Deváťáci si poradili s kladenskými Rytíři a dál se úspěšně probíjejí nadstavbou

Deváťáci ve třetím duelu nadstavby porazili své protějšky z týmu kladenských Rytířů 7:2. I když to podle výsledku úplně nevypadá, průběh zápasu nebyl rozhodně jednoduchý ani pro jednu stranu. Karlovarští měli nad svým soupeřem navrch díky bruslení a napadání, ale mladí Rytíři se s nimi snažili držet krok, a domácí si i přes své vedení nemohli dovolit vypustit ani minutku, neboť kladenští hned trestali. Velkou měrou se pod konečný výsledek podepsali oba brankáři energetiků, kteří několikrát sebrali Rytířům doslova gól z hokejky, čímž soupeře dost frustrovali.
Soutěž 9. tříd, II. 3, pá 28.10.2022
Kladno
7:2
3:0, 3:1, 1:1
Branky a nahrávky:4. Michalov, 5. Šedivec (Žalud, Schrottenbaum), 19. Bauer (Zolnaj), 23. Žalud (Šedivec), 26. Michalov (Mähler), 40. Benda (Kyncl), 53. Kyncl (Zolnaj) – 24. Novák, 48. Špacír .
Rozhodčí: Michal Kostourek — Roman Špaček, Jakub Knap
vyloučení7:8
využití1:1
oslabení2:0
diváci40
Karlovy Vary: M. Psohlavec (P. Kašpar) — O. Bednář, A. Hanek, L. Pech, F. Nešvera, D. Schrottenbaum, M. Bauer, M. Jílek — M. Kubík, J. Kyncl, A. Benda, M. Michalov, F. Žalud, J. Suchý, M. Mähler, A. Zolnaj, M. Šedivec, D. Franc
Kladno: A. Voráček (D. Šrámek) — A. Honisch, K. Müller, D. Mahovský, J. Borkovec, P. Špacír, A. Tureček — M. Rambousek, R. Musil, A. Klempíř, M. Šíma, O. Polášek, J. Novák, T. Kozák, F. Hlavsa, J. Kalla

Ve třetí minutě první třetiny tlak energetiků trošku zkomplikovalo vyloučení v jejich řadách. Kladenští se následně snažili dostat do pásma, ale byli obráni o kotouč a Marko Michalov upaloval sám na branku, a dvacet sekund po začátku vlastního oslabení otevřel skóre. V další početní výhodě, kterou kladenští získali se usadili v pásmu a několikrát zahrozili. Nejblíže ke srovnání byl Antonín Honisch, který střílel z vrcholu kruhu, ale Martin Psohlavec měl betony v pohotovosti a kotouč se odrazil za branku, takže kladenští číhající na dorážku vyšli naprázdno. Po dalším zákroku podržel karlovarský gólman kotouč pro své spoluhráče a ti podruhé v utkání udeřili v oslabení, kdy hostujícího brankáře překonal Matyáš Šedivec. Změnit stav utkání se snažil kladenský obránce Jakub Borkovec, jeho únik těsně před brankou domácí zastavili. I přesto se kladenští v pásmu ještě chvíli udrželi, než je karlovarští obrali o puk. Následnou spanilou jízdu Jakuba Kyncla zastavil až brankář Adam Voráček.

Ve druhé polovině třetiny měl dost na pilno Martin Psohlavec. Od modré to na něj opět zkoušel Jakub Borkovec, ale jeho střela skončila v bezpečí lapačky. Tento kladenský obránce byl střelecky hodně při chuti a oba karlovarské brankáře i obranu velmi často zaměstnával. Na druhé straně to zkoušel Adam Zolnaj, jeho únik skončil na betonech kladenského gólmana. I Adam Voráček svůj tým skvěle držel a ustál i několik závarů před svou klecí. Tváří v tvář Martinu Psohlavcovi neuspěl Adam Klempíř, který zkoušel dorážku po jedné odražené střele. O nepopulární gól do šatny se v početní výhodě postaral Matěj Bauer, jehož střela proletěla nad lapačkou kladenského brankáře. Ten nestihl včas reagovat, kvůli cloně před sebou. Posledních pár sekund třetiny strávili kladenští v útočném pásmu. Ondřej Bednář zneškodnil vlastním tělem střelu Jakuba Borkovce, který se rozmáchl kousek od branky.

Rytíři hned v úvodu druhé části několikrát prověřili gólmana energetiků a rovněž se nenechávali snadno obrat o kotouč. I přesto byl Filip Žalud prvním hráčem, který ve druhé části skóroval. Tentokrát na odpověď kladenským stačila necelá půl minuta. Jiří Novák svou dělovkou prostřelil hradbu před domácí klecí a připravil Martina Psohlavce o čisté konto. O další jedovatou střelu se následně postaral Marek Šíma. Kladenští vůbec byli ve druhé třetině nebezpečnější a více se střelecky prosazovali z různých pozic. Matěj Rambousek to například zkoušel dělovkou od modré, ale puk do sítě neprošel. Na druhé straně byl úspěšnější Marko Michalov, který zvýšil skóre na 5:1. Po jedné akci energetiků skončil kladenský maskovaný mladík na zádech, ale i přesto přes něj žádná z dorážek domácích neprošla.

