HC Energie Karlovy Vary

Utrápený výkon v Benátkách, Energie nečekaně odjíždí s prázdnou

HC Benátky nad Jizerou - HC Energie Karlovy Vary 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Dvouzápasový výlet po středních Čechách zahájila aktuálně druhá Energie 44. kolem WSM ligy na ledě předposledních Benátek nad Jizerou a očekávalo se jasné vítězství Karlových Varů, které letos zatím vždy středočeského soupeře smetly rozdílem třídy. Tentokrát tomu však bylo jinak, Benátečtí totiž od samého úvodu drželi vývoj utkání pevně na svých hokejkách a dokonce v polovině druhé periody překvapivě otevřeli skóre zápasu. Energetici si s pukem poprvé pořádně zahráli až koncem prostředního dějství a dokonce dokázali dostat kotouč do soupeřovy branky, kvůli předcházející přihrávce rukou však vyrovnávací gól uznán nebyl. Domácí podruhé udeřili v první minutě třetí periody, což způsobilo poplach v západočeských řadách, nicméně Benátečtí s bravurně chytajícím Matějem Žajdlíkem dramatický závěr nepřipustili a i přes neuznaný gól do prázdné branky překvapivě poráží favorizovanou Energii 2:0. Pozitivní zprávou může být alespoň návrat Ondřeje Beránka do sestavy po několikaměsíčním zranění.
WSM Liga, 44. kolo, po 29.1.2018
Benátky nad Jizerou
Karlovy Vary
2:0
0:0, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 30. Chrtek (R. Veselý), 41. R. Veselý (Chrtek). Rozhodčí: Doležal, Vokřál – Ševic, Votrubec. Vyloučení: 6:1. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 214. Střely na branku: 28:22. Průběh utkání: 2:0.
Benátky nad Jizerou: Žajdlík (Stezka) – T. Hanousek, Havlín, Jandejsek, Maier, Niko, Kunst – Psota, Bittner, Hrníčko – R. Veselý, Chrtek, Z. Král – Šír, Hrabík, Wiencek – Průžek, Nezbeda, Bělohorský
Karlovy Vary: F. Novotný (Kuchař) – Krejčí, Plutnar, Podlipnik, M. Rohan, Kovačevič, Šenkeřík – Flek, Balán, T. Rachůnek – Kohout, Kverka, Stloukal – Gorčík, Skuhravý, Vrdlovec – O. Beránek, Tuominen, Vachovec – Šik

Komentář k utkání

Velkou bitvu o každý kus ledu odstartovali Karlovarští, konkrétně Flek, který prověřil Žajdlíka dvěma rychlými střelami. Na druhé straně poté musel proti Jandejskově pumelici od modré zasahovat i Filip Novotný v dresu Energie. Při první přesilové hře hostujícího celku začali Benátečtí znovu navyšovat svou statistiku v počtu zablokovaných střel. Do pokusů, které létaly z holí Energetiků, dnes padali naprosto všichni domácí hráči. Přesto se ale Karlovarští k ohrožení benátecké branky dostali. Ani Tuominen a ani Vachovec ale mladého benáteckého gólmana z bezprostřední blízkosti nepřekonali. Šance následně střídala šanci. Velmi nebezpečnou se pro Novotného stala střílená přihrávka do předbrankového prostoru, kterou ale nikdo z benáteckých hráčů nedokázal usměrnit. Na druhé straně se poté znovu musel mít na pozoru Žajdlík, na nějž zkusil vyzrát Tomáš Rachůnek. V poslední pětiminutovce byli Karlovarští opět v přesile. K vážnější akci se ale dostali až dvě sekundy před vypršením domácího trestu poté, co Vrdlovec švihl zápěstím a Žajdlík musel puk krotit na své hrudi. Následně se mohli hnát dopředu domácí a Chrtek neměl daleko k radosti. Jeho střela nadělala Novotnému problémy, avšak ex-benátecký gólman ukázal, že práce s holí ve vzduchu mu není cizí. Puk natřikrát dokázal zkrotit a zařídil tak bezbrankový stav po dvaceti minutách.

V prostředním dějství hosté zvýšili svou aktivitu a benátečtí museli několikrát předvést skvělou práci ve svém obranném pásmu. Tlak Karlovarských ale zastavilo jejich vyloučení. V přesilové hře mohli jít Benátečtí do vedení. Petr Wiencek již číhal se svou hokejkou na teč, kterou by puk poslal mezi betony karlovarského gólmana, avšak Novotný mezeru utěsnil včas. Následně se individuálně prosadil i Matěj Psota, po jehož pokusu už někteří diváci viděli puk v síti. Na gól si ale příznivci domácích museli ještě chvíli počkat. Ve 30. minutě se o první změnu skóre zasloužil Ondřej Chrtek, jenž si počkal za obranou na pas Radka Veselého a tváří v tvář Novotnému uspěl. Puk prolétl nad lapačkou karlovarského brankáře a zastavil se o síťku. O chvíli později mohlo být s hosty ještě hůře, avšak Veselý Novotného z druhé vlny nepokořil. V závěru druhé dvacetiminutovky měli Karlovarští k dispozici přesilovou hru, v níž již zvedali ruce nad hlavu. Rozhodčí ale po poradě branku neuznali pro přihrávku rukou a tak mohli Benátečtí odcházet do kabin s jednogólovým vedením v zádech.

Svůj náskok navýšili domácí ihned z kraje třetí třetiny. Ondřej Chrtek vyhrál vhazování a poslal puk za sebe. Radek Veselý u sebe kotouč dlouho nedržel a poslal jej směrem na Novotného, jenž tentokrát nestačil zaklapnout betony dostatečně rychle a podruhé tak lovil puk zpoza svých zad. Benátečtí nepolevovali a vytvářeli si další šance. Jednu z největších měl Psota, který po Hrníčkově střele chtěl dorážet volně ležící puk. Jeho záměr mu ale překazil Filip Novotný, který se vrhl ke své tyčce a kotouč přikryl. Štěstí stálo také při Žajdlíkovi, když Stloukal srazil kotouč ze vzduchu a ten se zastavil o tyčku benátecké branky. Hra se následně znovu přelévala ze strany na stranu a bylo jasné, že hosté nepoleví do poslední možné chvíle. Hned několikrát zatlačili Benátecké před Žajdlíka a připravili domácím příznivcům perné chvíle. Parta trenéra Kudrny ale společnými silami udržela dvoubrankový náskok a poprvé v sezoně obrala Karlovy Vary o tři body.

Ohlasy trenérů

Jiří Kudrna (HC Benátky nad Jizerou): V předchozích utkáních nás Vary přehrály a já jsem rád, že jsme jim dnes dokázali vrátit předešlé prohry. Řekli jsme si, že budeme silní v předbrankovém prostoru, měli jsme pokryté všechny dorážky, gólman toho spoustu pochytal. Celý tým dnes skvěle pracoval v obraně a to byl základ dnešního vítězství. Všechny kluky, v čele s gólmanem, bych chtěl pochválit, protože strašně tvrdě makali a byli obětaví. Máme z toho obrovskou radost.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Myslím si, že domácí dnes zaslouženě vyhráli. Měli lepší pohyb, byli bojovnější, výborně bránili, chtěli více vyhrát. Jejich výkon byl završený výborným gólmanem. Podcenili jsme začátek utkání. Když jsme ve druhé polovině zápasu chtěli přidat, už to bohužel nešlo. Jak jsem již řekl, domácí byli houževnatější, a tak zaslouženě vyhráli.

Související články