HC Energie Karlovy Vary

Skuhravý po podpisu Charty: Cítím, že k sobě hokejisté mají větší respekt

Karlovarský kapitán Václav Skuhravý byl jedním z prvních kapitánů, kteří letos znovu podepsali Chartu fair play. Projekt České pojišťovny, jenž má do českého hokeje přinést férovost a respekt, chválí. „V poslední době se hráči zlepšují. Častěji se třeba přiznávají, vytrácí se simulování.“ Svoji Chartu fair play mohou na webu www.fairhokej.cz podepsat i fanoušci.
Myslíte si, že má Charta fair-play nějaký význam?

Význam to určitě má, musí se to ale podepsat i děním na ledě. Rozhodně to není jenom o tom, že podepíšu nějaký papír a vše bude v pořádku. Jsme profesionální sportovci, měli bychom jít příkladem hlavně mladým klukům.

Je nefér hra velkým problémem českého hokeje?

To bych asi neřekl. Nefér hra český hokej nesráží. V poslední době se často vyskytují případy, kdy se hráči přiznávají rozhodčím, vytrácí se simulování.

Charta fair-play funguje už rok, změnilo se za tu dobu něco?

Myslím si, že ano. Stále častěji se objevují příklady, kdy se hráč přizná, že nebyl faulovaný, nebo že tečoval obráncem vyhozený puk ven z hřiště. Cítím, že k sobě hokejisté mají větší respekt.

Co se vám osobně na ledě nelíbí?

Ono to asi všechno vychází z bitek. Tam jsme oproti Americe hodně pozadu. Častokrát se stává, že se do férových soubojů 1 na 1 přimíchají další hráči a je z toho úplně zbytečná mela. Když má někdo s někým problém, měli by si to i na ledě vyřešit sami. Jestli se mi něco nelíbí, tak určitě to, že se hokejisté často mlátí proti přesile.

Potkal jste se naopak s něčím, co vás na ledě potěšilo?

Takových věcí je více. Minimálně pětkrát, šestkrát za sezonu se stane, že hráč zajede za rozhodčím a přizná se, že vyhodil puk ven, že fauloval, nebo že se ho protihráč vůbec nedotkl. Přibývá toho, mělo by to tak být a měli by to tak dělat všichni. I když je jasné, že v emocích to nikdy úplně nepůjde.