HC Energie Karlovy Vary

Sladký závěr sezony v Dolní Kamenné, o vítězi se rozhodne ve středu

HC Energie - HC Slavia 4:1 (2:1, 0:0, 2:0). Stav série: 3:3.
Dvě trefy Jaroslava Kristka (na snímku) v úvodní třetině nasměrovaly energetiky k středečnímu utkání v O2 Areně, které určí nového mistra republiky v ledním hokeji. Slavia sice snížila a v mnoha šancích sahala po vyrovnání, skvělé zákroky Lukáše Mensatora a další branky Petra Mudrocha a Marka Melenovského ji ale odsoudily k neúspěchu. Ohlasy z rozjásaného stadionu pro vás připravujeme.
O2 extraliga, F6, po 14.4.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
Slavia
4:1
2:1, 0:0, 2:0
Branky a nahrávky: 10. Kristek (Němec), 17. Kristek (Němec), 47. Mudroch (Řezníček), 60. Melenovský - 18. Bednář (Drtina). Rozhodčí: Husička, Hradil - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 4680 (vyprodáno). Stav série: 3:3.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Prošek, Grof, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Hluchý - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, V. Polák
Slavia: A. Svoboda - Kadlec, Vašíček, J. Novák, Drtina, Sloboda, Žižka, Kolařík - Bednář, Červenka, Tomica - D. Hruška, Klepiš, Vondrka - Micka, V. Růžička ml., Sup - Beránek, Rataj, M. Čermák

Komentář k utkání

Zpočátku o mnoho aktivnější energetici mířili na Svobodu jednu střelu za druhou. Trpělivá Slavia naopak dobře bránila prostor před svou brankou, proto nemusel její brankář tahat ze své sbírky žádné zázračné zákroky. Košťál v přesilovce trefil brankářovo rameno, Pechovo drzé nahození zpoza branky podržel Svoboda pod chrániči a neujala se ani Skuhravého rána po slušné kombinaci první domácí formace. Uhodilo až v 10. minutě, kdy slávisté vytvořili první vážnější chybu na obranné modré. Kolmou přihrávkou uvolnil Němec Kristka, který bleskově zpracoval a nadvakrát rozvlnil síť.

Inkasovaná branka hosty probudila a také oni se začali výrazněji tlačit před Mensatora. Červenka už mohl slavit vyrovnání, kdyby se na poslední chvíli nepřiřítil Prošek a neodpálil mu před prázdnou brankou kotouč. Aktivita Energie ale ústila v 16. minutě k už třetí přesilové hře, kterou po chvíli zužitkoval na brankovišti velmi důrazný Kristek. Jeho dorážka s trochou štěstí přeplachtila Svobodova záda.

Dvoubrankového náskoku si ale Západočeši dlouho neužívali. Hned v 18. minutě využili svou první přesilovku Pražané. Drtina vypálil od modré, puk se odrazil k úplně volnému Bednářovi a nebylo co řešit. Rostoucí nápor hostů ukončila až přestávka. Těsně před ní ale spálil šanci na srovnání skóre trestuhodně nepokrytý Rataj.

Druhá třetina se odehrávala v duchu pozorné karlovarské obrany, slávistických pokusů o vyrovnání a především řízného hokeje plného bruslení a tvrdých soubojů. Příležitosti se ale rodily až po polovině duelu. Nebezpečně střílel Kolařík, Červenka nadějně dorážel a Klepiš u tyče trefil Mensatora jen do ramene. Na druhé straně úřadovala dvojice Melenovský – Kristek. Po střele druhého jmenovaného se Svoboda jen s úlevou oklepal.

Patrně rozhodnutí celého souboje přinesla 47. minuta. Energie přestála souvislý tlak soupeře a po dlouhé době okupovala slávistické obranné pásmo. Aktivní pohyb čtvrté domácí formace vylepšil svou tvrdostí Skuhravý, který už stačil vystřídat. Po sérii rychlých přihrávek vystřelil od modré do zmatku před brankářem Mudroch a našel místečko pod Svobodovou vyrážečkou.

Hosté se pak jen těžce dostávali přes zformovanou a trpělivou obrannou hráz na modré čáře a nic si nekomplikovaly ani Vary, jimž stačilo vyhazovat puky do středního pásma a čekat na narážející soupeře. A také čekat na protiútoky. Po jednom takovém mířil Hluchý jen těsně vedle tyče, Polák dokonce konstrukci trefil.

Sešívaným nepomohla ani závěrečná power play. Výborný Mensator pochytal všechny pokusy a v poslední vteřině utkání zápas zpečetil do prázdné branky přes celé hřiště Melenovský. Série se tak stěhuje do Prahy, kde se ve středu definitivně rozhodne o držiteli mistrovského titulu pro sezónu 2007/08.

Ohlasy trenérů

Václav Baďouček (Karlovy Vary): Kdo dnešní zápas viděl, tak musí uznat, že obě mužstva předvádí ve finálové sérii vynikající hokej a bude to drama až do konce. Nám se podařilo v první třetině dát dva góly, jeden z přesilovky, což asi bylo klíčové. Je pravda, že Slavia si dnes vypracovala hodně šancí, ale paní Štěstěna ukázala vlídnější tvář nám a my jsme dokázali naše šance využít. Jsme rádi, že jsme před našim publikem ukončili sezonu vítězně a ve středu v Praze to bude kdo s koho. Dnes už to bylo chvilkami na krev a všichni hráči do toho dali maximum.

Jiří Kalous (Slavia Praha): Chtěli jsme zde uspět, ale i přes prohru musím týmu poděkovat, že bojoval. Bohužel dnes jsme neproměnili šance, které jsme si vytvořili, a na rozdíl od soupeře jsme jejich chyby nepotrestali. Soupeř dnes z minima šancí využil maximum a několik našich hrubek nekompromisně potrestal. Čeká nás utkání pravdy v Praze a myslím si, že se máme všichni na co těšit.

Fotogalerie

Související články

A team HC Energie | ne 13.4.2008

"Lístkové šílenství" odstartovalo