Zlín se spíše než jako Král předvedl jako rozmazlené princátko

Pokud se někdo ze západočekých diváků těšil na pohledné akce Zlína, musel být po závěrečné siréně zklamaný. Hosté hráli především na brejky, proložené častými pády a pokusy o vymodlení si přesilové hry. To se jim mnohokrát podařilo, ale přesilovky pro ně byly spíše trestem. Poněkud teatrálně pak završili své vystoupení odchodem do šaten deset minut před koncem po vyloučení Balaštíka, který holí seknul do břicha hrdinu druhé třetiny Lubomíra Hurtaje. Ten pomohl dvěma brankami otočit skóre z nepříznivých 0:1 na 4:1 ve prospěch energetiků. Po třetinách 0:1, 4:1 a 1:0 porazily Karlovy Vary mistra ze Zlína 5:2.
Tipsport Extraliga, 19. kolo, ne 31.10.2004, Zimní stadion Karlovy Vary
Zlín
5:2
0:1, 4:1, 1:0
Branky: 23. Dvořák (Ptáček), 24. Hurtaj (Tomík, Hlavačka), 24. Kraus (Krátoška, Ptáček), 28. Hurtaj (Tomík, Kraft), 51. Ptáček (Tomík, Bauer), - 16. Kristek (Galvas), 39. Balaštík (Leška, Jenáček), Rozhodčí: Mikula - Hlavatý, Tovšenovjan. Vyloučení: 9:10, navíc Skuhravý 10 min., Kraus - M. Okál (oba 5 min. a do konce utkání). Využití: 2:0. Diváci: 3390.
Karlovy Vary: Mensator - Bauer, Harant, Kutlák, F. Ptáček, Krajíček, M. Hlavačka, Suur, J. Polák - M. Dvořák, Alinč, Milan Procházka - Tomík, Kraft, Hurtaj - Krátoška, Skuhravý, Kraus - Košťál, Lipianský, V. Polák
Zlín: Murín (28. M. Altrichter) - Zubíček, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Galvas, D. Nosek - Jenáček, Leška, Balaštík - Barinka, Kováčik, Martin Čech I - M. Okál, Kristek, Ambruz

Zlínští  Ševci či lépe Medvědi nepatří k oblíbeným soupeřům Karlových Varů. Dnes však přijel loňský mistr bez čtyř opor, které se v derby zápase se Vsetínem provinily zásadně proti pravidlům a byly švédským rozhodčím Anderssonem potrestány trestem ve hře, což automaticky znamená stop v dalším zápase . Tak se mohla za příznivých okolností nepříznivá bilance energetiků s tímto soupeřem o malinko vylepšit. Jen s deseti útočníky a sedmi obránci se hosté snažili prodloužit sérii zápasů s bodovým ziskem, domácí, s novým objevem v brance Lukášem Mensatorem, si vytkli cíl právě tuto sérii přerušit.

Pod dohledem rozhodčího Mikuly nastoupily oba týmy před velmi slušně zaplněné tribuny a pustily se do sebe bez bázně a hany. Zlín, jak je mu vlastní, se hrnul do ofenzívy, domácí chtěli vyvrátit mýtus o totálně bránícím týmu a tak se po celých 60. minut hrál oboustranně rychlý, pohledný a na góly bohatý hokej.  První nebezpečnou situaci si vypracovali Hurtaj s Tomíkem,  jehož střelu Murín jen vyrazil se štěstím před sebe, ale nikdo nedorážel.  V 5. minutě se poprvé vyznamenal Mensator, když zlikvidoval nájezd Čecha a Barinky. Bruslařky skvělí hosté donutili domácí k faulu již v 7. minutě. Na dvě minuty byl vyloučen Kraus za hákování.  8 sekund před návratem Krause si nedovoleně počínal Balaštík, který nevybíravě smetl u hrazení Hurtaje. Vzápětí byl přehnaně důrazný Okál a domácí tak měli šanci otevřít skóre ve dvojnásobné přesilovce. Obrovskou šanci spálil Procházka, který se z hranice brankoviště snažil dorazit puk po Alinčově střele. Domácí si vytvořili 101 sekund trvající zámek, ale Murín udržel se štěstím čisté konto. Ve dvanácté minutě zbytečně sehrál divadelní etudu Skuhravý, který se skácel při průniku přes střední pásmo a oslabil svůj tým nejen dvěma minutami za nesportovní chování, ale i dalšími 10 minutami osobního trestu. Příkladně bojující hráči Energie nedovolili v přesilovce hostům vůbec nic. V 16. minutě rozhodčí Mikula přehlédl zcela evidentní nedovolené bránění Zubíčka na Alinče, hráči Zlína se díky tomuto zákroku dostali do přečíslení z něhož Kristek  biliárovým šťouchem otevřel skóre. V 17. minutě byl vyloučen Blaťák za držení. Přesilovka se však domácím nedařila, a když už měli možnost zakončit, stál na místě připravený Murín. Hlavačka ani Ptáček se se svými jedovkami  neprosadili. Přestože byla první třetina vyrovnaná, do šaten odcházeli spokojeněji hosté. Domácí si zkomplikovali navíc nástup do druhého dějství zbytečným vyloučením v poslední sekundě dvacáté minuty za příliš hráčů na ledě.

