HC Energie Karlovy Vary

Mistr na ledě lídra neuspěl

HC Třinec - HC Energie 4:2 (2:1, 1:1, 1:0)
Trápení karlovarských hokejistů neskončilo ani na ledě vedoucího týmu extraligy. Třinečtí hokejisté přetavili svou herní pohodu do dvoubrankového vedení už v první třetině. Přestože Západočeši svůj těžký úděl snášeli statečně a ještě chvíli před koncem sahali po bodu, nakonec je Kankův gól srazil k další porážce. Branky Energie vstřelili Kristek a Zucker (na snímku).
O2 extraliga, 20. kolo, ne 25.10.2009, Zimní stadion Třinec
Oceláři Třinec
Karlovy Vary
4:2
2:1, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 4. Bonk (Zíb, Kohn), 15. D. Květoň (Martynek, Malec), 21. M. Růžička (Kohn, Polanský), 58. Kanko (Polák) - 20. Kristek (Čutta, Hájek), 37. Zucker (Zaťovič, Pech). Rozhodčí: Mikula, Minář - Kis, Prchal. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:1. Diváci: 3278.
Oceláři Třinec: Hamerlík - Zíb, Hrabal, Seman, Malec, Cartelli, Lojek, Andersons - Kohn, Polanský, M. Růžička - D. Květoň, Peterek, Martynek - Kanko, Polák, Bonk - Pospíšil, Ostřížek, Tomas
Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Prošek, Čutta, Hájek, Tribuncovs, Parýzek - Kumstát, Pech, Pletka - Melenovský, Kristek, Hluchý - Dej, Skuhravý, Košťál - Zucker, Haščák, Zaťovič

Komentář k utkání

V utkání hraném před televizními kamerami jsme v první třetině sledovali atraktivní hokej. Domácí začali aktivněji – již v první minutě mohli jít do vedení, kdyby Polanský nepromáchl Růžičkovu přihrávku v bezprostřední blízkosti Sáblíkovy klece. Karlovarští odpověděli hned vzápětí, když podél levého mantinelu vnikl do útočného pásma Kristek a vyslal nebezpečnou ránu, s jejíž zpacifikováním měl Hamerlík nemalé problémy. V čase 2:54 se na trestné lavici ocitli hostující Němec s Čuttou a Třinečtí hráli dvojnásobnou přesilovku, kterou dokázali po třiceti sekundách přetavit v branku: Zíb vystřelil z místa okolo levého kruhu, Sáblíkovi puk vypadl z lapačky, čehož využil Radek Bonk a důrazně uklidil puk do karlovarské klece. V dohrávaném oslabení mohl ještě odpovědět nebezpečně uniknivší Hluchý, ale Hamerlík kotouč ukryl v lapačce. V páté minutě se do gólovky dostal Polák, kterého u pravé tyče hledal Bonk, puk ale skončil na betonu pozorného gólmana. V obrovské příležitosti se během přesilovky v deváté minutě ocitl Václav Pletka, v prostoru mezi kruhy ale nenašel recept na brankáře Ocelářů. Karlovy Vary si zlepšeným pohybem vynutily několik přesilovek, díky čemuž se jim podařilo srovnat krok. Paradoxně to však byli Oceláři, kdo vstřelil gól. V patnácté minutě si David Květoň zpracoval kotouč ve středním pásmu, zbavil se obránce, vytáhl Sáblíka z klece a o tyč zakončil do poloprázdné branky – 2:0. Hráči Energie ale hlavy nesvěsili a ještě do první sirény stihli snížit – Čutta s Hájkem během přesilovky vymysleli akci na jeden dotek pro Jaroslava Kristka, který se nemýlil – 2:1.

Prostřední část zahájili lépe opět třinečtí borci, protože v pořesilovce se po devatenácti vteřinách trefil Martin Růžička díky pohotové příhře Kohna. Energetici vystrčili růžky až v šestadvacáté minutě – Pech ukličkoval Pospíšila, ale následnou střelu z kruhu Hamerlík se štěstím vyškrábl nad. Ve dvaatřicáté minutě nic nenasvědčovalo tomu, že by Karlovarští měli znovu dosáhnout na kontaktní branku – během přesilovky působili mírně ospalým dojmem. Za čtyři minuty ale bylo všechno jinak: Karlovy Vary se na dlouhou dobu nastěhovaly do útočného pásma a velkým tlakem si vysloužily několik slibných příležitostí. Ujala se až ta, kterou pro Davida Zuckera nechtěně vytvořil třinecký Kanko – trefit pak poloprázdnou branku už nebyl pro hostujícího útočníka žádný problém. Branka hokejisty z lázeňského města viditelně nabudila, protože jsme byli svědky laviny jejich šancí. Jedovka Pecha, ani dvojpokus Hluchého z obou kruhů ze sedmatřicáté, respektive třicáté osmé minuty, Hamerlíka nepřekonaly. V závěru druhé dvacetiminutovky vyzval Zíba spoluhráč Růžička, z pozice mezi kruhy ale trefil dobře stojícího Sáblíka.

Hosté do třetí třetiny nastoupili s vidinou možného bodového úspěchu a na ledě to tak i vypadalo, protože vyvíjeli úmornou snahu proniknout do pásma. Domácí ale dobře věděli, že cesta k úspěchu v této fázi vede ze zabezpečené defenzívy. Jenže v padesáté minutě to při obranné činnosti přehnal třinecký Peterek, který soupeři nabídl jedinečnou příležitost ke skórování ve formě přesilové hry. Karlovarští byli ke gólu nejblíže v čase 50:55, kdy se před Hamerlíkem strhl nemalý závar, plachtící kotouč ale dokázal strážce třinecké svatyně včas zpacifikovat. V další slibné pozici se během třiapadesáté minuty zjevil Tribuncovs, jehož bomba z levého kruhu vyprášila Hamerlíkovi výstroj. Žádná další tutovka se ale na holích hokejistů Energie již neobjevila, pojistit výsledek se naopak podařilo třineckým hráčům. Osmapadesátá minuta se totiž do análů dnešního utkání zapíše jako gólový zářez Petra Kanka, který se za brankou hostů zbavil dvou obránců a po vybruslení před branku švihem skóroval.

Ohlasy trenérů

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec): My jsme očkávali těžké utkání, které také přišlo a o to více si vážíme, že jsme to dnes vydřeli. Jsme spokojeni hlavně s výkonem ve třetí třetině, protože tam byl kontaktní gól na 3:2, ale když se kluci ve třetí třetině zvedli, tak soupeř neměl prakticky žádnou šanci. Výtisk má zranění ze Zlína a Duba bude zítra detailněji vyšetřen – snad to nebude tak vážné. Horší je, že jsme dnes v ůvodu utkání ztratili Hrabala, nebylo to jednoduché, kluci to museli tahat na šest beků.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Řeknu to velice rychle a stručně: Určitě to bylo vyrovnané utkání, ale soupeř byl lepší v proměňování příležitostí, které si vypracoval. My jsme v tomto bohužel byli horší a tři body proto zůstávají tady v Třinci.

Související články

Preview k zápasu | so 24.10.2009

Energii čeká daleká cesta na led lídra