Dorost v úvodním kole převálcoval Litvínov

Nejen první kolo nové sezóny, ale hned i podkrušnohorské derby ovládli energetici s přehledem. Hattrickem a jednou asistencí se na úvod blýskl Vojtěch Váňa, kterému se podařilo vstřelit dvě branky během minuty a půl. Zásluhu na výsledku má i Tobiáš Pastor, který vsítil jednu branku a u třech asistoval.
Extraliga dorostu, 1. kolo, čt 15.9.2022
Litvínov
9:1
3:0, 4:0, 2:1
Branky a nahrávky: 8. Galnor (Zeman), 18. Pastor (Dyk, Cipko), 19. Zahejský (Váňa), 30. Zeman (Postl, Pastor), 37. Váňa, 39. Galnor (Pastor, Zahejský), 39. Holejšovský (Galnor, Pastor), 45. Váňa (Cipko), 46. Váňa (Wardas, Zahejský) – 47. Prokeš (Peroutka, Tomaník).
Rozhodčí: Žižka – Belko, Kokrment
vyloučení5:3
využití1:0
oslabení2:0
diváci72
Karlovy Vary: Ebenstreit (Oršulák) – Postl, Hynek, Pelikán, Cipko, Holejšovský (C), Dyk – Galnor, Pastor (A), Zeman (A), Šilhan, Wardas, Zahejský, Poizl, Váňa, Bálek
Litvínov: Balík (41. Trejbal) – Horák, Kladivo, Winkelhöfer, Klír, Soušek, Břenda, Prokeš – Raichl, Tomaník, Horský, Čermák, Peroutka M., Koky, Liška, Peroutka J. (C), Bednařík, Tůma

Prvních pár minut úvodní třetiny byly pro oba týmy spíše rozehřívací. V osmé minutě se prvně otevřela trestná lavice, na kterou si šel za sekání sednout Matyáš Bálek. Energii však oslabení nerozhodilo, naopak. Půl minuty na to otevřel skóre Jakub Galnor, který nahrávkou od Matěje Zemana prostřelil dělovkou litvínovského gólmana. Litvínov měl k dispozici skoro minutu a půl ke hře 5 na 3, ta se jim však ani po velké snaze nepodařila využít. Hra se nadále držela spíše ve středním pásmu. Dvě minuty před koncem třetiny vstřelila Energie druhou branku. O ní se postaral Tobiáš Pastor, který zachytil odražený puk od jednoho z litvínovských obránců a skrz chumel hráčů vsítil kotouč do branky. Čtyřicet vteřin po této brance zakončil do šatny střelou do levého rohu brankoviště Vít Zahejský, který se před brankářem ocitl úplně sám.

Ve druhé dvacetiminutovce se do puku více opřel litvínovští. Větší šance se jim naskytla skoro v polovině třetiny, kdy se nadvakrát pokusit prostřelit Ebenstreita Jan Liška. Poslední střela však byla odražena betonem zpět do hry. Kotouč tak zachytil Jaroslav Čermák a bez váhání zkusil propálit domácí brankáře, ten rychle zareagoval a puk skončil v lapačce. Ve 30. minutě zakončil po kombinaci mezi betony Matěj Zeman. V čase 34:29 začali energetici hru v oslabení. Vteřinu před jejím skončením stihl vstřelit gól zpoza branky Vojtěch Váňa. Po dalších dvou minutách využili karlovarští přesilovou hru a rychlá akce Tobiáše Pastora a Jakuba Galnora skončila za zády Lukáše Balíka. V té samé minutě stihl ještě zakončit Petr Holejšovský, jehož střelu nestihl litvínovský gólman zachytit.

Do poslední třetiny se šel postavit do brankoviště Tobias Trejbal. Ve 45. minutě sice uchránil odražením celým tělem kotouč od dorážejícího Pavola Cipka, nestihl se však včas vrátit do takové pozice, aby zabránil dalšímu gólu. Vojtěch Váňa tak pálil do prázdné branky. O minutu později se Vojtěch Váňa opět dostal před Trejbalovu svatyni a vsítil poslední karlovarskou branku do pravého horního rohu. Štěstí se usmálo i na stranu Litvínova, kdy ve 47. minutě nestihl včas po dorážkách zareagovat Adam Ebenstreit a střela Daniela Prokeše tak skončila za jeho zády. Ke konci zápasu mohli litvínovští skórovat v přesilové hře 5 na 3, karlovarská obrana je nenechala v klidu kombinovat.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):„Začátek utkání byl trochu nervózní z obou stran, nás tam podržel gólman. S první brankou jsme se uklidnili a postupně začali přidávat na forechecku. Myslím, že od půlky první třetiny jsme měli utkání plnohodnotně pod kontrolou. Jsme samozřejmě rádi za povedený vstup do sezóny a za první tři body.“

Martin Tvrzník (HC Litvínov):„Začátek byl asi dobrý. Myslím, že nás tam hodně ovlivnila naše přesilová hra, kde jsme udělali individuální chybu a dostali gól. Třetinu jsme prohráli 3:0 po dvou našich chybách. Tím jsme dostali soupeře na koně a poté už to bylo těžké. Vary hrály výborně, k ničemu nás nepustily a nám se to sypalo. Byl to dnes špatný výkon.“