Sledge hokejisté pomstili ve Zlíně A-tým, vyhráli také v Olomouci

I s okleštěným kádrem dokázali karlovarští sledge hokejisté vybojovat na víkendovém moravském turné plný počet šesti bodů a po prvním dvoukole České sledge hokejové ligy se usadili na vedoucí příčce. Úspěšnou misi načali Žraloci v sobotu ve Zlíně, kde po čtvrteční prohře A-týmu HC Energie zvítězili taktickým výkonem 3:0, a o den později vybojovali cennou výhru 3:2 v Olomouci. Postrachem soupeřových gólmanů se stali útočníci Žraloků Jiří Berger a Michal Geier, kteří si v každém utkání připsali po dvou kanadských bodech. Možná pramenila útočná síla i ze shaftů hokejek Václava Skuhravého, které Jiří Berger v obou zápasech použil.

ZAS Zlín - SKV Sharks Karlovy Vary 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 23. Frous (M. Geier), 47. J. Berger, 51. J. Berger (M. Geier). Rozhodčí: Wesley - Pelant, Hradil. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 30. Vývoj utkání: 0:3. Hráno 13. září 2008.

ZAS Zlín: Molek - Julina, Šojdr, Štít, Hábl, Palát, Stodůlka, Sigmund, Herink, Šafář

SKV Sharks Karlovy Vary: Janoušek - Hrbek, Frous, J. Berger, M. Geier, Janko, Lindák, Jeřábek, Kašpar

Aktivněji vstoupili do prvního soutěžního utkání sezóny karlovarští Žraloci a zlínský brankář Molek musel předvést ostrý zákrok hned v první minutě, kdy vychytal Geiera. Hosté pokračovali v nátlaku na domácí branku, ale žádný z jejich střeleckých pokusů se neujal. Zlínští se probudili z letního spánku po sedmi minutách, osamocený Stodůlka zakončoval z prostoru mezi kruhy, ovšem i Janoušek si připsal bezchybný zákrok. Domácí tým mohla dostat do výhody dvě po sobě jdoucí vyloučení karlovarských hráčů, nicméně vážnou šanci si nevypracoval. I když se první třetina dohrála většinou v útočném pásmu Zlínských, branku PSG Aréna neviděla, protože na ledě velmi scházela přesnost už v samotné rozehrávce.

Po minutě druhé části podnikli domácí nepodařený brejk dvou na jednoho a mohli toho litovat. V končící 23. minutě totiž Michal Geier zavezl kotouč až k brankové čáře, po obrátce našel najíždějícího Martina Frouse a ten se díky délce svých paží mohl radovat z úspěšné střely zápěstím i svého premiérového gólu v soutěžním zápase. Po necelé minutě se hosté málem radovali podruhé, ve zmatku před Molkem dorážel v trochu krkolomné pozici Geier, ale puk se zastavil těsně před brankovou čárou.

Zlínská snaha o odpověď byla patrná, leč neplodná. Trpělivě hrající Žraloci odráželi jeden útočný pokus za druhým a naopak se ve 33. minutě dostal k utěšené ráně od modré čáry Berger. Molek vytáhl těžký zákrok vyrážečkou a udržel nejtěsnější průběžný stav. Stejně si počínal i Janoušek ve 34. minutě, když betonem pohotově odrazil pěknou Sigmundovu teč po ledě. Domácí se ve 36. minutě utrhli do nájezdou dvou na jednoho, jenže "jedním" byl výborně hrající Jiří Berger, jenž v souboji kapitánů sebral Háblovi puk ještě před zamýšlenou přihrávkou. I nadále se žlutomodří vehementně snažili o vyrovnání a dokázali modrobílé přitlačit před Janouška, jenže šance spolehlivě fungující karlovarská obrana nepřipouštěla. Paradoxně uzavřela druhou třetinu Geierova střela do Molkovy masky poté, co se žraločí štírek prodral do zakončení podél mantinelu.

Třetí dvacetiminutovku odstartovala první a poslední přesilovkou hostů, kteří si ale s početní výhodou nevěděli rady. Trest mohl přijít ve 45. minutě, to by ovšem zcela osamocený Palát nesměl dva metry před Janouškem ztroskotat na rychle se přesunujícím karlovarském brankáři. Zahozená šance mrzela Zlín dvojnásob o dvě minuty později, protože Jiří Berger vybojoval za Molkem puk, vyjel si do pravého kruhu a i přes těsný atak obránců zakončil nad gólmanovo rameno. Karlovarský kapitán mohl navýšit náskok vzápětí, chybu soupeřů ve středním pásmu ale dravým průnikem nepotrestal.

