké extraligy HC Slavia Praha přivítali mladíci karlovarské Energie. Pouhé čtyři prohry za celý ročník na kontě soupeře dávaly znát, že cesta za body nebude lehká, ba bude přímo strastiplná. O výsledku utkání bylo v podstatě rozhodnuto již v první třetině. Každý ze soupeřů se jednou trefil do černého. Poté zavládla na karlovarském zimním stadionu taktická a velmi tvrdá bitva, která již gól nepřinesla. Za domácí celek otevíral skóre utkání Petr Račanský.
Extraliga dorostu, 44., čt 12.2.2004
Karlovy Vary
Slavia
1:1
1:1; 0:0; 0:0
Branky: 6. Račanský (Dudek) - 15. Růžička (Sklenář).
Rozhodčí: Hošek - Dongres, Kantořík. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:0. Diváci: 90.
Karlovy Vary: Závorka (Benda) - Boguský, Schmidt, Štryncl, Zmečkal, Bauer "C", Dudek, Hájek, Hatman, Petružálek, Račanský, Sláma, Slovák, Smolík, Kalousek, Mrkvička, Tollinger, Topinka.
Slavia: Kamiš (Brzobohatý) - Višňák, Moščic, Růžička, Jebavý, Jiránek, Stromko, Samec, Malárik, Ondráček, Kachlík, Krejčí, Freisler, Beránek, Škaloud, Drbohlav "C", Soldán, Fiala, Lang, Sklenář.

Komentář k utkání

Již úvod utkání naznačil, že stovka přítomných diváků uvidí velmi vyrovnaný duel. Do první velké šance zápasu se dostali domácí šancí Dudka, který tečoval střelu Boguského. Betony brankáře Kamiše sklaply včas. Stejně úspěšně si vedl i jeho protějšek v brance Energie Tomáš Závorka. Ten pohotovým vyjetím nejprve zneškodnil výhodné střelecké postavení Soldána, načež jeho střelu lapil. Do úvodního tlaku se mohli dostat domácí díky vyloučení Moščice. Již po 17 vteřinách přesilové hry řešil střelu Dudka zpoza obránce Dominik Kamiš vynikajícím semaforem. Karlovy Vary se nemohly při přesilové hře prosadit, ale jejich chvíle přišly po ní. Petr Račanský získal na začátku šesté minuty za brankou puk od Dudka, zleva vyjel před branku a zamířil přesně mezi betony a staticky stojícího gólmana – 1:0. Do domácích vproudila energie až poslední tělesné buňky. Slavisté najednou nevěděli kam přiskočit dřív. Místo zvýšení skóre však přišlo vyloučení a hosté tak měli čas na vzchopení se. Na konci přesilové hry chybělo k vyrovnání jen to pověstné štěstí. Po přihrávce Škalouda od mantinelu měl Stromko dostatek času na střelu i několik dorážek. Brankář Závorka se vyznamenal!

Hra se po přesilové hře vyrovnala. Bojovalo se převážně ve středním pásmu, bez větší šance. Ta přišla až v polovině patnácté minuty. Sklenář vybojoval puk, předal jej na Vladimíra Růžičku, který si najetím zprava nejprve položil brankáře a poté bez problému zavěsil. Karlovarská obrana naprosto zaspala -1:1. I nadále pokračoval boj především o střední pásmo, střelecké příležitosti nalezli hráči až ke konci třetiny. Po buly v útočném pásmu tvrdě vypálil Mrkvička, brankář Kamiš se štěstím vyrazil špičkou betonu na levou tyčku.

V prostřední dějství se obraz hry nezměnil. Bojovný taktický výkon na obou stranách, jen několikrát za třetinu přetnuly vyložené brankové příležitosti především domácího celku. Již po minutě hry vyrazili do nájezdu dva a jednoho Hartman a Petružálek. Slávistický obránce Samec ale pohotově překazil finální přihrávku. Teprve po polovině zápasu vystrčili drápky také Pražané. Z jejich několikaminutového náporu, ale ani z brejků domácích branka nepadla. Přestože se i brankáři několikrát významně zapojili do hry, hrála se v prostřední části převážně obranná bitva. Do vývoje zápasu zasáhl, především ke konci třetiny, i hlavní sudí Hošek, který ve svém podprůměrném výkonu mnohokrát dbal spíše na rovnoměrnost vyloučení, než na trestání prohřešků.

Při vstupu do poslední třetiny bylo jasné, že na více jak jednu rozhodující branku, se pravděpodobně hrát nebude. Bitva o každý milimetr ledu rapidně přitvrdila a více než hokej, byla mnohdy k vidění plejáda hittingů, bodyčeků a dalších metod zastavení soupeře. Přesto se několik šancí na vstřelení branky na obou stranách urodilo. Na konci 44. minuty vyrazil Martin Hartman z trestné lavice jako střela. Vybojoval za brankou hostů puk, vyjel před bránu a z mezikruží tvrdě vypálil mezi betony Kamiše. Betony sice však nesklaply, ale touš byl zpomalen natolik, že rychlé otočení a přikrytí lapačkou stihl brankář bez problémů ještě před brankovou čarou. Ve 47. minutě vyrazili na steč Slavisté. Jakub Stromko dobře našel před brankou volného Ondráčka, ten však vstříc prázdné brance nedosáhl na skákavou přihrávku. Na konci 52. minuty se do nájezdu dva na jednoho dostali Karlovarští Smolík a Slovák. Finální přihrávku do prázdné branky velmi pohotově překazil svou holí hostující gólman.

Slavii patřila především poslední pětiminutovka. Na jejím začátku získal touš přihrávkou od mantinelu Malárik. Vstříc brankáři, zachránil situaci domácí obránce, který subtilního útočníka zastavil doslova zalehnutím. Dramatický konec dopřál stovce diváků slavistický nájezd dva na jednoho v podání Stromka a Ondráčka. Avšak finální přihrávka Jakuba Stromka byla příliš zbrklá a nepřesná. V poslední půlminutě se skóre mohlo měnit hned dvakrát. Nejprve si Energetik Hájek vybruslil do mezikruží, s jeho střelou přes obránce měl Kamiš hodně práce. V zápětí zachraňoval remízu fantastickým zákrokem Tomáš Závorka. Při rychlém útoku hostů se k odraženému puku dostal nikým neatakovaný Drbohlav. Závorka se přemístil včas a střelu doslova několik vteřin před koncem utkání vyrazil.

Proti prvnímu celku dorostenecké extraligy předvedla Energie výborný a zodpovědný výkon. Jeden bod je jistě velmi dobrým výsledkem. Přesto vzhledem k průběhu zápasu a k faktu, že na vyložené šance byli jednoznačně úspěšnější domácí, nebyla výhra zdaleka nereálná.