V prostřední části se hrála tvrdší hra, kdy hlavně kladenští mladíci více přitvrdili, ale energetici si nenechali nic líbit a opláceli jim stejně. Kladenští si vytvořili několik zajímavých šancí, jako byla například ta Adama Klempíře, který to zkusil z úhlu kousek od klece, ale Martin Psohlavec si povyjel a kotouč skryl v náruči. Šest minut před koncem to poněkolikáté zkoušel Jakub Borkovec, ale ani jeho dělovka od modré se neujala. Akci rozjetého Adama Klempíře ukončil náraz do mantinelu, po chvíli se však zvedl a pomalu odjel na střídačku. Zajímavé bylo, že oba týmy byly aktivnější ve svém oslabení a většinu času trávily v útočném pásmu než obranou. Necelé tři minuty před koncem třetiny, vypadl Adamovi Voráčkovi z výstroje kotouč, který na něj poslal Filip Žalud. I přes následnou strkanici kladenští svou klec ubránili před dorážejícími energetiky. Kotouč nakonec skončil na holi Filipa Hlavsy a ten s ním pelášil na druhou stranu, jeho ukázkový únik Martin Psohlavec zhatil svou lapačkou. Patnáct sekund před závěrečnou sirénou stihl ještě skórovat Adrian Benda.

Ve třetí části poslali trenéři do branky Petra Kašpara, aby se po pauze dostal do zápasového tempa. I přesto, že nastoupil do rozjetého zápasu i on svůj tým podržel. Domácí hned v úvodu začali útokem, ale Adam Voráček zasáhl. Zasahovat musel vzápětí i Petr Kašpar, kterého střelou z úhlu ohrozil Jaroslav Kalla. I ve třetí části se Jakub Kyncl dostal do úniku a při následné kličkované mezi obránci ho srážka s jedním z nich poslala k zemi a následně přes něj přepadl další. Oba se zastavili až o mantinel, přičemž cestou ještě sebou vzali branku hostů. Oba hráči se nakonec otřepali a z ledu odešli po svých. V jednu chvíli se mezi domácími proháčkoval Jakub Borkovec, ale Kašpar zasáhl lapačkou a bylo po nadějích. Ve třetí části se vůbec kladenští drželi více v útočném pásmu. Jejich akce však Petr Kašpar dokázal pokrýt. Nakonec ho v osmé minutě, krátce před koncem oslabení, překvapila nenápadná akce Petra Špacíra. Ten u mantinelu vybojoval kotouč a sjel si do mezikruží, kde využil toho, že před brankou byl pouze jeden z domácích a švihem poslal kotouč do branky. Před ní se sice do střely snažil ještě vložit přijíždějící Filip Žalud, ale puk proletěl nad ním a zaplul do rohu klece.

I ve třetí části se poměrně dost vylučovalo, ale pouze první početní výhoda byla využita. Emoce, které se v poslední třetině nad ledem vznášely, často vyústily ve strkanice, většinou po zásahu jednoho nebo druhého gólmana. Tu, která vypukla poté, co Petr Kašpar pokryl střelu, kterou na něj tváří v tvář poslal Antonín Honisch, museli rozpustit až rozhodčí. Ke konci kladenští dost nepříjemně dotírali, ale o poslední gól utkání se nakonec postaral Jakub Kyncl, jemuž tentokrát únik vyšel.

Karlovarští deváťáci sehráli třetí zápas v nadstavbě a jeho průběh z pohledu hráče hodnotil Adam Zolnaj, který si připsal dvě asistence: "První třetina byla dobrá. Ve druhé jsme se snažili, ale třetí se moc nevyvíjela podle našich plánů. Jinak to byl dobrý zápas." Mladičký útočník si rovněž uvědomuje, že k vysněnému cíli nepovede snadná cesta: "V základní části jsme vyhrávali, ale teď to bude mnohem těžší. Čekají nás jiné týmy než v základní části." K úspěšnému zvládnutí náročných zápasů rozhodně přispívá i dobrá parta v kabině a rovněž to, že se hráči již sžili s novým trenérem Tomášem Mariškou. To ostatně potvrzuje i Adam: "První dojmy byly dobré a pak už to šlo samo." Tým má samozřejmě jasno i ohledně cílů: "Chtěli bychom postoupit do play-off a potom případně vyhrát," usmívá se jedna z karlovarských nadějí.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary)

Jsme určitě rádi za výsledek a zisk dalších tří bodů. Výsledek možná neodpovídá úplně předváděné hře. Hodně nám pomohlo, že jsme dali dva góly v našem prvním oslabení. Zastavilo to trochu tlak soupeře, který hrál velmi silově a to utkání pro nás rozhodně nebylo jednoduché. Podrželi nás oba dva gólmani, za což jsme rádi. Byli jsme rovněž produktivní a to bylo odměněno třemi body. To je pro nás teď velmi důležité.