Turnaj čtyř pokračuje, Švédové si poradili s Rusy, Češi prohráli o gól s Finy

Druhým hracím dne pokračuje na ledě KV Arény juniorský Turnaj čtyř. Program odstartoval duelem mezi dvacítkami Ruska a Švédska. Celkem překvapivě si všechny tři body ze zápasu odnesli Švédové. Hráli disciplinovaně a nedávali Rusku prostor pro realizaci svých útoků. Na výhru si zadělali dvěma rychlými góly v první třetině v rozmezí půl minuty. Od 17:30 se v KV Areně konečně představili Češi i s energetikem Michalem Vachovcem v sestavě. Bohužel nedokázali navázat na svou včerejší kanonádu a jediný gól Petra Šenkeříka k poražení Finska nestačil.

Statistiky

Branky a nahrávky: 18. S. Alshevskiy (J. Alshevskiy), 49. Konozov (Apalkov) - 15. Norman (Lindberg, Larsson), 15. Lander (C. Klingberg), 31. Almquist (Fast, C. Klingberg), 36. Larsson (Friberg, Cehlin), 47. Rensfeldt (Jarnkrok), 56. Larsson (Sundstrom, Friberg). Rozhodčí: Fraňo, Minář - Bejček, Pouzar. Vyloučení: 12:10, navíc Apalkov, Konozov, Isangulov (RUS), Bertilsson, C. Klingberg (SWE) všichni 5 min. + DKU. Využití: 1:3. Diváci: 250. Nejlepší hráči: Konozov - Petterson.

Sestavy

Rusko: Ivannikov - Jakovlev, Marchenko, Gorechishnikov, Isangulov, Kalashnikov, Silnitskiy, Antipin, Gavrilenko - S. Alshevskiy, Kartaev, Y. Alshevskiy - Goldenkov, Tochitskiy, Konozov - Gusev, Torchenyuk, Sander - Potekhin, Apalkov, Solovyev.

Švédsko: Petterson - Bertilsson, J. Klingberg, Erixon, Nemeth, Almquist, Larsson, Styrman - Sundstrom, Larsson, Friberg - Rensfeldt, Jarnkrok, Wannstrom - Fast, Lander, C. Klingberg - Norman, Lindberg, Cehlin.

Česko - Finsko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Statistiky

Branky a nahrávky: 43. Šenkeřík (Havlík) - 20. Salomaki (Armia), 41. Rajala (Pulkkinen, Jokipakka). Rozhodčí: Šindler, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 1497. Střely na branku: 14:21. Průběh utkání: 0:2, 1:2. Hvězdy utkání: Petr Šenkeřík - Sami Vatanen.

Sestavy

Česká republika: Novotný - Jeřábek, Jank, Kousalík, Řezníček, Matějíček, Šenkeřík, Sova - Tůma, Hlinka, Orsava - Vondráček, Holík, Rachůnek - Heřman, Marosz, Vachovec - Havlík, Bulíř, Jonák.

Finsko: Ortio - Jokipakka, Vatanen, Manelius, Maatta, Kivisto, Virtanen, Pietila - Rajala, Tuominen, Pulkkinen - Donskoi, Mustonen, Armia - Pitulainen, Salomaki, Junttila - Turtiainen, Virkkunen, Pakarinen.

Reportáž

Druhé utkání obou mužstev, Česka i Finska, na turnaji čtyř v Karlových Varech začalo lépe pro Finy. Na začátku utkání byli častěji u puku a snáze se dostávali do útočných akcí. Tvrdou ránu vyslal na Novotného Donkoi, Pakarinenovu střelu zase zblokovala česká obrana. Brzy se ale mladým Čechům podařilo hru srovnat a i oni si začali vytvářet zajímavé příležitosti. Finský gólman Ortio svůj tým podržel při střelách Havlíka a Heřmana, které vypadaly velmi nebezpečně. Vzruch před oběma brankami přinesla česká přesilovka – nejdříve Rachůnek výbornou střelou prověřil finského brankáře, následně se v oslabení dostal do úniku Salomaki, ale i díky přispění jednoho z obránců, který se rychle vrátil, finský forvard neuspěl. V poslední minutě se výborně kolem branky obtočil Armia a nabídl přihrávku volnému Mikkovi Salomakimu, který svou trefou určil skóre první třetiny na 1:0 pro Finy. „Začátek jsme měli špatný,“ uvedl po utkání útočník Michal Vachovec. „Později jsme se do toho už dostali, ale nedáváme góly. Přitom šance tam byly. Při prvním gólu už jsme se asi viděli v šatně,“ kroutil hlavou útočník, který v juniorské extralize válí za místní Energii.

Začátek druhé třetiny se podobal úvodu zápasu, Finové byli aktivnější a připravili české obraně horké chvilky. Češi stejně jako v první třetině hůře bruslili a nehráli dostatečně důrazně. Manelius trefil svojí střelou tyč, krátce poté zabránil Novotný gólu, když se zorientoval ve skrumáži před svojí brankou. Češi se ale znovu chytli, Holík z těsné blízkosti Ortia nepropálil a skóre se neměnilo ani po následném závaru před brankou. Třetinu pak roztrousila vyloučení a z přesilovek si ani jeden z týmů vetší šanci vytvořit nedokázal. Česko navíc mělo dlouhou přesilovku pět na tři, gól ale nepadl a skóre po čtyřiceti minutách zůstalo beze změny. „Přesilovka pět na tři často rozhoduje zápas, měli jsme jí dlouho, ale gól jsme nedali. Byla to chyba. Takovéto šance se musí proměňovat“ okomentoval tuto situaci Michal Vachovec.

V úvodu poslední části byly k vidění dva góly v rychlém sledu. Nejprve Finové zvýšili na 2:0, poté co Toni Rajala namířil svou střelu do šibenice. Za chvíli už ale seveřané opět vedli jen o jeden gól. Havlíkovu střelu vyrazil Ortio k volnému Petru Šenkeříkovi, a ten bekhendovou střelou snížil. „Po našem gólu se atmosféra na lavičce zvedla. Začali jsme si znovu věřit. A chtěli jsme vyrovnat“ řekl Vachovec. Poté následovala část hry, kdy měli mírně navrch hráči Finska, k větším šancím je ale česká obrana nepustila. Svěřenci Miroslava Přerosta si ke konci utkání dokázali vytvořit tlak, branku ale dát nedokázali. V úplném závěru to zkoušeli i bez brankáře, skóre se ale nezměnilo a Finsko zvítězilo 2:1. „Finové bruslili lépe neř Rusové a hráli tvrdě. Také je podržel gólman, kterého jsme ale mohli vyzkoušet více.“ dodal nakonec český útočník.