Z vyrovnaného derby bere tři body Plzeň

Druhé letošní west derby nepřineslo karlovarským hokejistům body. Svěřenci Martina Pešouta sice odehráli se svým rivalem vyrovnané utkání, nicméně gólově za ním o jeden zásah zaostali, a tak si z Plzně neodváží ani bod.
Tipsport extraliga, 29. kolo, pá 3.12.2021
Plzeň
3:2
1:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 20. Jiříček, 21. Dzierkals (J. Dufek, Mertl), 48. Schleiss (Čerešňák, Bulíř) – 33. Kulich (Flek), 52. Černoch (Immo, T. Rachůnek).
diváci1000
Plzeň: Svoboda – L. Kaňák, Čerešňák (C), Kremláček, Jiříček, Kvasnička, Budík, Graňák – Dzierkals, Mertl (A), J. Dufek – Blomstrand, G. Thorell, Bulíř – F. Suchý, Kodýtek (A), Schleiss – M. Lang, F. Přikryl.
Karlovy Vary: Novotný – Martin Rohan, Plutnar, L. Doudera, Dlapa, T. Havlín, Pulpán (A), Weinhold – T. Rachůnek (A), Kulich, Flek – Immo, T. Mikúš, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček (C).

Aktivněji vstoupili do západočeského derby hokejisté Plzně, kteří měli v úvodní pětiminutovce hned dvě velké příležitosti. Nejprve se po Dufkově pasu ocitl nikým nehlídaný mezi kruhy Tomáš Mertl a za Novotným zvonila tyč. Karlovarská jednička následně musela řešit únik Ludwiga Blomstranda, švédský útočník se dostal až před hostujícího brankáře, ale skóre neotevřel. Ve 14. minutě mohl na druhé straně kluziště udeřit Martin Kohout, karlovarská čtyřiašedesátka se ztratila domácím obráncům, ale svým bekhendovým pokusem našla pouze betony připraveného Svobody. Úvodní trefa padla ještě v prvním dějství. Gól do šatny inkasovala Energie, který v závěru neobstála proti tlaku indiánů. David Jiříček si od modré sjel s pukem až za bránu, kterou obkroužil a o brusli jednoho z hostujících nešťastlivců zaskočil Novotného.

Jako kdyby energetici zůstali opaření ještě po startu druhé dvacetiminutovky. Plzeň totiž dokázala po pouhých šestatřiceti vteřinách od prvního buly odskočit na rozdíl dvou branek. Nenápadné nahození Dufka od mantinelu nadělalo v karlovarském brankovišti pořádný nepořádek, poskakující puk se následně dostal k Martinsu Dzierkalsovi, jenž už neměl problém jej uklidit za záda Filipa Novotného. Ve 22. minutě se do další velké šance řítil Martin Kohout, jenže ani tentokráte neuspěl. Hostující forvard se tentokrát dostal do samostatného nájezdu a proti Svobodovi zvolil kličku, která však skončila vysoko nad plzeňskou svatyní. Na svou chvíli čekala Energie až do 33. minuty, konkrétně v čase 32:29 se svěřencům Martina Pešouta povedlo snížit. Pakliže by se vyhlašovala branka zápasu, jistě by cena připadla Jiřímu Kulichovi. Talentovaný mladík totiž vzal zodpovědnost do svých rukavic, vydal se na sólo akci, během níž si skvěle obhodil jednoho z domácích obránců, a nakonec jedovatou střelou zápěstím vymetl pavučiny v brance indiánů.

S jednobrankovou ztrátou vjeli karlovarští hokejisté do třetí třetiny, nicméně už necelých osm minut po začátku se Plzni znovu povedlo odskočit na rozdíl dvou branek. Na trestnou lavici usedl Ondřej Dlapa a Škoda dokázala početní výhodu zužitkovat. Čerešňák svým pasem vybídl v levém kruhu postaveného Jana Schleisse, jenž zakončil pod horní tyč. Podobný scénář se poté opakoval na druhé straně, po nedovoleném zákroku byl na dvě minuty vyloučen Vojtěch Budík a Karlovy Vary rovněž skórovali v přesilovce. Pohledná kombinace domácích, puk doputoval po ose Rachůnek, Immo až k Jiřímu Černochovi, který se trefil do okryté klece. Domácí branka sice byla v tu chvíli posunutá, nicméně to zapříčinil plzeňský Miroslav Svoboda, takže sudí po dohodě s videem gól uznal. V závěru se Karlovarští pokusili srovnat při hře v šesti mužích v poli, ale hubený náskok už si indiáni udrželi.

Duel nedohrál obránce Lukáš Doudera, jenž byl ve 44. minutě ošklivě naražen na mantinel domácím Petrem Kodýtkem. Útočník Plzně za svůj zákrok inkasoval pět minut a trest do konce utkání.

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň): „Vyrovnané, urputné, bojovné utkání. Dnes nebylo moc prostoru na nějaké přečíslení. Za stavu 2:0 jsme pár chyb udělali, soupeř to potrestal kontaktní brankou. Rozhodujícím faktorem bylo, že jsme z pětiminutového oslabení udělali naší výhodu a dali rozhodující gól. Závěr jsme ubojovali, jsme strašně rádi za tři body.“

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): „Já si myslím, že to bylo dobré a bojovné utkání z obou stran. Dobře jsme do vstoupili do zápasu, vytvořili jsme si několik dobrých příležitostí, které jsme ale neproměnili. Naopak jsme dostali do šatny smolný gól, který domácí nakopl. Bohužel jak skončila první třetina, tak začala i ta druhá. Pro nás dvě nešťastný branky, které daly domácím klid na hokejky. My jsme bojovali celé utkání“, soubojů bylo hodně. Klíčovým momentem bylo jak jsme dnes naložili s přesilovými hrami. Domácí dnes zaslouženě vyhráli.“