Jako by si Žraloci oslavu jen odložili na čas 50:14, kdy po nádherné akci zvýšili na konečných 3:0 ze svého pohledu. Po buly se ze středního pásma rozjel Geier, nalákal na sebe jediného bránícího hráče, zpětný bekhendem našel na středu Jiřího Bergera a ten dělovkou napnul síť za Molkem. To vše v kosmické rychlosti. Třetí gól definitivně zlomil snaživý zlínský tým, který se už ve zbytku hrací doby nedostal ani do náznaku šance. Naopak dvakrát ještě unikl do brejku Geier, ale nevyužité nájezdy už ho mrzet nemusely. Žraloci v závěru svého soupeře do ničeho nepustili, přesto, že dohrávali ve čtyřech.

Ohlasy po utkání:

Petr Julina (tiskový mluvčí Zlína): "My jsme čekali, že Vary na nás daleko víc vlítnou. Naše taktika byla původně bránit, co to jde, a pokusit se dát nějaký gól. Nakonec jsme měli víc prostoru, jenže naše slabina - a nejen tuto sezónu - je, že nestřílíme, neproměňujeme tutovky a nedáváme góly. Na tuto bolest jsme doplatili i dneska."

Jiří Berger st. (trenér Karlových Varů): "Když jsme sem jeli, tak jsem se obával, aby z toho nebyl propadák, ale kluci podali velice zodpovědný výkon. Jsem nadmíru spokojený s tím, co předvedli. Měli jsme málo hráčů, někteří nám odpadli na poslední chvíli kvůli nemoci, ale budu se opakovat - kluci se semkli a odehráli výborné utkání. Šance, do kterých se Zlín dostal, vychytal Janoušek a za nulu má u mne večeři."

APA VČAS Olomoučtí Kohouti - SKV Sharks Karlovy Vary 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Branky: 10. Fojtík (L. Geier), 46. Kvoch (L. Geier) - 8. J. Berger (Hrbek), 13. J. Berger (M. Geier), 25. M. Geier (Frous). Rozhodčí: Štreit, Cvrček. Vyloučení: 0:5. Bez využití. Diváci: 25. Vývoj utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3. Hráno 14. září 2008.

APA VČAS Olomoučtí Kohouti: Hulín - Fojtík, K. Veselý, Staněk, Mlčák, Keller, Havlík, L. Geier, Žíla, Stodola, Kvoch, J. Veselý

S ex-karlovarským Tomášem Kvochem v obraně nastoupili o den později proti Žralokům Olomoučtí Kohouti. Stařičký zimní stadion hanácké metropole viděl znovu aktivní vstup hostujícího celku. Už po půlminutě gólman Hulín poprvé zasahoval proti Jeřábkovi, ale brzy museli Žraloci vymýšlet taktiku pro hru v oslabení. Že našli správný recept potvrdila další šance Jeřábka, zatímco Kohouti se před Janouška nedostali. Brankář Karlových Varů zasahoval poprvé po šesti minutách hry proti bývalému spoluhráči Kvochovi, který střílel z "vrcholu" kruhů. První změnu skóre přinesla polovina 8. minuty, ve které vypálil od modré čáry Jiří Berger a i přes teč Hulínovy lapačky zapadl puk do levého horního rohu.

Žraloci pokračovali v náporu, pevnost Hulínova posezu poznal i zblízka dorážející Frous, ale stav se náhle měnil na opačné straně. Dřímající Janoušek neodehrál pomalu klouzající puk do bezpečí, dojíždějící Libor Geier ještě zblízka neuspěl, ale z druhé vlny Erik Fojtík tváří v záď dezorientovanému gólmanovi už ano - 1:1. Hosté na studenou sprchu odpověděli obléháním Hulínova území a vyplatilo se. Ve 13. minutě si Jiří Berger sjel pro přihrávku Michala Geiera od levého mantinelu a zblízka propasíroval kotouč do branky - 1:2. Zvýšit vedení mohl Lindák, pokud by trefil přesněji Geierovu pobídku zpoza branky. Nestalo se a nastat mohly olomoucké chvíle. Janoušek nejprve lemem lapačky vytěsnil Kvochův pokus z otočky a v předposlední minutě třetiny zlikvidoval maskou největší šanci Kohoutů, ve které se po chybách karlovarské obrany ocitl Staněk.

