HC Energie Karlovy Vary

První domácí porážka Energie poslala Pražany do vedení

F3: Energie - Slavia Praha 3:4 (1:2, 2:0, 0:2). Stav série: 1:2.
Dvakrát během zápasu se napěchovaný zimní stadion v Karlových Varech radoval z vedení domácího mužstva, přesto se po závěrečné siréně žádné oslavy v zelenobílém podání konat nemohly. Slávisté trpělivou hrou a smrtící koncovkou trestali častá vyloučení energetiků a navzdory dvěma trefám Jaroslava Kristka (na snímku) a závěrečné power play Energie dokráčeli k důležitému vítězství. Příležitost ke srovnání série mají Karlovarští hned zítra v tradičních 17:25.
O2 extraliga, F3, út 8.4.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
Slavia
3:4
1:2, 2:0, 0:2
Branky a nahrávky: 10. Kristek (Melenovský), 33. Kumstát (Grof), 38. Kristek (V. Polák) - 12. Bednář (Kadlec), 15. Červenka (D. Hruška), 50. Bednář (Kadlec), 52. Rataj (Klepiš). Rozhodčí: Turčan, Hodek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4680 (vyprodáno). Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Prošek, Grof, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - V. Polák, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Bílek, Pech, Hluchý
Slavia: Svoboda - Kadlec, Vašíček, J. Novák, Kolařík, Sloboda, Žižka, Drtina - Bednář, Červenka, Tomica - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Micka, Rataj, Sup - V. Růžička ml., Klepiš, Doležal

Komentář k utkání

Karlovarští přivítali zpět na ledě útočníka Hluchého, který se již zotavil z hrůzného zranění v obličeji natolik, že mohl s celoobličejovým krytem naskočit do utkání. Na druhé straně zase museli trenéři ocenit návrat kapitána Josefa Beránka. A právě jeho přítomnost byla na ledě pořádně znát.

První desetiminutovka ale patřila zcela domácí Energii. V přesilovce nebezpečně pálil Hanzlík, Řezníček našel skákavou přihrávkou u tyče osamoceného Skladaného a po pohledných kličkách Procházky pálil se zabijáckou pohotovostí Melenovský. Jenže Svoboda byl vždy na místě.

Když už se začali slávisté pomalu dostávat z tlaku soupeře, paradoxně inkasovali. Zmatku mezi kruhy využil Melenovský k nečekané přihrávce na lépe postaveného Jaroslava Kristka, jenž možná s nechtěnou pomocí Beránka dopravil kotouč do sítě.

Ovšem energetici přišli o vedení velmi rychle. Hned ve 12. minutě vyrazil při oslabení do nenápadného protiútoku Bednář a nedůslednost domácích ztrestal přesnou ranou švihem nad Mensatorovo rameno. Přestože zbytek přesilové hry zvládli Západočeši se ctí a dobré pokusy vyslali na Svobodu Grof s Kristkem, po srovnání sil mezi mantinely skórovali opět hosté. Špatné rozestavení obranného vzorce nechalo před brankou volného Červenku, jemuž stačilo snadno doklepnout Hruškovu střelu.

Pražané získali na své hokejky jistotu a ta jim dovolovala vyčkávat na aktivitu protivníka. Ta se ale dlouho nedostavovala, z velké části i vinou série pěti vyloučení v řadě. Vše se ovšem obrátilo proti slávistům. Při dvojnásobném trestu pro Krafta si totiž v rychlém sledu sedli k trestoměřičům i dva hráči v sešívaných dresech. Trochu překombinovaná souhra Energie nakonec přece jen skončila u Kumstáta, který z brankoviště dotlačil puk za Svobodu.

Najednou probuzení hokejisté Karlových Varů pálili na soupeřovu klec jeden projektil za druhým. Melenovského přiklep zůstal po brankářově zákroku ležet v brankovišti, souboj s posledním obráncem zakončil Skuhravý švihem do dobře postaveného Svobody.

Vedení se Vary dočkaly až dvě minuty před druhou přestávkou. Polák zavezl kotouč do třetiny a střílenou přihrávkou tušil spoluhráče v brankovišti. Tam už si důrazně sjížděl Kristek a svým druhým gólem v zápase posunul domácí blíže vítězství.

Jenže třetí třetina obrátila vše naruby. Zkušenost velela slávistům zachovat chladnou hlavu a počkat si na šance. Hráči v zeleném se postupně dostávali pod stále větší tlak a když se na trestné lavici v jednu chvíli ocitli dva zástupci domácího klubu, bylo jasné, že následující okamžiky budou těmi klíčovými.

To se potvrdilo záhy. Tři vteřiny před návratem prvního potrestaného hráče na led napřáhl od modré Bednář a za vyrovnaného stavu pokračovala jednoduchá početní výhoda. Tu sice hosté nezužitkovali, v pokračujícím náporu se ale v chumlu těl zorientoval Rataj a s trochou štěstí našel v houštině tu správnou mezírku, kudy poslat mezi tři tyče vítěznou branku utkání.

Posledních deset minut bylo ve znamení marné snahy domácího celku najít prostor, kudy proniknout před Svobodu. Propracovaná defenziva Růžičkových hochů svému brankáři hodně ulehčila. A když při power play v závěrečných vteřinách vyhrál Beránek jedno z bezpočtu svých vhazování, radují se z druhého bodu v sérii slávisté.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Samozřejmě nás mrzí, že jsme prohráli, v utkání jsem viděl dva zlomové momenty. Prvním byl vyrovnávací gól na 1:1, do toho stavu jsme, myslím, měli převahu, dali jsme gól a vytvořili si řadu šancí. Vyrovnávací gól byl podle našeho názoru naprosto neregulérní, protože hráč Slavie odvezl našeho obránce Řezníčka úplně mimo ten prostor, takže druhý hráč měl volnou cestu k bráně. Druhým zlomovým momentem bylo zbytečné vyhození Mudrocha za mantinel, Slavia sehrála dobře přesilovku pět na tři a v pokračující přesilovce dala vítězný gól."

Jiří Kalous (Slavia Praha): "Byla tu vynikající bouřlivá atmosféra a opět maximální nasazení obou týmů. Vstoupili jsme do utkání dobře, povedlo se nám dostat do vedení 2:1, ale bohužel jsme hloupou chybou zápas zdramatizovali. Soupeř dotáhl, dostal se do vedení na 3:2, ale v závěru se k nám přiklonilo štěstí a utkání jsme zvládli vítězně, za což jsme rádi.

Fotogalerie

Související články