HC Energie Karlovy Vary

Podaří se Energii skalpovat plzeňské indiány?

Po dvou venkovních utkáních čeká karlovarské hokejisty domácí derby s Plzní. Indiáni poslední tři zápasy prohráli a v tabulce jsou sedmí. Jejich náskok na Energii činí rovných deset bodů. Energetici si ale v poslední době zvykli na přísun bodů a v tom budou chtít pokračovat. Přijďte je podpořit a vytvořte zeleno – bílé peklo! Velké derby startuje v pátek úderem 18. hodiny.
Kde sledovat utkání: Online přenos | SMS servis | Video přenos

Po nadějném začátku přišel útlum

Hokejový klub z města piva začal sezonu dobře. Z prvních sedmi utkání vyhráli indiáni pět střetnutí, a po 11. kole se nacházeli na druhé příčce extraligové tabulky. Pak se ale něco zadrhlo, a od té doby získavá Plzeň body se střídavým úspěchem. Jak už bylo napsáno, poslední tři duely nezvládla. Zvláště debakl 1:6 s Kometou před domácími fanoušky asi Straku a spol. příliš nepotěšil. Indiány navíc čeká druhé venkovní utkání v řadě, po kterém ještě budou následovat zápasy na Slavii a ve Zlíně. A absence soubojů na domácím ledě, přestože krátkodobá, také může hrát svoji roli na psychice hráčů. Nemluvě o únavě z cestování. Možná i proto se Plzni venku zdaleka nedaří tolik jako doma.

Za provaz táhnou známé tváře

Nejvíce bodů zatím pro Plzeň sbírají známá jména. Nejproduktivnějším hráčem vůbec je Ondřej Kratěna (13 bodů). Po něm následuje rodák z Chodova, Radek Duda. Ten má zatím ze všech indiánů nejlepší mušku. Trefil se už šestkrát. Ani Martin Straka není moc pozadu. U jeho jména svítí v kolonce nasbíraných bodů číslo jedenáct. V obraně si zatím vede slušně Jiří Hanzlík. K pouhým dvanácti trestným minutám přidal i šest kanadských bodů.

Vzájemná bilance

První letošní zápas zvládli lépe indiáni. Karlovarští si z jejich arény odvezli prohru 2:6. A i v posledních sezonách se více dařilo rivalovi z Plzně. V minulém ročníku vyhrála Energie jen jeden ze čtyř vzájemných zápasů. I proto pro ni bilance z posledních devíti zápasů v rámci extraligy vyznívá hůře. A to poměrem 3:6. Páteční utkání nabízí příležitost tuto bilanci vylepšit. Důvod k optimismu ale může dávat fakt, že v KV Areně se indiánům moc nedaří. Bude záležet i na výkonu Dušana Salfického, který už chytal západočeských derby dost, nikdy však v karlovarském dresu.

Dávat pozor na zbytečné fauly, varuje Václav Baďouček

Václav BaďoučekLázeňská metropole hostí druhé letošní západočeské derby. Bude plný dům? „Byli bychom velice rádi, kdyby co nejvíce diváků dorazilo v zelenobílém, aby vytvořili tu správnou atmosféru,“ přeje si celá šatna A mužstva. A diváků přijde dost. Tou pravou pozvánkou je jednak o fakt, že jde o derby, ale také ta skutečnost, že se Energii začíná dařit. „Neřekl bych, že jsme v nějakém laufu. Nám se podařilo v posledních čtyřech zápasech bodovat, ale to nic neznamená,“ upozorňuje na začátek trenér Václav Baďouček a pokračuje: „Jsme za to samozřejmě rádi. Nesmíme ale podlehnout dojmu, že nám to už půjde samo a že se každý porazí sám.“

Indiáni přijíždějí do Karlových Varů odpočatí. Poslední utkání odehráli v neděli v Mladé Boleslavi, kde prohráli 1:3. „Myslím si, že budou hodně nabuzení. Poslední dva zápasy jim vůbec nevyšly a podle mého budou tu sérii chtít zastavit. My se samozřejmě budeme snažit o pravý opak,“ pokračuje Baďouček. Podle dlouhodobých statistik je Plzeň soupeř, kterému se v KV Areně vůbec nedaří. „To jsou jen čísla. Na ty se nehraje. Tuším, že Plzeň u nás vyhrála pouze jednou, ale to nám moc nepomůže. My musíme hrát tak dobře, abychom tuto statistiku jenom potvrdili,“ přidává.

