HC Energie Karlovy Vary

Bezbrankové derby rozhodl Pech v nájezdech

ELH: HC Energie - Piráti Chomutov 1:0 sn. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Pětašedesát minut drželi v regionálním derby gólmani Závorka a Kostúr neprůstřelnost, a mezi Energií a Piráty tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy. V nich se prosadili Lukáš Pech a Michael Frolík, avšak pouze domácí šikula dokázal svůj úspěch ve čtvrté sérii zopakovat. Energie podruhé v řadě zvítězila na samostatné nájezdy, Tomáš Závorka vychytal pro Energii první letošní čisté konto.
Tipsport extraliga, 23., út 20.11.2012
Karlovy Vary
Chomutov
1:0sn
0:0, 0:0, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: rozh. nájezd Pech. Rozhodčí: Hradil, Husička - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5, navíc Chimera (CHM) 10 min. za nesp. chování. Bez využití. Diváci: 3501. Průběh utkání: 1:0.
Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, Kloz, Grman, MacDonald, Gulaši, Jan Látal, Gründling - Kumstát, Pech, Zaťovič - J. Doležal ml., Pohl, V. Polák - T. Káňa, Skladaný, Skuhravý - Heřman, Košťál, Zucker
Chomutov: Kostúr - Palin, Pulpán, Pavlas, Bartejs, Rýgl, Jurčina, Macháček, Rutta - Lušňák, Michael Frolík, Chimera - D. Hruška, Kraft, Hřebejk - Y. Treille, Duda, Důras - Zálešák, Sikora, Hromas

Komentář k utkání

Hned první akce Karlových Varů znamenala velké nebezpečí pro chomutovského gólmana Kostúra. Pechově formaci se podařilo rozložit defenzivu Pirátů a Kumstát z dobré pozice z levé tyčky minul, Drtina následně mířil jen do středu branky. Tento závar byl však v úvodní třetině spíše ojedinělý a v dalším průběhu hře dominovaly spíše obrany obou týmů.

Trochu vzruchu tak do hry slibovaly vnést až fauly, kterých se jak domácí, tak hosté dopustili. Při vyloučení Palina se o pohledný útok Energie postaral Kumstát, když obkroužil branku, nahrál Noskovi na vrchol kruhů, dezorientovaný Kostúr však se štěstím situaci ustál. Přesilovka Chomutova po Grmanově podražení toho nabídla ještě méně a uplynula bez výraznějšího nebezpečí pro Tomáše Závorku, který opět dostal v brance Energie přednost před Mensatorem. V nezáživné první třetině pak už zaujala jen indispozice hostujícího Pulpána, kterého po nezaviněném střetu musel na ledě vyzvednout až lékař.

Do druhé třetiny už chomutovský bek opět naskočil a užil si v ní především hru v nerovnoměrném počtu hráčů. Domácí v nejprve dohrávali přesilovku načatou ještě před přestávkou a největší nebezpečí pro hosty opět znamenala střela Noska. Hosté už v plném počtu pak zahrozili okolo 23. minuty. Důras si nadějně sjížděl na dorážku Treilleho střely a o chvíli později si Košťál málem do vlastní branky srazil prudkou nahrávku Chimery zpoza branky. Při domácích stálo štěstí a miska vah se opět začala přiklánět na jejich stranku. I díky chomutovské nedisciplinovanosti, hosté měli ve zbytku třetiny ještě další 3 vyloučení. Nebezpečnost karlovarských přesilovek navíc vykazovala vzestupný trend a Piráti mnohdy nerozhodný stav uhlídali jen s vypjetím všech sil. I díky přesilovkám měla Energie ve druhé třetině opticky navrch, hosté výrazněji zahrozili už jen ve 35. minutě kdy Závorka vychytal bekhend osamoceného Hrušky.

Pasivní hra hostů doznala zlepšení po druhé přestávce. Piráti si v útoku začínali počínat přímočařeji a Závorka rázem čelil zvýšenému poštu střel. Hned ve 41. minutě si musel daleko vyjet, dokázal vyrazit nadějný Chimerův pokus z levého křídla. Ze strany Energie hrozila tradičně první formace, dobrým výkonem se prezentoval i Pohl s Doležalem, na kterém byla proti týmu koučovanému jeho otce patrná velká motivace. Ve 48. minutě měl svou tečí Polákovy rány na hokejce vedoucí gól Energie.

Závěr základní hrací doby ovládly emoce. Hraniční zákrok Doležala na svou osobu si Jason Chimera nenechal líbit a zřejmě za pokus o vyřizování účtu mu sudí udělili desetiminutový osobní trest. I bez zkušené posily z NHL byli v posledních vteřinách aktivnější hosté, utkání přesto dospělo do prodloužení. V něm domácí zahrozili Pechem a Kumstátem, šance pro Chomutov vyvstala s vyloučením Poláka 64 sekund před koncem. Hosté v přesilovce předvedli pevný zámek, zleva dobře střílel Frolík, ale Závorka podruhé v řadě dovedl svůj tým až do samostatných nájezdů.

O vítězi rozhodla až čtvrtá série, ve které se k penaltě postavili jediní úspěšní exekutoři z předchozích sérií. Zatímco Michael Frolík při svém druhém pokusu nastřelil levou tyč, což v nepřehledné situaci potvrdilo i video, Lukáš Pech chladnokrevně vykoupal Kostúra na brankové čáře a po ledě zakončil do odkryté části branky. Energie zvítězila za dva body.

Ohlasy trenérů

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Za snahu a bojovnost si dnes druhý bod zasloužíme. Bohužel se dále trápíme v koncovce, musíme na tom každý den pracovat. Myslím si, že zápas z naší strany nebyl vůbec špatný, ale nedáváme branky. V prodloužení jsme přestáli oslabení, což bylo výborné. Nájezdy jsme doma podruhé za sebou dotlačili do vítězství, což je pro nás rovněž velice pozitivní.

Mikuláš Antonik (Piráti Chomutov): My jsme předpokládali, že Vary na nás vletí, protože měly předchozí kolo volno. Počítali jsme s tím, že budou trošku čerstvější. Domácí měli největší převahu ve druhé třetině, kde nás hodně podržel gólman a naše obětavost. Trochu nás mrzí, že jsme v prodloužení nevyužili přesilovku čtyř proti třem. Nájezdy jsou již velká loterie. Máme jeden bod, Vary si asi ten druhý zasloužily víc za celý průběh zápasu.

Fotogalerie

Související články

Preview k zápasu | po 19.11.2012

V úterý na obnovené derby s Chomutovem