HC Energie Karlovy Vary

Normunds Sejejs se vrátil do Karlových Varů podpořit kamarády a jednat o KHL

Na několik málo dní se ve městě horkých pramenů a minerálních vod zastavil generální manažer lotyšského Dynama Riga Normunds Sejejs. Karlovarskému fanouškovi není toto jméno rozhodně neznámé. Jedna z nejvýraznějších osobností lotyšského hokeje odehrála v dresu tehdejší Becherovky dvě povedené sezony. Jak se daří někdejší opoře zadních řad Západočechů a co ji přivedlo zpět do Karlových Varů? I o tom byla řeč v rozhovoru s lotyšskou hokejovou legendou.
Energie usiluje o vstup do Kontinentální hokejové ligy, bývalý obránce Becherovky si měl tedy v Karlových Varech rozhodně o čem povídat. „Sešli jsme se Miroslavem Vaňkem, ale více jsme si o KHL povídali při jeho návštěvě v Rize. V pátek neměl tolik času, protože se hrála extraliga se Znojmem,“ začal manažer Sejejs popisovat svou návštěvu v lázeňské metropoli a pokračoval: „Energie nešťastně prohrála s Orly 2:3 a pak nebyla ani nálada. Více času na povídání jsem měl spíše s ostatními lidmi z vedení klubu.“

Další, s kým se bývalý lotyšský reprezentant bavil, byl Alexej Naumov. „Alexej pomáhá panu Vaňkovi v jednáních o KHL. Spolu jsme se bavili o hráčích a dalších věcech týkající se KHL,“ přidal účastník několika mistrovství světa a olympijských her.

Kontinentální liga je finančně náročná a sehnat finanční prostředky na tuto soutěž není nic jednoduchého. Pro Karlovy Vary, pokud tuto soutěž chtějí hrát, to platí také. „My jako Dynamo Riga jsme akciovou společností. Největší balík drží plynařská společnost Itera. Druhý největší vlastník je majitel právě této společnosti, ale to je už soukromá osoba. Klub má pak ještě další čtyři podílové vlastníky. Tito akcionáři se složili na chod celého klubu a samozřejmě i na KLH,“ objasnil financování soutěžě v Rize Sejejs.

Pokud by se měla KHL v Karlových Varech hrát, nabízí se otázka, kdo jí bude financovat? Generální manažer Energie Miroslav Vaněk uvedl, že na jakékoliv prognózy potřebuje čas. „Vím, že Karlovaráky, ale nejen je, zajímá jestli KHL ano nebo ne. Vím, že všichni chtějí informace, ale já bych chtěl všechny požádat o trpělivost,“ vyjádřil se před několika dny manažer Vaněk.

Pokud by se v lázních začala KHL hrát, tak by s největší pravděpodobností vznikla dvě mužstva. Stejně je tomu i v Rize. „Dynamo hraje KHL a Riga 2000 hraje nejvyšší běloruskou ligu. Podle mého je to nejlepší model,“ pokračoval bývalý produktivní obránce.

Spolupráce obou klubů přináší řadu výhod. „KHL je hodně náročná. I z toho důvodu, že se tam hraje hokej na vyšší úrovni, než jsou národní soutěže. Pokud Energie chce tuto soutěž hrát a pokud se jí na to podaří sehnat prostředky, tak model dvou mužstev je asi ten nejlepší. Navíc je to skvělé i pro národní mužstvo. Pokud se to podaří a dokáží se přivést kvalitní hráči na reprezentační úrovni, tak můžete mít větší část národního mužstva pohromadě celý rok. Tým se dokáže sehrát a na mistrovství světa je daleko silnější,“ vysvětlil celou situaci okolo spolupráce dvou klubů v jednom městě Normunds Sejejs.

Za ostovskou Mattonku hraje řada mých kamarádů, přiznal s úsměvem Normunds Sejejs

V sobotu navštívil Normunds Sejejs utkání krajského hokejového přeboru mezi celky HC Mattoni a rezervou Kadaně.

Před několika lety jste působil v Karlových Varech. Hrál jste za tehdejší Becherovku. Co vás vůbec přivedlo na utkání krajského přeboru v Ostrově?
Mám v tady několik kamarádů. Tak jsem se na ně přišel podívat, jak hrají a jak se jim vede. Před několika málo lety přijeli otevřít novou halu v Rize. Pokaždé, když jsem v Karlových Varech, tak se za klukama zastavím a prohodím s nimi několik slov.

Na západě Čech jste se určitě neobjevil jenom tak. Co vás konkrétně přivedlo?
Přijel jsem pracovně. Karlovy Vary se v příští sezoně chystají vstoupit do KHL. My jako Dynamo Riga jsme letos vstoupili do KHL jako nováček a já jsem generálním manažerem Dynama.

Před několika týdny byl naopak v Rize generální manažer Energie Miroslav Vaněk, že?
Ano. Byl se tam podívat a zjišťoval všechno o KHL. My jsme zrovna hráli s Petrohradem a on se zajímal o to, jak to tam prostě děláme. Zajímalo ho všechno. Výdaje, jak jsme skládali mužstvo a další věci, protože Energie má zájem hrát KHL.

KHL má teď přestávku, takže jste mohl tuto návštěvu oplatit. Jaký byl Váš program?
Zhlédl jsem tady pár utkání. V pátek jsem viděl zápas Energie se Znojmem a v neděli pak souboj Slavie Praha s Lasselsbergerem Plzeň.

O co nebo o koho jste se konkrétně zajímal?
Zajímalo mě mužstvo Varů. Na jaké jsou úrovni, jaké mají hráče a tak. Navíc Energie je vicemistr extraligy, a když chce hrát KHL, tak i všechno okolo toho.

Viděl jste i utkání Slavie s Plzní. Co vás zajímalo na tomto střetnutí?
Hráči. Za Plzeň nastupuje jeden Lotyš, reprezentační obránce a zajímalo mě, jak hraje. Navíc Slavia i Plzeň mají kvalitní mužstva a vždycky se nějaká posila hodí. To není žádné tajemství, že se manažeři zajímají o hráče.

Máte někoho vytipovaného konkrétně?
To samozřejmě mám, ale jména těchto hráčů říkat nechci. Přece jen všichni jsou pod smlouvou. A pak mezi kluby a hráči jsou ještě agenti, kteří do jednání zasahují. Ale mám v zásobě více tipů jak na hráče Plzně, tak Slavie.


Normunds Sejejs v karlovarských barvách