HC Energie Karlovy Vary

Zlomové momenty sezony 2002/03

K a r l o v y  V a r y - Byla to bezesporu nejúspěšnější sezona novodobého hokeje v Karlových Varech. Tým se držel až do samého konce na dosah postupu do play-off, Vojtěch Polák a Martin Hlavačka nakoukli do seniorské reprezentace, byl vytvořen rekord v počtu vítězných utkání. Na druhé straně byli karlovarští fanoušci svědky i negativních momentů. Ať už se jedná o období nejistot okolo zajištění strategického partnera, tragického vstupu do soutěže, či zranění Robina Bacula, ročník 2002/03 zůstane zapsán v myslích všech "energetiků" zlatým písmem.

Skvělá sezóna, která málem nebyla

V čase mezi dvěma ročníky prožívaly hokejové Karlovy Vary místo poklidného lázeňského odpočinku období mučivé nejistoty. Dlouholetý generální sponzor, společnost Jan Becher, se rozhodla podporovat karlovarský hokej již jen v omezené míře. Klubové pokladně tak nastaly problémy vskutku existenční. Kritickou situaci začali vedle celého klubového vedení řešit i nejvyšší představitelé politické reprezentace kraje. Nakonec se podařilo pro spolupráci získat největší firmu Karlovarského kraje společnost Sokolovská uhelná. S příchodem nového strategického partnera se změnily klubové barvy, znak i název. K tomu, aby se podobná situace v budoucnosti již neopakovala přispěla i karlovarská radnice roční dotací ve výši 16 milionů korun.

Tragický vstup do soutěže

Málokdo by asi čekal od týmu potýkajícím se v průběhu přípravného období s finančními problémy raketový vstup do extraligy. Několik úvodních kol však také bylo ze zlého snu. Zahajovací zápas roku vyhráli Orli ze Znojma zaslouženě 4:1. Těžká rána do sebevědomí však přišla ve druhém kole. Vítkovice prohrávaly na karlovarském ledě o jednu branku až do poslední minuty. Sedmnáct vteřin před koncem se při přesilové hře znásobené odvoláním brankáře prosadil Marek Černošek. Dílo zkázy dokonal v první minutě prodloužení David Moravec. V následujících třech střetnutích rozsvítili energetici červené světlo za soupeřovým brankářem jen pětkrát. Soupeř se radoval patnáctkrát. Tristní bilance prvních pěti utkání dokumentovala ligová tabulka. Nebýt žalostného Havířova, Energie by se s jediným bodem krčila na samém dně.

Rekordní série vítězství vyvolala hokejovou euforii

Když už se zdálo, že Karlovým Varům nepomůže vůbec nic, přišel nečekaný a senzační obrat k lepšímu. Počínaje osmým kolem, kdy Energie ve veledůležitém utkání porazila poslední Havířov, odcházeli hokejisté s "éčkem" na prsou z ledu s plným bodovým ziskem i následujících čtyřech střetnutích. Rekordní sérii přerušila až pražská Sparta, když v Karlových Varech získala jeden bod za remízu 1:1. Porážka přišla až o týden později. Z Vítkovického Paláce kultury a sportu si odvezli energetici kruté vystřízlivění v podobě výsledku 0:5. Energie však pokračovala ve výborných výkonech až do konce listopadu. Pravidelným bodovým přísunem se Karlovy Vary vyhouply až na čtvrté místo průběžné tabulky. Do ochozů začaly znovu proudit davy hladových diváků, lázeňské město zachvátila hokejová horečka.

Utkání s mistrem přinesla hokejovou radost

Před loňským ročníkem nebylo mnoho týmů, se kterými by měly Karlovy Vary tak špatnou vzájemnou bilanci jako se Spartou Praha. Přesto právě s tímto soupeřem letos odehrála Energie vynikající partie. Po domácí remíze 1:1 si energetici překvapivě odvezli ve 26. kole všechny tři body z holešovického ledu za vítězství 3:2. Třetí vzájemný duel sledoval jako poděkování klubu generálnímu sponzoru přeplněný sokolovský zimní stadion. Nadšení diváci viděli výborný hokej podtržený vítězstvím 4:0.

Další zlom: výhra před televizními obrazovkami

Přestože se extraliga hrála v Karlových Varech již pět let, ani jedno utkání hrané před televizními kamerami neskončilo výhrou varského celku. Prolomení nepříjemného komplexu přinesl až souboj se Znojmem. Nádhernému představení přihlížela přímo na stadionu výborná návštěva, která vytvořila svému týmu báječnou atmosféru. Energii se vydařilo vše, na co sáhla. Ve znojemské brance skončily i puky směřující mimo tyče. Na druhé straně si vyhlášení ostrostřelci z řad Orlů vylámali zuby na bravurně chytajícím Petru Fraňkovi. HC Energie deklasovala Znojemské Orly 7:0. V dalších dvou televizních střetnutích s Plzní a Českými Budějovicemi se bohužel Karlovarským "dařilo" stejně jako v předchozí historii.

