Budějovické drama s úspěšným koncem pro Energii!

Energie - České Budějovice 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)
Hlavně kvůli takovým zápasům se chodí na hokej! Skvělá hra, nasazení, spektakulární góly, náboj až do konce. To vše a ještě něco navíc pro karlovarské fanoušky v podobě vítězství mělo důležité utkání mezi Energií a Budějovicemi. Karlovarští dvoubrankovým vedením po první třetině naznačili vůli po bodech, ale hosté dokázali ve druhé třetině manko smazat. V neděli však padaly góly jen do jedné branky a to byla výhoda domácích. Dalšími dvěma zásahy ve třetím dějství získali dramatický duel pro sebe a o další krok se přiblížili vysněnému play-off. Jako správný tahoun se ukázal Václav Skuhravý s bilancí dva góly, jedna nahrávka. Další trefy přidali Jan Košťál (na snímku) a Michal Dvořák. Vítězstvím Energie překonala svůj dosavadní rekord v počtu získaných bodů v sezóně, vyhoupla se už na číslo 72.
O2 extraliga, 43. kolo, ne 21.1.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
České Budějovice
4:2
2:0, 0:2, 2:0
Branky a nahrávky: 9. Košťál (Skuhravý), 14. Skuhravý (Skladaný), 53. Dvořák (Řezníček), 58. Skuhravý (Kumstát) - 26. Šimánek (Brabenec), 30. Sailer (Hübl). Rozhodčí: Kurmann - Bejček, Kalivoda. Vyloučení: 7:10, navíc Skuhravý - Kutlák oba 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3240. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Duben, Řezníček, Němec, Hanzlík, Mudroch, Ustrnul, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Pech, Skladaný - Procházka, Straka, Gálik - Tvrdek, Chrenko, Zaťovič
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Mucha, Vydarený, Bolf, Kutlák, Macháček - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - L. Květoň, Vak, Kotrla - Šimánek, Mertl, Sailer - Gulaš, J. Hanzal, Červený

Úvodní buly zápasu vhodil do středu kruhu švýcarský rozhodčí Kurmann, který toto utkání odpískal velmi slušně a s duchem fair play. Hned od začátku zápasu bylo patrné, že žádný z týmu se nehodlá vzdát naděje zvítězit a hrál se pohledný hokej. Energie měla přece jen v prvních minutách ze hry mírně navrch, což potvrdila v 9. minutě. Václav Skuhravý se na červené čáře dostal k puku, zahlédl našlápnutého Jana Košťála a krásnou přihrávkou ho poslal do úniku. Košťál byl sice hlídán jedním z protihráčů, ale střelou do oblasti Turkovy vyrážečky i tak rozvlnil poprvé v utkání síť za českobudějovickým brankářem. Hosté po vstřelené brance mírně znervózněli a na ledě bylo k vidění několik nepovedených kombinací z jejich strany což hrálo samozřejmě do karet hráčům v zeleném. Když ve své obranné třetině ztratil hůl René Vydarený, tak narazil nešetrně na mantinel domácího Procházku a od rozhodčího vyfasoval dvě trestné minuty, které se celému týmu staly v tu chvíli osudnými. Výborně zahraná přesilová hra domácího celku vyústila druhou brankou. Kumstát vystřelil tvrdě na Turkovu vyrážečku a gólman z jižních Čech si jen kývnul na dobrý zákrok. To ovšem netušil, že se k dorážce dostane Skladaný a odražený kotouč od bruslí jednoho z hostí dorazí za jeho záda Václav Skuhravý, který z nulového úhlu vymetl pavučinu v českobudějovické svatyni. Energie jakoby byla s výsledkem spokojena a trošičku upadalo z její dobré kombinační hry. České Budějovice začaly výborně forčekovat a v obraně Karlových Varů to jen vřelo. Půl minuty před koncem první třetiny si vyšlápnul Šimánek a od modré čáry vystřelil tvrdou ranou na branku domácích. Když Lukáš Mensator slyšel nenapodobitelný zvuk břevna jeho branky, jen se otočil a zkontroloval, zda se horní tyčka neprohnula.

