Ve výborném utkání šťastnějším týmem Pardubice

P a r d u b i c e - Měl to být jasný zápas. I když se karlovarským hokejistům také daří, na ledě suverénně vedoucích Pardubic měli podle nestranných pozorovatelů hrát jen druhé housle. Avšak prognózy vzaly tentokrát za své a byla to Energie, která místy přebírala taktovku. V dramatickém duelu výborné úrovně se ale štěstí nakonec usmálo na domácí tým a Pardubice tak před nejvyšší návštěvou sezóny porazily Energii Karlovy Vary těsně 5:4 po třetinách 0:1, 3:0 a 2:3.
Český Telecom Extraliga, 17. kolo, ne 27.10.2002
Pardubice
5:4
35. Vyhlídal (Čáslava, T. Blažek), 38. Lubina (Janecký), 40. A. Novotný, 54. Buďa, 57. Janecký - 18. Šinágl (Opatovský, Kraus), 45. V. Polák (Koláček, Balázs), 45. Kraus (Rodin), 60. V. Polák (Balázs). Rozhodčí: Rejthar - Šimůnek, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6, navíc Mikeska (Pardubice) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 8824.
Pardubice: A. Svoboda - Pácal, Janecký, Vyhlídal, Pištěk, Mudroch, Čáslava, A. Novotný, Duben - Rolínek, T. Blažek, Lubina - P. Sýkora, Divíšek, D. Pospíšil - J. Kudrna, Mikeska, Buďa - Kolář, Koukal, Průcha.
Karlovy Vary: Franěk - Topoli, Mádl, M. Hlavačka, Krajíček, Bauer, Rodin - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - Tvrdík, Kverka, Košťál -Polák V., Koláček, Balázs-Opatovský, Šinágl, Kraus

Zaplněná pardubická aréna si na kostce nad ledem nejprve prohlédla starý znak karlovarského klubu, který zavdal početné skupině příznivců Energie důvod k nespokojenému pískotu ještě před samotným zápasem. Další překvapení si přichystali trenéři hostujícího mužstva – kvůli zranění Robina Bacula a Libora Pavliše se do centra třetího útoku postavil chomutovský Kamil Koláček. Hned po úvodním vhazování vstoupili do utkání aktivněji domácí, už v první minutě se před Fraňka tlačil Lubina a vzápětí Vojtěch Polák hasil obětavým lehnutím do střely nebezpečnou možnost obránce Dubna. Aktivitu pardubického celku ale přibrzdilo první vyloučení hned v druhé minutě, Energie se však na ledě zrekonstruované haly teprve zabydlovala. V plném počtu hráčů vážně ohrožoval Fraňka domácí čtvrtý útok, ale poté, co nevyužil svoje šance, převzali iniciativu Karlovarští a zejména první a čtvrtý útok zatápěl brankáři Svobodovi. Domácí až příliš často ochotně přihrávali pády, rozhodčí Rejthar byl však pozorný, případně šalamounsky vyloučil na obou stranách, tak jako v půli 15. minuty. V závěru hry 4 na 4 nedorazil Rodin do poloodkryté branky puk po střele Ladislava Svobody, ale v plném počtu hráčů již udeřilo. V polovině 18. minuty přenechal Kraus Šináglovi na modré Opatovského přihrávku zprava a Šinágl prostřelil Adama Svobodu. V závěru třetiny už poněkolikáté ukázal dobrou spolupráci Pištek s Lubinou, ale jednogólový náskok hostům zůstal.

Očekávaný nápor pardubického mužstva na začátku druhé třetiny se nekonal. Naopak se do jasných šancí dostávali překvapivě karlovarští hokejisté. Jen milimetry scházely v 22. minutě ke druhému zásahu, když Košťál u mantinelu chytře oklamal obránce Vyhlídala, puk se dostal mezi kruhy ke Kverkovi a ten střelou trefil jen břevno Svobodovy branky. Tlak vynesl Energii možnost přesilové hry, ale paradoxně to byli domácí, kteří se dostávali na dostřel Fraňka. Nechali se však unést útočením a ze vzniklého přečíslení 4 na 2 nezvýšil vedení z jasné pozice před pardubickým Svobodou karlovarský Svoboda. Oslabení v půli zápasu hosté v pohodě ubránili, domácí však přesilovka dostala do tempa a začali si vytvářet místy drtivý tlak. Obrovské šance spálil juniorský čtvrtý útok a v nájezdu dva na nikoho mířil ke zděšení publika Mudroch jen do tyče. Karlovarští trenéři se pokusili uklidnit své svěřence a na konci 33. minuty si vyžádali oddechový čas. Ten však jako by odstartoval hororové poslední minuty druhé třetiny. Přesně v čase 33:00 upadl domácí hráč na konec hole nic netušícího Kverky. Přesilová hra domácích se stala dvojnásobnou hned po 37 sekundách, kdy byl vyloučen shodou okolností kmenový hráč Pardubic Michal Tvrdík. Perníkáři nabídnutou možnost k vyrovnání využili, Vyhlídal si pohlídal správný okamžik a z kruhu propálil Fraňka. Pokračující oslabení Energie ubránila, Rodin svou obrannou prací přiměl ke vzteklému házení hokejky Petra Sýkoru. Pardubice ovšem ve svém úsilí nepolevily a diváci děkovali na konci 38. minuty agilnímu Lubinovi, jenž prošel hostující obranou jako nůž máslem a bekhendem trefil mezi betony padajícího Fraňka. Stav 2:1 a to nebylo vše! Obránce Novotný zřejmě drží patent na vlastní góly v síti Energie. Stejně jako v prvním utkání i v tomto zvýšil na 3:1 s pomocí karlovarské brusle a betonu Petra Fraňka pouhých 9 sekund před druhou sirénou. V euforii odešli do kabin červenobílí s vidinou vyhraného zápasu.

