HC Energie Karlovy Vary

Liberec podruhé uspěl, doma opět bez bodu

HC Energie - Bílí Tygři Liberec 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Ani na druhý pokus se hokejistům Energie nepodařilo v domácím prostředí přehrát své protivníky z Liberce. V souboji na hranici desítky jim nevyšel především začátek, když už ve třetí minutě prohrávali o dvě branky. Trefy Koštála a Kristka sice přinesly vyrovnání, další dvoubrankový náskok soupeře už ale energetici vymazat nedokázali. Premiérová trefa Martina Zaťoviče pak pouze přinesla naději pro závěrečnou power play, ve které nepovedený večer domácích završila nastřelená tyčka Ondřeje Němce.
O2 extraliga, 19. kolo, pá 23.10.2009, KV Arena
Karlovy Vary
Liberec
3:4
1:2, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 10. Košťál (Hluchý), 28. Kristek (Melenovský), 57. Zaťovič (Tribuncovs, Zucker) - 2. Bartovič (V. Nedorost), 3. Podkonický (Hlaváč), 31. Hlaváč (Podkonický, P. Nedvěd), 45. Kašpařík (V. Nedorost). Rozhodčí: Hribik, Kubeš - Charvát, Bádal. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. Diváci: 4013. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 3:4.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Mucha, Tribuncovs, Čutta, Dobroň, Hájek, Prošek, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Pletka - Melenovský, Kristek, Skladaný - Dej, Pech, Košťál - Zucker, Hluchý, Zaťovič
Liberec: Pinc - Holub, DeSantis, Moravec, Hunkes, Čakajík, Rýgl, Jareš, Spiller - Podkonický, P. Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, V. Nedorost - Víšek, Plodek, Klimenta - Vantuch, Blatný, Packard

Komentář k utkání

Karlovarští se ještě ani nestihli na ledě rozkoukat a už museli lovit ze sítě své branky kotouč. Andrej Nedorost přihrál do prostoru k levému kruhu a Milan Bartovič se přesně trefil pod horní tyč. Domácí tato rychlá branka velmi zaskočila a než si stačili vytvotřit první kloudnou šanci, museli lovit kotouč ze své sítě podruhé. Velmi podobný gól tomu prvnímu zařídil pro tentokrát Andrej Podkonický, po přesné přihrávce Hlaváče. Ve třetí minutě utkání prohrávali již domácí o dvě branky a pokud nechtěli ze zápasu úplně vypadnout, museli dost zlepšit hlavně svojí obrannou činnost. Karlovy Vary svůj dosavadní výkon na ledě o poznání zlepšily. Ovšem plány trošku zhatil kapitán domácích Skuhravý, když svou holí "polechtal" v obličeji jednoho z libereckých hráčů. Za toto krvavé zranění si vysloužil dvojnásobný trest v délce čtyř minut. Liberečtí nesehráli svou přesilovku nejhůře, ovšem Energie bránila ještě lépe. Nedlouho po vypršení Skuhravého trestu napřáhl od modré čáry Jan Košťál a svou přesnou trefou k tyči uklidnil řady domácích i hlediště. Po tomto oživení domácí začali více bruslit a napadat soupeře. V určitých chvílích se Severočeši dostávali i pod značný tlak. Ovšem do první sirény se již nic s průběžným výsledkem nestalo.

Při čtení předešlých řádků by se očekávalo ve druhé třetině od domácích převzetí aktivity a ničivý útok. Ovšem místo toho přišla nezajímavá až nudná hra. To se změnilo až ve 28. minutě k radosti domácí Energie po zajimvém hokejovém momentu. Kotouč po střele jednoho z energetiků zůstal mezi tyčí a položeným Pincovým betonem. Dva domácí hráči se snažili puk dotlačit do brány, ovšem Pinc si nakonec srazil tímto betonem kotouč do brány sám. Nicméně branka byla uznána poslednímu, kdo se snažil kotouč dotlačit za brankovou čáru a to Jaroslavu Kristkovi. Jenže nic netrvá věčně a tak po necelých čtyřech minutách šli Liberečtí opět do vedení. Po pohledné akci na jeden dotek po ose Nedvěd, Podkonický a Hlaváč posledně jmenovaný pohotovou střelou z pravého kruhu prostřelil Mensatora. A za dvě minuty to mohlo být již o dvě branky, kdyby Desantis nenastřelil Mensatorovi tyč. Pět minut před koncem si domácí opět koledovali o navýšení gólového rozdílu. Atvars Tribuncovs chyboval na útočné modré, přišel o kotouč, kterého se chopil Jan Hlaváč. Tribuncovs se vydal na pronásledování Hlaváče, který ujížděl sám na Mensatora. Ovšem lotyšský bek si počínal nedovoleně, a tak sudí nařídil za zahákování Hlaváče trestné střílení. Toho se chopil sám poškozený, ovšem v konečné fázi jeho blafáku mu kotouč poskočil, a tak Mensator s klidem jeho pokus zlikvidoval. Až na dvounásbobné vyloučení domácích se nic důležitého nestalo, a tak před posledním dějstvím byli hosté stále o něco lepší, což potvrzoval i průběžný výsledek.

Na začátku třetí třetiny byl vyloučen Václav Skuhravý. Liberec sehrál skutečně podařenou přesilovku a pět vteřin před návratem domácího kapitána byla tato i využita. Mensator střelu Nedorosta vyrazil pouze před sebe, kam si najel zcela osamocený Pavel Kašpařík a domácímu golmanovi vymetl pavučinky z jeho branky. Zdálo se, že Energie je již téměř bez šance. Liberec měl totiž stále převahu a více ze hry, Karlovým Varům se nedařila především koncovka, ale přece jenom se dočkaly snížení. Čtyři minuty před koncem navázal na sebe výbornou hrou za mantinelem dva hráče Zucker, zadovkou přihrál Tribuncovsovi a ten kotouč dále posunul na volného Martina Zaťoviče. Mladý karlovarský útočník se pohodlně trefil do odkryté klece. Po této brance domácí drtili svého soupeře množstvím šancí. Asi nejblíže byl vyrovnání Ondřej Němec, který dělovkou od modré trefil pouze tyč. Minutu před koncem to zkusila Energie ještě v power-play, ovšem bez kýženého vyrovnání. Liberečtí si tak i na druhý pokus z KV Areny odvezli všechny tři body.

Ohlasy trenérů

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Liberec měl výborný vstup do utkání. Bohužel naše špatné vstupy do utkání se opakují, nevím, co je příčinou. Když by se zápas mohl přehoupnout na naší stranu, tak opět inkasujeme. I když výsledek vypadá těsně, Liberec nás ve všem předčil. Byl zejména agresivnější v soubojích. Výsledek je spravedlivý.

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): Je to nesmírně cenné vítězství, byl to velmi těžký zápas. Měli jsme vynikající úvod, brzy jsme šli do dvoubrankového vedení. Poté jsme však chvíli přestali hrát a nechali jsme soupeře skórovat. Vítězství jsme s vypětím sil ubránili. Měli jsme ke konci i štěstí.

Fotogalerie

Související články