Zlatý hattrick nebude, Sharks podlehli Zlínu

Ani napodruhé to nevyšlo. Karlovarští sledge hokejisté po neúspěšném pokusu z roku 2010 znovu útočili na zlatý hattrick, ale tentokrát byl už v semifinále nad jejich síly celek ze Zlína. Po domácí prohře 0:4 Žraloci zvedli hlavy a díky skvělému začátku vedli ve Zlíně již 2:0. Vedení ale ztratili a i když gólem do šatny před druhou přestávkou vyrovnali, o postupu Lappu rozhodl šest minut před koncem Erik Fojtík. Karlovaráci tak budou v sérii poražených bojovat o bronz se Spartou Praha, kterou jako vítěze základní části senzačně hladce porazily Pardubice 2:0 na zápasy.

SHK Lapp Zlín - SKV Sharks Karlovy Vary 4:3 (1:2, 2:1, 1:0). Konečný stav série: 2:0

Branky a nahrávky: 13. Julina (Z. Hábl), 17. Joppa (Julina), 22. Fojtík (Joppa), 39. Fojtík (Joppa) - 6. M. Geier (Forgo), 8. Schneider (M. Geier), 30. Forgo (M. Geier). Rozhodčí: Hradil, Mikeš. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. Diváci: 60.

Zlín: Molek - Julina, Z. Hábl, Štít, Fojtík, Palát, Stodůlka, Kudrna, Ligda, Joppa.

Karlovy Vary: Mach - Hrbek, Nejedlý, J. Berger, Forgo, M. Geier, Wágner, Schneider.

Jestliže doma vyšli Žraloci úplně naprázdno, ve Zlíně to byl zcela jiný příběh. Už polovině 8. minuty si zlínský trenér vybral oddechový čas po dvougólovém karlovarském entrée. Zmatky v domácí obraně hosté ani nadvakrát před otevřenou klecí neztrestali, ale pak se trefil z pravého kruhu Michal Geier a po něm úspěšně dorážel u pravé tyče sváteční střelec Marek Schneider!

Karlovarští mohli být na koni, Zlínské však time-out probral. Hned po něm napadající Joppa nepřekonal Macha ze sólového nájezdu a domácí se dokonce ve dvou ocitli sami před brankou při svém vlastní oslabení! Bohumír Mach ovšem čaroval a zabránil snížení. To se mu už nepovedlo ve 13. minutě, kdy se zlínské oslabení překlopilo v přesilovku a Pavel Julina dělovkou z levého kruhu rozvlnil síť. Ačkoliv Zlín měl do konce třetiny více ze hry, odskočit mohly znovu Vary. Zblízka zakončující Geier se ale sedm sekund před sirénou neprosadil.

Ve druhé třetině se domácí tým na vyrovnání dlouho nenačekal a pomohlo mu k tomu "štěstíčko". Od mantinelu odražený puk nastřelil Julina a Martin Joppa tečoval takovým způsobem pod brankáře Macha, že ten kotouč jen přibrzdil a mohl zoufale sledovat jeho pomalou cestu za brankovou čáru. Sharks chtěli odpovědět, nicméně Molkova lapačka byla při Bergerově ráně proti. Místo přerušení hry uběhlo na časomíře dalších 12 sekund, ale dvojice rozhodčích zcela překvapivě nereagovala a i přes upozornění čas nevrátila.

Ve 22. minutě se připomenul nejlepší hráč prvního utkání Erik Fojtík. Nejprve důrazně dorážel na Machovu branku, aby o pár vteřin děkoval Joppovi, který pro něj zpoza branky vymyslel pohodlný gól do prázdné svatyně. Rázem byli nahoře Zlínští a mohli jít do trháku, ale Palát spálil akci tří proti dvěma a Zdeněk Hábl orazítkoval svým projektilem levou tyč. Karlovarští museli přežít i vyloučení Nejedlého a pak znenadání udeřili. Brejk dvou na jednoho přerostl v Geierem zazděný samostatný nájezd, jenže v pokračující akci zblízka vyrovnal Jiří Forgo! Do druhé sirény zbývalo 39 sekund. Hned po rozehrání bláznivá třetina gradovala, když v urputném boji před Machem podruhé zazněla jeho levá tyčka.

Reklama na sledge hokej slibovala pokračování ve třetím dílu, ale hráčům už přece jenom začínaly pomalu docházet síly. Vyrovnanou partii mohl rozseknout Michal Geier, jenže ve svých dvou sólových nájezdech neuspěl! A to v součtu Žraloky muselo hodně mrzet. Na konci 39. minuty totiž vyšperkoval křížnou přihrávku zakončením z otočky proti přesunujícímu se Machovi Erik Fojtík a vstřelil vítěznou branku. Karlovarští už neskórovali ani při Julinově vyloučení, ani při minutu a půl dlouhé powerplay. Po dvou zlatých letech se nejúspěšnější český klub bude muset spokojit se sérií o třetí místo.

Ohlasy

Tomáš Sedláček (trenér, Zlín): "Měli jsme špatný, nějakým způsobem podceněný začátek, kdy jsme špatně bruslili a přistupovali k hráčům. Pak jsme si vzali time, něco jsme si řekli a od té doby se to trošičku zlepšilo. Kupodivu nás nakopla karlovarská přesilovka, kdy jsme soupeře ve čtyřech přehrávali. Od té doby jsme hráli, co jsme si řekli. Druhou třetinu jsme byli jednoznačně lepší, ale bohužel s černou tečkou nakonec a v poslední minutě jsme dostali gól na 3:3. Třetí třetina už byla hodně vyrovnaná a šlo o to, kdo dá gól. Troufnu si říct, že jsme o malilinký krůček byli lepší a ten gól jsme dali a uhráli jsme to."

Michal Geier (útočník, Karlovy Vary): "Pokusili jsme se na Zlín vlítnout a podařilo se nám to, byl to takový snový začátek. Čekal jsem, že za stavu 0:2 se hra trochu zklidní a spíš budeme bránit a soupeři nám vepředu budou dávat prostor. Ale pak přišla naše přesilovka a tím se úplně změnil zápas, přitom to mělo být k dobru našemu týmu. Hned po přesilovce jsme dostali gól a soupeř nás přeskočil až na 3:2. Bylo dobré, že jsme vyrovnali ke konci druhé třetiny a zápas byl ještě zcela otevřený. Chtěli jsme jít zpátky do vedení a zavřít to, ale to se bohužel nepovedlo."

Série Sparta - Pardubice

Pardubice pokračovaly i v Praze v galapředstavení s Bernhardem Heringem v hlavní roli. Po jeho hattricku v úvodním semifinále si dlouhovlasý Němec připsal v odvetě dokonce čtyři trefy a stal se jednoznačným postupovým žolíkem. V základní části precizně defenzivně naladěná Sparta nenašla recept na jeho brejky a po vítězství v základní části se musí spokojit s bojem o bronzové medaile, zatímco Pardubice prošly do svého historického finále.

HC Sparta Praha sledge hokej - SHK Pardubice 1:5 (1:0, 1:1, 2:1). Konečný stav série: 0:2.
Branky a nahrávky: 38. J. Krupička (Zikmund) - 5. Motyčka (Michalec), 22. Hering, 23. Hering (Michalec), 30. Hering (Motyčka), 34. Hering.