Karlovy Vary se ale předem nevzdaly. I když třetí třetina začala nenápadně, brzy nabídla obecenstvu dramatickou zápletku. V 44. minutě projel rozhozenou domácí obranou Polák, poslal do prázdné branky ideální Koláčkovu přihrávku podél brankové čáry a v zárodku "ztlumil" v tribunách se rozeznívající pardubickou hymnu. Ze hry ale uběhlo pouhých 31 sekund a ztichlou halou se nesl jásot karlovarských fanoušků. To Rodin zachytil na modré pokus o vyhození, okamžitě poslal puk před Adama Svobodu a ve zmatku se mezi Lubinou a Janeckým prosadil Jakub Kraus - vyrovnáno na 3:3! Napínavá podívaná nebrala konce a na začátku 47. minuty došlo asi k rozhodujícímu momentu utkání. Za zřejmě neexistující faul loktem odešel do šaten domácí Mikeska a před Energií stála pětiminutová přesilová hra. Laxní přístup se ale rychle změnil v bezradnost a Franěk musel předvést několik bravurních zákroků, aby udržel nerozhodný stav, zatímco jeho protějšek neměl v podstatě práci. Nakonec se ale štěstí na Pardubické usmálo. Už při plném počtu hráčů na ledě objel Lubina varskou branku, avšak Franěk se stihl přemístit a v leže schoval puk mezi betony. Hra nebyla přerušena a vzápětí nájezd domácího hráče posunul gólmana, ale ne tak puk, který zůstal stát na brankové čáře, kde si ho první všiml útočník Buďa. Pohotovým doklepnutím za brankovou čáru lehce zvýšil na 4:3 a připsal si první gól při svém premiérovém startu za Pardubice. Karlovarští se nepoložili a snažili se znovu dotáhnout nepříznivý stav. Všudybyl Lubina se je pokusil rozhodit vyvoláním šarvátky a vyloučení na obou stranách se perníkářům vyplatilo. Na obranné modré naivně přišel o puk Bauer, Janecký jel se svou „kořistí" sám na Fraňka a ten ač domácímu kapitánovi kličku do forhendu vystihl betonem, přece inkasoval, jelikož puk se záhadně dostal několik centimetrů za čáru. Vítězný gól padl v čase 56:21 a zápas se od té chvíle spíše dohrával. Přesto ho hosté ještě zdramatizovali, když před branku Adama Svobody hezky projel Balázs, naservíroval Polákovi a ten svým druhým zásahem získal pro svůj tým možnost krátké hry bez brankáře. V ní už ale Rodin pohotovou střelou z kruhu vyrovnání nevytěžil a tak se na pardubickém ledě strhly oslavy vydřeného vítězství nad bojovnou karlovarskou Energií.

Miloš Říha (Pardubice): "Bylo to vynikající utkání, obě mužstva hrála s maximálním nasazením. V první a části druhé třetiny naši hráči neplnili úkoly, pak se nám začalo dařit a dostali jsme soupeře pod tlak. Bohužel vlastními chybami jsme mu dovolili vyrovnat, ale za to nasazení musím hráče pochválit, protože měli za sebou včerejší zápas v Litvínově a cestování. Dnes jsme si chtěli vyzkoušet hru se čtyřmi útočníky a jedním obráncem, zda se dostaneme přes obranu, kterou u nás soupeři hrají."
Marek Sýkora (Karlovy Vary): "Ukázali jsme, že poslední výsledky nebyly náhodné. Sehráli jsme dobré utkání, zlomové okamžiky byly v prvním pěti minutách druhé třetiny, kdy jsme měli dát tři góly, ale nedali a tam se to otočilo. Celkový dojem dobrý, ale bez bodů."