Další prohra v nájezdech a další bod pro Energii

HC Energie - HC MOUNTFIELD 2:3sn (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Velice podoboné utkání jako ve Zlíně sehráli energetici proti Mountfieldu. Jako první se ujali vedení. Hosté však sekundu před první sirénou stihli vyrovnat. Ve zbývajících dvou třetinách přidal každý z týmů znovu po brance a utkání šlo přes prodloužení až do samostatných nájezdů. V nich zůstaly opět hokejky Karlovarských němé a hosté si odvezli z Varů dva body. Velkou aktivitou v zápase zářil Václav Skuhravý, který na jednu branku nahrál a po zápase byl odměněn cenou pro nejlepšího domácího hráče zápasu.
Tipsport extraliga, 38. kolo, čt 6.1.2011, KV Aréna
České Budějovice
2:3sn
1:1, 1:0, 0:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 8. Kumstát (Skuhravý), 23. Klíma T. (Sloboda) - 20. Ptáček (Šimánek), 45. Gulaš (Kuchejda), 65. Pletka. Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Kostka, Jindra. Vyloučení: 3:4, navíc Gřegořek 10 min. + DKU, Kumstát (oba KVA) 5 min. + DKU. Využití: 0:1. Diváci: 2514. Střely na branku: 53:47. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2 - 2:3.
Karlovy Vary: Mensator (na nájezdy Sáblík) - Nosek, Gřegořek, Dobroň, Kokko, Sloboda, M. Rohan, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Dej - Skladaný, Pech, Zaťovič - T. Klíma, Melenovský, Sailer - Zucker
České Budějovice: Kovář - Snopek, Kotaška, Kolarz, Ptáček, Novák, Vydarený - Šimánek, Mikeska, Červený - Gulaš, Langhammer, L. Květoň - Martynek, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Podlešák

Souboj celků z vyrovnaného středu tabulky začal ve svižném tempu, o které se zpočátku starali především hokejisté Energie. Ti i s pěti hráči juniorského věku v první třetině svého soupeře přestříleli 23:11. O tlak domácích se však pochopitelně staraly především stálice jejich sestavy, jimž se vyhnula rozsáhlá marodka. Velké problémy obraně Mountfieldu dělala dvojice Skuhravý – Kumstát. O první ohrožení Kováře se však postaral Skladaný, který se natlačil před branku a vyprášil gólmanovy betony. Na druhé straně první vážný zákrok pro Mensatora přinesla Mikeskova střela z otočky. Domácí jednička se musela mít na pozoru i při výpadu Kuchejdy, který si od bočního mantinelu našel cestu až k tyči, odkud nastřelil Mensatora do masky.

V následujících minutách však měl podstatně více práce českobudějovický Kovář. Karlovarské nájezdníky v aktivitě podpořila i osmá minuta, ve které Petr Kumstát po perfektním pasu od Skuhravého najížděl z úhlu na branku a trefil se mezi betony. Před bleskovým vyrovnáním se pak v 9. minutě ocitl Martynek, když mu puk po Ptáčkově střele přistál na hokejce před prázdnou brankou. Domácí obránci ale v poslední chvíli jeho střelu zblokovali. Bývalý kapitán Energie a současný lídr Mountfieldu pak stál u dalších zajímavých situací první třetiny. Během jeho vyloučení vytáhl Kovář dva skvělé zákroky lapačkou, a pomohl tak svému týmu přestát oslabení stejně jako o chvíli později po nedovoleném zákroku Kotašky. Při gólmanovi Budějovic stálo i štěstí, konkrétně v 17. minutě Pechovi v rozhodující okamžik přeskočil puk hokejku, a místo prázdné branky tak trefil jen její boční síť. Byl to pak opět František Ptáček, kdo dokázal, že se vyplácí bojovat až do posledního okamžiku. Vteřinu před koncem třetiny vyslal z mezikruží technickou střelu, která zapadla k tyči Mensatorovy klece.