Do druhé třetiny vlétla Energie na hráče z jihu Čech neskutečným způsobem a Českobudějovičtí nevěděli, kde jim hlava stojí. Když už se jim povedlo osvobodit se z obranné třetiny a vyrazit si na výlet do pásma Západočechů, vystavil Ondřej Němec učebnicový bodyček a bylo po akci. Zelenobílí pokračovali v tlaku i nadále a to když byl vyloučen Bolf. Takový kolotoč hráči Českých Budějovic nezažili ani na Matějské pouti. Paradoxně právě oni dokázali ve svém oslabení skórovat. Brabenec vybojoval v útočném pásmu puk, zkoušel překonat Mensatora, ale ten výborným zákrokem odolal. Nedokázal už ovšem zabránit dorážce Jiřího Šimánka, který doslova prošťouchal puk za Mensatorova záda. České Budějovice se vstřelenou brankou dostaly do zápasu každou chvíli byl před brankářem energetiků závar. Po třech minutách od vstřelení branky měly možnost hrát přesilovou hru pět proti třem kterou vsítili vyrovnávající gól na 2:2. Hübl z pravého kruhu přihrál křižně na úplně osamoceného Petra Sailera, který střelou pod víko rozjásal několik českobudějovických fandů. Po vyrovnávající trefě se hra opět vyrovnala a Energie střílela každou chvíli od modré čáry. Střely, které energetici vyprodukovali končily většinou na plastronu připraveného Turka. Několik málo chvil před koncem druhého dějství se ocitl tváří v tvář Turkovi Lukáš Pech. Toho ovšem jihočeský brankář výborným zákrokem na hranici brankové čáry vychytal.

Již po šestnácti vteřinách třetí části vypíchl Tomanovi kotouč habán Kumstát a upaloval si to sám na branku hostí. Střelou na lapačku však nechal vyniknout Turka, který se blýsknul skvělým zákrokem. Obě mužstva začala ve třetí třetině preferovat tvrdý hokej a bylo znát, že se bojí obdržené branky jako čert kříže. Smrtelný ortel pro hosty podepsal Michal Dvořák. Právě on tečoval v přesilové hře tvrdou střelu Řezníčka a rozjásal ochozy, které praskaly ve švech. České Budějovice se ale nevzdávaly a energetikům v nejednom okamžiku bylo úzko. Karlovy Vary spoléhaly na bojovný a srdcový výkon, který se jim rozhodně nedal upřít. Dvě a půl minuty před sirénou ohlašující konec třetí dvacetiminutovky zamířil na střídačku svého mužstva Roman Turek. Pouhých 15 vteřin stačilo Václavu Skuhravému aby pečetil vítězství karlovarského celku do prázdné klece. Mountfield se ještě několikrát pokusil odvolat z branky svého gólmana, ale bezúspěšně. Tři cenné body tak zůstaly na západě Čech a Energie opět odskočila svým pronásledovatelům na cestě do play off.

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Diváci se dneska určitě nenudili, utkání mělo kvalitu. Chtěli jsme začít opatrněji, chtěli jsme si počkat na chyby soupeře a povedlo se nám to. V druhé třetině nás dostaly z rytmu dvě špatně sehrané přesilovky. Do třetí třetiny jsme stáhli hru na tři útoky. Jsme rádi, že mužstvo zápas zvládlo a dotáhlo ho do vítězného konce. Nebylo to lehké, ale takto vydřené vítězství je pro tým důležité."

Milan Kupka (České Budějovice): "Byl to vyrovnané utkání, oběma týmům jde o přímý postup do play off a podle toho to vypadalo. Obě mužstva začala opatrně a čekalo se, kdo dá první gól. Povedlo se to domácím, ale nám se podařilo ve druhé třetině srovnat. Vítězný gól se ale podařilo vstřelit Karlovým Varům."