Začátek druhé třetiny patřil pro změnu domácím borcům. Ti se nastěhovali do útočného pásma, větší šanci si ale vytvořit nedokázali, a tak jako blesk z čistého nebe přišel třetí gól Žraloků. V brejkové situaci našel zprava Frous Michala Geiera a ten zblízka mezi rukou a tělem rozesmutnil Hulína. Otřeseným Kohoutům nabrousila ostruhy přesilovka ze 29. minuty, ve které se Janoušek stal dvojnásobným vítězem proti neúnavně střílejícímu Kvochovi. Další dva zákroky lapačkou si strážce karlovarské branky schoval na následnou hru v plném počtu, při které Olomouc pokračovala v náporu. Postupně však Žraloci přestěhovali dění zpět před Hulína, který se nejvíc zapotil při Bergerově dorážce z těsné blízkosti. Druhá třetina už ale další branky nepřinesla.

Poslední dvacetiminutovka odstartovala rychlým vyloučením Jeřábka za zalehnutí puku u mantinelu, jenže domácí se asi ještě rozehřívali po přestávce. Co se nepovedlo v početní výhodě, povedlo se nakonec za plného stavu na ledě. Nejprve si Janoušek betonem poradil proti skryté Kvochově střele, ale ve 46. minutě už nenapravil minelu svých spoluhráčů ve středním pásmu a nejlepší hráč Olomouce, Tomáš Kvoch, přesnou střelou pod víko snížil na 2:3. Kohoutům narostla křídla a ve 48. minutě doklepával Jaromír Veselý Kvochovo nahození, neúspěšně.

Za těsného stavu na led vkročila nervozita. Karlovarští se dožadovali potrestání některých zákroků soupeře, ale horkokrevný Hrbek dosáhl oplácením přesně opačného efektu. Žraloci se v dalším oslabení nejprve zkušeně drželi až u Hulínovy branky, jenomže v 51. minutě ujel do zakončení Fojtík a Janoušek mohl děkovat vyšší síle, že kotouč minul levou tyč. Ani tuto přesilovku domácím tým nevyužil, ale brzy si mohl vyzkoušet další. Ta však dopadla ještě hůře a Janoušek mohl zůstat zcela v klidu. Žraloci do posledních dvou minut zmobilizovali zbytky sil a s přehledem udrželi jednobrankové vedení. To nezvýšil ho po svém nebezpečném průniku Berger, a tak už se na těsné výhře Karlových Varů nic neměnilo.

Po zápase podaly Karlovy Vary protest proti způsobu řízení zápasu dvojicí rozhodčích. Karlovarský kapitán Jiří Berger zdůvodnil neobvyklý krok nespokojeností s jednostranným posuzováním nedovolených zákroků. "Nejsme tým, který si stěžuje na rozhodčí, ale dnes arbitři podle našeho názoru velmi ovlivňovali průběh utkání dvojím metrem. Když jsem reklamoval jeden z faulů domácích, který nebyl odpískán, odpověděl mi rozhodčí, že Olomouc fauluje čistě. K tomu asi nelze nic dalšího dodat," prohlásil po utkání.

Martin Brix (trenér Olomouce): "Zápas byl dramatický, ale z mého pohledu docela vyrovnaný. Vstoupili jsme do něj špatně, prakticky dvě třetiny jsme hráli mizerně, ale v poslední třetině jsme měli převahu a zkoušeli jsme to otočit na naší stranu. Bohužel jsme jenom snížili a nedokázali jsme už vyrovnat. Myslím si, že v závěru bylo na ledě vidět, že jsme měli víc hráčů na střídání a také kvalitně potrénováno, mohli jsme využívat únavy soupeře. Klukům ale vytknu špatnou střelbu a špatnou kombinaci ve středu pole."

Jiří Berger st. (trenér Karlových Varů): "I dneska musím kluky pochválit, hráli výborně. Makali do posledního dechu, ale co předvedli rozhodčí, to snad nemá obdoby. Olomouc měla výhodu více hráčů na střídání, my jsme včera i dneska hráli nadoraz, takže to je výhra vydřená, ale zasloužená."