Na začátku prostřední části pomohlo Energii do tempa vyloučení Mikesky, skóre se však měnilo až opět v plném počtu. Tomáš Klíma si vedl podobně jako Kumstát u první branky a svůj únik po křídle zakončil trefou mezi Kovářovy betony. Energii pak nevyšla ani další přesilovka při vyloučení Snopka, a aktivitu začali přebírat hosté. Pomohl jim k tomu domácí obránce Gřegořek, kterého rozhodčí za úder do oblasti hlavy a krku potrestali dvěma a deseti minutami. Poté, co na trestnou přisedl i Melenovský, přidal Gřegořek zřejmě několik vlídných slůvek a zápas pro něj skončil. Jak se jeho spoluhráčům povedlo ubránit 96 vteřin trvající oslabení ve třech, už mohl sledovat pouze z kabiny. Velká šance na srovnání se naskytla opět Ptáčkovi, po jehož dělovce kotouč poskakoval po brankové čáře. Po poradě s videem rozhodčí gól zřejmě správně neuznali.

Emoce v hledišti i na střídačkách ještě více rozjitřily problémy s časomírou, která v kritické okamžiky pro domácí vypověděla službu. Po několika minutách marných pokusů o opravu si diváci v moderní KV Areně připomněli desítky let starou praxi, kdy se aktuální čas dozvídali pouze od hlasatele během přerušení hry. Od diskusí k hokeji se obě mužstva vrátila až v závěru třetiny. Když Kumstát z dobré pozice u tyčky minul, odcházeli energetici do kabin s jednobrankovým vedením.

Nejvyšší útočník Energie se do slušné příležitosti dostal i krátce po začátku třetího dějství, a odstartoval tak podívanou plnou rychlého a vyrovnaného hokeje. Příležitost ke srovnání skóre se Jihočechům naskytla poměrně záhy, když se Prošek v rohu dopustil podražení. Divokého odrazu od Slobodovy hole využil Kuchejda, poslal puk k druhé tyči, odkud do prázdné branky pohodlně skóroval Milan Gulaš. Za stavu 2:2 obě mužstva zpřesnila obranu a brankáři čelili převážně střelám z dálky. Více ze hry měli Českobudějovičtí, na domácích se pomalu začínala projevovat únava z improvizované sestavy. Přesto například v 54. minutě způsobili Kumstát se Skuhravým před Kovářem obrovský zmatek a nebýt hvizdu rozhodčího, dotlačili by zřejmě puk za čáru i s gólmanem.

Důrazná hra první formace se však energetikům mohla zle vymstít. Z počátku nijak výjimečný zákrok Kumstáta rezultoval v krvavé šrámy v obličeji Vydareného a domácí čekalo perných 5 minut. Jejich situace se ještě zhoršila po přechodu do prodloužení, kdy ve třech čelili čtyřem protihráčům. Jihočeši dlouhé oslabení nesehráli zle, pokoušeli se střílet, ale k úspěchu by potřebovali dobře rozestavěný čtverec Energie přece jen více rozhýbat. O vítězství tak museli bojovat až v nájezdové loterii. Po neúspěchu v této disciplíně ve Zlíně se trenéři Energie rozhodli poslat do branky Lukáše Sáblíka. Karlovarskou brankářskou dvojku však chladnokrevně překonal Václav Pletka i Milan Gulaš, zatímco Kovář vychytal Pecha i Skladaného.

Milan Kupka (HC MOUNTFIELD): V úvodu utkání byli domácí lepší, vytvořili si mnoho šancí a naštěstí pro nás využili jen jednu. V závěru se nám podařilo vyrovnat a ve druhé třetině jsme už hru vyrovnali. Utkání pak bylo vyrovnané, dospělo do samostatných nájezdů, ve kterých jsme byli lepší.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Na to, v jaké jsme situaci, jsem s výsledkem spokojený. Klukům musím poděkovat za to, jak bojovali. Chybělo málo a mohli jsme dnes předvést velké překvapení. Při stavu naší marodky těžko můžeme pomýšlet na vyšší bodový zisk.