Energie by ráda produkovala takovou hru, která by se divákům líbila. To znamená, že se bude pokoušet o nátlakový hokej, jako to předvedla v utkání s Litvínovem nebo Slavií Praha. „Pro nás je v domácím prostředí povinnost hrát aktivně. Ani na ledě soupeře ale nehrajeme nějakou defenzívu. Jak v Pardubicích, tak i v Liberci jsme neprodukovali nějakého zanďoura. Naše mužstvo si při tomto stylu hry věří, a my chceme co nejvíce zaměstnávat brankáře soupeře,“ popisuje Václav Baďouček vlastní taktiku boje.

Do utkání nezasáhne Pavel Kuběna. „V utkání s Libercem si pochroumal rameno, takže bude mimo hru. Na jeho místo nastoupí Tomáš Rohan,“ popisuje trenér proč dojde ke změně v sestavě. Nabízí se otázka proč nenastoupí Tomáš Klíma? „Důvod je jednoduchý. Kupec a Zucker si rozumí. Nám momentálně chybí křídlo a Tomáš Rohan je velice podobný typ hráče jako Pavel Kuběna. Proto jsme sáhli k této variantě,“ vysvětluje.

Indiáni jsou bojovné mužstvo a své skalpy nedávají někomu jen tak zadarmo. „Mají ve svých řadách mladé hráče, které doplňují zkušení Straka, Hanzlík nebo Vostřák. Musíme si dávat pozor na zbytečné fauly. Nesmíme jim dávat příležitost v přesilových hrát. To jsou a budou situace, ve kterých jsou opravdu silní,“ popisuje trenér Václav Baďouček kvality soupeře HC Energie.

Poslední kolo

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 3:2sn (1:2, 1:0, 0:0 – 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Bartovič (Nedvěd, Kudrna), 27. Vak (Krejčík), rozh. nájezd Nedvěd - 1. Mikeska (Gřegořek), 12. Skuhravý (Mocek, Mikeska).

BK Mladá Boleslav – HC Plzeň 1929 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 2. Mikulík (Výborný), 45. Cetkovský (Bahenský), 60. Bahenský - 51. Duda.

Statistiky

HC Energie Karlovy Vary
Utkání v extralize18- 4 - 1 - 4 - 9 – 51:63 - 18 b
Průběžné umístění13. místo
Nejproduktivnější hráčLukáš Pech - 19 bodů (8+11)
Nejlepší střelecPetr Kumstát - 10 branek
Nejlepší nahrávačLukáš Pech – 11 asistencí
Nejlepší v +/- František Skladaný +7 bodů
Nejtrestanější hráčMichal Gulaši – 47 TM
BrankářiLukáš Mensator 89.45 %, 3.54 g/z
Marek Benda 87.72 %, 4.29 g/z
Tomáš Závorka 88.68 %, 3.65 g/z
Dušan Salfický 92.82%, 2.71 g/z
Úspěšnost přesilovek10.8 % (11. místo*)
Úspěšnost oslabení81.8 % (14. místo*)

HC Plzeň 1929
Utkání v extralize17 – 7 - 2 - 3 - 5 - 49:48 - 28 b
Průběžné umístění7. místo
Nejproduktivnější hráčOndřej Kratěna - 13 bodů (3+10)
Nejlepší střelecRadek Duda – 6 branek
Nejlepší nahrávačOndřej Kratěna - 10 asistencí
Nejlepší v +/-Michal Dvořák +6 bodů
Nejtrestanější hráčRobert Schnabel - 29 TM
Brankáři Adam Svoboda 91.43 %, 2.79 g/z
Marek Mazanec 89.72 %, 2.48 g/z
Úspěšnost přesilovek11.5 % (9. místo*)
Úspěšnost oslabení85.7 % (10. místo*)

Vzájemné zápasy 2011/2012

06. kolo HC Plzeň 1929 – HC Energie Karlovy Vary 6:2

Vzájemné zápasy 2010/2011

01. kolo HC Plzeň 1929 - HC Energie Karlovy Vary 6:5
14. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Plzeň 1929 5:2
27. kolo HC Plzeň 1929 - HC Energie Karlovy Vary 5:4
40. kolo HC Energie Karlovy Vary - HC Plzeň 1929 2:3

Sestavy z posledního utkání

HC Energie Karlovy Vary: Salfický - Gründling, Bombic, Nosek, Mocek, Gřegořek, Gulaši, Gawryletz, Rohan - Košťál, Pech, Kumstát – Mikeska, Skuhravý, Zaťovič – Skladaný, Melenovský, Dej – Kuběna, Kupec, Zucker

HC Plzeň 1929: Svoboda – Marušák, Hanzlík, Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Schnabel – Duda, Straka, Kratěna - Dvořák, Pitule, Johnson - Vostřák, Jan Kovář, Horna – Stránský, Heřman, Lev - Mrňa


Kdo vyjde jako vítěz z druhého derby sezony?

Související články

Notes k zápasu | st 2.11.2011

Na derby přijďte v zelené a bílé!