HC Energie Karlovy Vary

Nezvládli jsme utkání pravdy, říká o absenci v play off Pavel Hynek

Oči hokejové veřejnosti se upínají k olympijským plamenům a česká extraliga si navzdory minimálnímu počtu reprezentantů užívá přestávku. Na závěr sezony se chystají i hokejisté Energie, na rozdíl od předešlých sezon je ale letos rozhodně nečeká boj o zlato. Energetikům, kteří se po základní části v rámci play out pokusí co nejvíce vzdálit barážové příčce, přesto podle jejich kouče nechybí chuť do práce: „Spíše na hráčích pozoruji zklamání, protože jsme všichni věřili, že se do desítky dokážeme protlačit,“ říká Pavel Hynek v našem rozhovoru.

Pane trenére, můžete přiblížit program mužstva během olympijské přestávky?
Od posledního zápasu jsme do nejbližší neděle měli volno. V neděli jsme se pak opět začali zapracovávat posilovnou a kolem. V pondělí a úterý jsme vyjeli na běžky a od středy jsme začali klasicky trénovat na ledě. V sobotu jsme odehráli exhibiční utkání s Toužimskou stavební společností a celý tenhle týden nás znovu čekají tréninky. Původně jsme měli sehrát dvě přípravná utkání, jedno bylo nakonec zrušeno, takže hrajeme pouze ve čtvrtek s Norimberkem. Sobotu pak máme volnou, v neděli opět trénujeme a ve středu už zase začíná liga. Nezdá se to, ale přestávka uteče rychle.

Příprava na běžkách sloužila asi hlavně k psychickému odpočinku, že?
Přesně tak. Původně jsme dokonce plánovali, že pojedeme na nějaký delší pobyt na hory. Pak jsme ale program změnili a myslím si, že dva dny byly tak akorát. Lyžovali jsme na Božím Daru, vždycky asi tak dvě hodiny. Někomu to šlo lépe, někomu hůře, ale v průměru kluci za ty dvě hodiny uběhli 15 až 20 kilometrů. Hlavní je, že se nám tam nikdo nezranil.

Utkání s Novgorodem odpadlo, nehledali jste nějakou náhradu?
Sháněli jsme soupeře v rámci extraligy, ale kluby už měly svůj program připravený. V úterý nás tedy čeká klasický trénink, kluci si zahrají mezi sebou. Myslím, že jeden přípravný zápas s Norimberkem je dostačující.

Do play off už bohužel proniknout nemůžete. Jak se to na hráčích projevuje? Nepozorujete na trénincích například menší chuť do práce?
To určitě ne. Spíše pozoruji takové zklamání, protože jsme všichni věřili, že se do desítky dokážeme protlačit a v play off se porveme o dobrý výsledek. Bohužel jsme v poslední čtvrtině nezvládli ta takzvaná utkání pravdy. Byla to pro nás utkání v Liberci, Litvínově a doma s Budějovicemi. Kdybychom si je pohlídali, tak jsme dnes všichni veselejší. Zklamání z nás ale musí rychle vyprchat, protože bodové rozdíly nejsou velké. Ještě nás čeká 14 zápasů, bojovat se bude o 42 bodů, takže se ještě hodně nadřeme.

Účast v play out musela být pro sebevědomí loňských mistrů asi pořádně ledová sprcha…
Do sezony jde každý s nějakým cílem, ať už individuálním nebo kolektivním. Že by po mistrovském titulu měl přijít boj v play out, si před sezonou nikdo nepřipouštěl ani v nejhorším snu. Z toho pramení to nynější zklamání.

Jak jsou na tom hráči se zdravím? Je nějaká naděje, že si ještě zahrají dlouhodobě zranění Zaťovič, Zjuzin a Pech?
Z těchto hráčů by nejdříve dispozici měl být Lukáš Pech. Bruslí na ledě bez hokejky, chodí do posilovny a na kolo. Doktoři mu vyrobí takovou malou ortézu a od tohoto týdne by měl začít normálně trénovat. Věřím, že proti Vítkovicím už nastoupí. Zaťa (Martin Zaťovič) se zlomenou rukou potřebuje přece jen déle. Také ale trénuje na kondici a v letošní sezoně si ještě zahraje. U Dmitrije ještě uvidíme, na úplný konec sezony to u něj ale také nevypadá.

Fanoušci si často stěžují, že nevyužíváte domluvené střídavé starty z Chomutova. Tak jednoduché to ale asi není, že by stačilo zatelefonovat a přijeli by Kraft s Dudou, že?
Chomutov začíná hrát play off, tedy nejdůležitější část sezony. Nepřipadá tedy v úvahu, že by se tu některý z těch hráčů objevil. Budeme si muset vystačit s tím, co máme. Využít bychom chtěli hráče, které máme na střídavý start z Kadaně. V sestavě by se opět měl objevit Balázs a v přípravném zápase s Norimberkem bychom chtěli vyzkoušet Dmitrije Cyganova.

Bojem o vyhnutí se baráži budou de facto i zbývající dvě utkání základní části, že?
Určitě ano a je tomu tak po celou sezonu. Každý bod a gól je důležitý. O to větší škoda je, že jsme nějaký bod neurvali například v Plzni. Nepodali jsme tam špatný výkon a po bodu jsme sahali.

V play out Vás čeká Brno a zřejmě i Boleslav, na které se Vám letos vůbec nedaří. Nemáte z těch zápasů trochu obavy?
Obávat se nemůžeme ničeho. Musíme zmobilizovat síly a nedívat se nalevo ani napravo. Jestli se nám s nimi dařilo v základní části nebo ne, na to se nemůžeme ohlížet. Musíme prostě hned zpočátku bojovat o každý bod, abychom si zajistili klidný závěr sezony.

Teď trochu z jiného soudku. Sledujete zápasy z Vancouveru?
Všechna utkání jsem neviděl, ale když to jde, tak se samozřejmě rád podívám. Důležité zápasy, ve kterých už o něco jde, budu určitě sledovat i v noci.

A Váš tip na umístění Česka?
Jakákoli medaile by podle mě byla úspěchem a myslím si, že na to máme. Každý favorizuje Kanadu a Rusko, ale turnaj je doopravdy vyrovnaný a medaili může brát šest, sedm mužstev.

Děkuji za rozhovor!