Vyrovnávací branka dvě vteřiny před koncem

Moment, který zanechal hlubokou stopu v myslích hráčů i fanoušků se odehrál ve 48. kole. Na stadion do Dolní Kamenné přijel bojovat o poslední šanci k uchování šance na postup do vyřazovací části Chemopetrol Litvínov. Protože Energie v předchozích šesti střetnutích získala pouhé tři body, bylo vítězství jediným přijatelným výsledkem pro oba celky. Nervozitou a četnými vyloučeními provázený zápas dosáhl nečekaného rozuzlení až v úplném závěru. Na světelné tabuli svítil čas 59:56 a stav 3:2 pro domácí, když se na vhazování v obranném pásmu domácích postavil ex-karlovarský Ondřej Steiner. Přímo z buly se mu podařilo u levé Fraňkovy tyče najít Ivo Proroka, který rozesmutněl zaplněný karlovarský stadión. Přestože se v prodloužení povedlo Martinu Hlavačkovi získat prémiový bod, karlovarské šance na postup se opět o něco snížily. Poslední velká bitva však měla teprve přijít.

Neveselý konec postupových nadějí

Utkání číslo jedna karlovarské hokejové historie se mělo odehrát 28. února. V předposledním kole zavítal do haly na levé břehu řeky Ohře několikanásobný mistr ze Vsetína. Pohled do tabulky říkal jasně: vítěz má play-off na dosah, poraženému pomalu začíná dovolená. V plné nahotě se ukázalo, co všechno pro Vary znamená Petr Franěk. Obrovskou zápasovou dávkou zatížené zdraví brankáře vypovědělo službu v nejnevhodnější chvíli. Po dvou inkasovaných gólech se v karlovarském brankovišti objevil Rudolf Pejchar. Jenže ani on, ani obětavý výkon všech hráčů v poli nezastavil střelecký koncert vsetínského týmu. Jelikož ani výsledky dalších zápasů nehrály Karlovarským do karet, skončil sen o postupu do vyřazovací části krutou porážkou 2:7.

Přestože je hokej kolektivní hra, neměli bychom zapomínat ani na nejvýznamnější individuality podepsané pod úspěšným extraligovým vystoupením HC Energie.

Marek Sýkora opouští Karlovy Vary

Přestože nejúspěšnější kouč karlovarské historie prodloužil v průběhu roku s klubem smlouvu, nakonec se přeci změna na trenérském postu udála. Marku Sýkorovi přišla z dalekého Magnitogorsku velice lukrativní smlouva, kterou se zkušený trenér po dohodě s vedením Energie rozhodl přijmout. V následujícím roce bude Karlovy Vary vést Miloslav Hořava. Po návratu z ruského angažmá mu bude pomáhat další velmi dobře známá postava Radim Rulík.

Martin Hlavačka nejproduktivnějším bekem extraligy

Když před dvěma lety přicházel do Karlových Varů ze slovenské extraligy neznámý Martin Hlavačka, jen málokdo očekával, že se z urostlého obránce stane jedna z vůdčích postav mužstva. Již ve své první karlovarské sezoně si hodonínský rodák vysloužil uznání fanoušků i hokejových odborníků. Ročník 2002/03 vyšel Hlavačkovi ještě o něco lépe. Nekompromisní v defenzivě a odvážný při výjezdech do útoku. A ještě jedna vlastnost zdobí Martina Hlavačku - tvrdá střela. Podle výsledků dovednostní soutěže při utkání hvězd dokonce nejtvrdší v celé extralize. Vedle tohoto dílčího úspěchu se karlovarský bek stal dokonce nejproduktivnějším obráncem ligy. Výborné výkony ocenil i trenér národního celku Slavomír Lener pozvánkou do reprezentace.

Vojtěch Polák - největší příslib do budoucnosti

O tom, že na se po karlovarském ledě prohání talent jakých český hokej mnoho nemá, vědí v lázeňské metropoli už dlouho. Vždyť svůj první extraligový zápas odehrál v patnácti letech. Ale až letos, v sedmnácti, definitivně prorazil mezi hokejovou smetánku. Jako nejmladší hokejista celé české historie nakoukl na jeden zápas do seniorské reprezentace a dokonce si připsal jednu asistenci. O Polákově schopnostech už dobře vědí i v zámoří. Ve druhém kole vstupního draftu, jako celkově 36., si jej vybral vítěz Stanley Cupu 1999 Dallas Stars. Pro následující ročník zůstává Vojtěch Polák i nadále v celku HC Energie. Máme se tedy na co těšit.

Petr Franěk největší hvězdou

Na závěr zůstává hlavní strůjce letošních úspěchů, miláček publika, vždy ledově klidný a bohužel reprezentačními trenéry opomíjený Petr Franěk. Brankáře, který si po celý rok drží úspěšnost zákroků vyšší než 93%, dokáže za utkání pochytat více než čtyřicet střel, předvést zázračný zákrok v rozhodujícím momentu a umí i přesně rozehrát, by chtěl mít ve svém týmu snad každý. Karlovy Vary to štěstí mají.