S Polákem na trestné lavici a čtyřmi hráči v poli se domácí snažili udržet naději na úspěch v tomto zápase od první sekundy druhého dějství. Hned po návratu Poláka na led se usadili v útočném pásmu, Ptáček nedovolil hostům vyhodit a od modré čáry přihrál  před branku zcela osamocenému Dvořákovi a ten si skvělým způsobem vychutnal Murína. Hned v následující minutě musel potvrdit gólovou akci Hurtaje a Tomíka videorozhodčí. Publikum propuklo v jásot a i na kolonádě muselo být jasno, že Karlovy Vary otočily průběh zápasu na 2:1. Za dalších 30 sekund bylo ještě veseleji. Třetí gól vyšvihl bekhendem Kraus po výtečné přihrávce Krátošky. Najednou bylo domácích všude plno a otřesený Murín nevěděl, kde mu hlava stojí. Ve 26. minutě byl vyloučen za hrubost Roman Hamrlík. Krajíček spálil totální gólovou šanci, když zcela sám před brankou těsně minul. Všechno napravil Hurtaj, který si mazácky povodil celou zlínskou obranu i s Murínem, objel branku a zasunul do prázdné klece na 4:1. Slovenský gólman musel z branky a nahradil ho Altrichter. Totální rozvrat zlínské obrany pokračoval. Do gólových šancí se dostali Košťál a hned po něm Skuhravý, ale při Altrichterovi stálo štěstí. Tlak domácích polevil až v další přesilovce Zlína v polovině zápasu. Za faul na Lešku byl vyloučen obránce Jiří Polák. Energie si s oslabením poradila bez větších problémů. Ve 35. minutě se opět vylučovalo na straně domácích. Za hrubost si odjel odsedět dvě trestné minuty Procházka. Notorický krutihlav a kverulant Leška jen těžce nesl vývoj utkání a pronásledoval hlavního i čárové rozhodčí po každém hvizdu, kdykoli byl na ledě a měl pocit, že se mu křivdí. Přesilovku hosté opět nezvládli a navíc Ambruz dostal dvě minuty za nedovolené bránění karlovarského gólmana. Ve 39. minutě vykřesal naději pro hosty Balaštík, který jemně tečoval Leškovo nahození mezi betony, snížil na 4:2 a uzavřel účet druhé dvacetiminutovky.

Ve 42. minutě rozkmital levou tyč zlínské branky tvrdou ranou Krátoška, když využil chyby zlínského Galvase a naznačil, že i třetí dějství bude mít obdobný průběh jako ty předchozí. Ve 43. minutě byl za judistický chvat vyloučen Hamrlík a nabídl domácím přesilovku. Tomík ve skvělé pozici dal do střely takovou sílu, že přerazil vlastní hůl. Hned po něm vyslal bombu na Altrichtera Kutlák, puk jen těsně minul zlínskou svatyni. Hamrlíkuv prohřešek domácí  však gólově nepotrestali. Domácí byli aktivnější a nedovolili tak hostům, převzít otěže zápasu. Navíc vyvolal tlak domácích nedovolené zákroky ze strany hostí. Tesařík barbarskou sekyrou dokončil Krátoškův nájezd na Altrichtera. Další brutální zákrok holí předvedl Balaštík, který zasáhl Hurtaje do břicha. Zcela nepochopitelně se po odpískaném faulu odebrali hosté do kabin. Výkon hodný „mistra“. Skandování diváků : „ Naučte se prohrávat“ zcela jasně charakterizovalo to, co se na počátku poslední desetiminutovky dělo. Po návratu hostí na led hráli domácí další přesilovou hru 5 na 3 a tentokrát ji proměnili v gólovou radost. Ptáček od modré propálil Altrichtera. 5:2.  I když se pak vylučovalo dvakrát i na straně domácích, neměl už Zlín psychicky na zvrat. Spíše než na hokej se soustředil na simulování, záludné fauly a diskuse s rozhodčími. Tesařík a Hamrlík v tomto díle jednoznačně hráli prim. Hlavní rozhodčí podlehl hvězdným manýrám a nevylučoval. Domácí kontrolovali sebevědomě své obranné pásmo, důrazem a rychlostí  nedovolili hostům nic. Zlomení úřadující mistři si v závěru neodpustili další brutální sekyru, po které zůstal  domácí Kraus ležet na ledě a Okál dostal 5 minut plus do konce zápasu. Zcela nepochopitelně dostal stejný trest i Kraus, který opustil led v doprovodu klubového lékaře. Zlínští zcela psychicky neunesli závěr zápasu a jednoznačně bylo jejich záměrem vyvolat bitku. Po oddychovém čase se pustili do power- play, aby snížili gólový rozdíl. Domácí však byli proti a konečným výsledkem 5:2 rázně ukončili zlínský sen o neporazitelnosti.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Hosté se dostali v první třetině do vedení, což nebylo příjemné, o to cennější byl náš nástup do druhé části. Pak celé mužstvo šlo za vítězstvím s buldočí silou a vírou. Podíl na něm mají všichni, včetně brankáře Mensatora."

Ernest Bokroš (Zlín): "Nezbývá mně nic jiného, než soupeři poblahopřát. K herní i osobní nedisciplinovanosti ve druhé polovině utkání se přidal pětiminutový výpadek našeho mužstva ve druhé třetině, který vlastně rozhodl o utkání. Po pátku nám z každé pětky vypadl jeden hráč, a tak jsme sestavu museli "pošoupnout". Co jsem v Česku, tak se mi ještě nestalo, aby mě diváci oblévali pivem. Proto jsme ve třetí třetině chtěli odejít z ledu pryč."