V souboji nováčků ztratila Energie náskok a bere jen bod

VHK ROBE Vsetín - HC Energie 3:2p (0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)
Středeční souboj sestupivšího a postupivšího celku do WSM ligy skončil dvoubodovou výhrou Valachů. I díky brance a nahrávce obránce Matice Podlipnika přitom Energie vedla už 2:0. V utkání plném vyloučení na obou stranách ale Vsetín hnaný třemi tisícovkami diváků dokázal vyrovnat a v prodloužení rozhodl na západě Čech dobře známý Radim Kucharczyk.
WSM Liga, 2. kolo, st 13.9.2017
Vsetín
3:2p
0:1, 2:1, 0:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 28. Vávra (Janáček, Podešva), 40. Dundáček (Kucharczyk) – 8. Podlipnik (M. Rohan, Kverka), 27. M. Rohan (Podlipnik). Rozhodčí: Skopal, Dědek – Reich, Otáhal. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 3150. Střely na branku: 29:25. Průběh utkání: 0:2, 3:2.
Vsetín: Horčička – Frolo, Ostrčil, Teper, Janáček, Dundáček, Holomek – Markovič, Kucharczyk, Březina – Slováček, Podešva, Vávra – Kajaba, Šilhavý, Vrána – Karafiát, Pokorny, Hořanský
Karlovy Vary: F. Novotný – Weinhold, Sičák, M. Rohan, Podlipnik, J. Tomeček, Šafář – T. Rachůnek, Balán, Flek – Kverka, Tuominen, Gríger – Vachovec, Skuhravý, Gorčík – O. Beránek, Davídek, Kohout

Do souboje nových týmů ve WSM lize vstoupili aktivněji hokejisté domácího VHK. Už po půl minutě se ke střele z nebezpečné pozice dostal Ostrčil, branku ovšem netrefil. Ve druhé minutě vyvrcholil úvodní nápor Valachů přesilovou hrou. Ta se však domácím hrubě nepovedla a iniciativu začali přebírat Karlovarští. Z několika závarů sice branku nevytěžili, vykoledovali si však přesilovou hru. Když navíc o minutu a půl později poslal puk z obranného pásma na tribunu Slováček, naskytla se jim rázem přesilovka pět na tři. K jejímu využití stačily Varům čtyři sekundy. Po vyhraném vhazování vypálil od modré Matic Podlipnik a jeho projektil zapadl přesně k tyči domácí svatyně.

Po vedoucí brance se hosté zatáhli a soustředili se především na pečlivou obranu středního pásma. Ta se jim dařila na výbornou. Vsetín sice postupem času začal přebírat iniciativu, do střeleckých pozic se ale, i díky řadě vlastních nepřesností, nedostával. Nepomohla mu ani přesilovka v závěru třetiny. Naopak v ní málem podruhé inkasovali. Hosté ujeli do přečíslení tři na jednoho, zakončujícímu Kohoutovi ale v rozhodující chvíli sjel kotouč z hole. Do kabin přesto odcházeli spokojeněji Karlovarští.

O přestávce Valaši setřásli přehnaný respekt z ex-extraligového soupeře a od druhé třetiny se do svého rivala řádně zakousli. Již po pár sekundách v dobré střelecké pozici neuspěl Březina. Hned vzápětí se dostal do úniku Markovič, byl zezadu podražen, rozhodčí ale k údivu přítomných nenařídili trestné střílení – a přesilovka se Vsetínu vůbec nevydařila. Hosté se znovu soustředili především na pozornou obranu středního pásma. Když se ale po šesti minutách odhodlali navštívit i útočné pásmo, byl z toho záhy druhý gól. Střela Martina Rohana se otřela o hůl jednoho z domácích hráčů a zvedla se mimo dosah gólmana Horčičky.

O minutu později domácí přeci jen vykřesali jiskru naděje. Tentokrát sehráli svou přesilovku výrazně lépe a nakonec to byl Tomáš Vávra, kdo se na hranici brankoviště dostal k nahození Janáčka a chladnokrevně zametl puk do odkrytého kouta branky.

Další minuty rozkouskovala vyloučení na obou stranách, ani jeden tým se ale s přesilovkami nepopasoval příliš dobře. Největší šanci této fáze zápasu měli Valaši, paradoxně ve vlastním oslabení. V přečíslení dva na jednoho nabil Slováček Březinovi, ten však napálil puk je do hrudi gólmana Novotného. V samém závěru třetiny hosté Valachy zmáčkli ve vlastním pásmu, místo zvýšení náskoku ale z rychlého protiútoku sami inkasovali. Markovič přesně našel najíždějícího Filipa Dundáčka a jeho rána z levého křídla proklouzla, i s trochou štěstí, mezi gólmanovými betony. Do kabin tak celky odcházely za nerozhodného stavu 2:2.

I třetí třetinu odstartoval vsetínský nápor. Ve čtyřicáté třetí minutě mohl dokončit domácí obrat agilní Březina, jeho přesilovkovou dorážku do odkryté brány však zázračně zneškodnila natažená ruka Novotného. O tři minuty později se zablýskalo i na straně druhé. Flek se v rychlém protiútoku šikovně zbavil obránce, z mezikruží ale zamířil mimo. Svou zvýšenou aktivitu hosté následně přetavili v přesilové hry, první z nich jim ale vůbec nevyšla, tu druhou si pak sami pokazili zbytečným faulem. S blížícím se závěrem bylo znát, že oba celky myslí především na to, aby neinkasovaly. Domácí hnaní tribunami byli v posledních minutách přece jen nebezpečnějším celkem. Pozorná defenzíva Karlových Varů je ale do větších šancí nepustila. Po šedesáti minutách proto skončilo utkání zaslouženou remízou 2:2.

V prodloužení tři na tři byli dlouho nebezpečnější zkušení hosté. Vsetínští ale pozorně bránili a nakonec jim stačil jediný povedený výpad, aby strhli vítězství na svou stranu. Slováček přihrál do jízdy Ostrčilovi, ten od karlovarské střídačky přesně našel najíždějící Radima Kucharczyka a zkušený matador propasíroval z bezprostřední blízkosti puk za Novotného.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Jsme velice spokojení s hrou i konečným výsledkem. V úvodu byly Karlovy Vary lepší, my působili trochu ustrašeně, ale od druhé třetiny už jsme byli vyrovnaným soupeřem a výhru v prodloužení jsme si zasloužili. Fantastičtí byli také diváci, atmosféra byla srovnatelná s dobou, kdy se tady hrála extraliga. I proto máme ze zápasu skvělý pocit. Chceme hrát pěkný a aktivní hokej, který se bude divákům líbit. Samozřejmě je důležité vycházet ze zabezpečené obrany. Dnes se nám dařilo velmi dobře, a proto jsme vyhráli.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme, že nás čeká kvalitní a dobře organizovaný soupeř s vynikajícími diváky na své straně. Vstoupili jsme do utkání tak, jak jsme chtěli. Hráli jsme jednoduše a brzy se nám podařilo vstřelit první branku, což byl náš cíl. Mrzí nás, že jsme ve druhé třetině ustoupili od našeho hokeje a dali domácím šanci na to, aby srovnali skóre. To byl zřejmě rozhodující moment utkání. Ve třetí třetině už byl hokej opatrný z obou stran, gól nepadl a v prodloužení jsme bohužel udělali velkou chybu jako první. S bodem jsme relativně spokojeni. Musíme se však naučit zvládat těžké duely a dokázat v nich vyhrávat.