Drtivý nástup energetiků Kladno srovnat nestačilo

K l a d n o - První třetinu zápasu mezi Kladnem a Karlovými Vary by si tak skvěle nevysnil ani ten největší fanda Energie. Západočeši už v 18. minutě vedli o čtyři branky a rázně vykročili za plným bodovým ziskem. Ke vší smůle Rabatu velmi záhy odstoupil s naraženým bokem týmový lídr Jaromír Jágr. I přesto se mužstvo z města oceli vzepjalo k velkému tlaku, ale přes důraznou obranu soupeře v čele s výborným Šmídem se prosadilo jen třikrát. Na vítězství energetiků 4:3 nad Kladnem, po třetinách 1:4, 1:0 a 1:0, se góly podíleli Harant, Lipianský, Kraus a Václav Skurhravý.
Tipsport Extraliga, 16. kolo, pá 22.10.2004
Kladno
3:4
1:4, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 20. Kysela (Špelda, Zajíc), 26. Patera (T. Kaberle), 60. Ševc (T. Kaberle) - 4. Harant (Bauer), 8. Lipianský (Tomík, Hlavačka), 9. Kraus (Kutlák), 18. Skuhravý (Míka). Rozhodčí: Homola - Machálek, Čech. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:2. Diváci: 4121. Průběh utkání: 0:4, 3:4.
Kladno: Orct (18. Kopřiva) - Ševc, T. Kaberle, V. Čech, Kasík, Zeman, Špelda - Jágr (15. Michael Frolík), Patera, Martin Procházka - Kalla, Gardoň, Martin Frolík - Kysela, Zajíc, Horna - Bílek, M. Havel, Klimt.
Karlovy Vary: Z. Šmíd - Harant, Bauer, F. Ptáček, Kutlák, Hlavačka, Krajíček - M. Dvořák, Alinč, Milan Procházka - Tomík, Lipianský, Hurtaj - Kraus, Skuhravý, Míka.

Po debaklu v Jihlavě si více než čtyři tisícovky diváků přišly v Kladně spravit chuť na utkání s tabulkovým sousedem Rabatu, karlovarskou Energií. Ale moc radosti hned od počátku přihlížející neměli. Když už ve 3. minutě poslal rozhodčí Homola druhého domácího hráče na trestnou lavici za držení rychlonohých energetiků, otevřela se před hosty více než půlminutová výhoda dvou můžu v poli. Na začátku 4. minuty si obránci Bauer a Harant několikrát vyměnili puk a slovenská posila Tomáš Harant ukázala, že střely z první umí a otevřela skóre. Pokračující přesilovou hru zhatil svou chybou a následným nedovoleným zákrokem Krajíček. Při zkrácené početní výhodě Kladna byl zaměstnanějším gólmanem paradoxně Orct, jenž se vrátil do branky po zánětu nosohltanu. Nejprve Dvořák s Alinčem nezužitkovali svůj průnik proti jedinému obránci, následně se neujala ani Tomíkova rána.

Hostům evidentně nevadila přítomnost obávané domácí hvězdy Jaromíra Jágra, na kterého karlovarští trenéři nasadili fyzicky zdatného Jana Košťála. Jak jinak si vysvětlit, že to byla právě Energie, kdo byl v první třetině mnohem nebezpečnější a ve hře tvořivější. Krajíček dokonce mohl z chyby Jágra těžit po naskočení z trestné lavice, ale puk se mu před kompletně prázdným útočným pásmem zamotal pod brusle. Když pak o pár desítek sekund později Kysela řešil ztrátu puku nedovoleným držením Dvořáka, roztočili zelenobílí další kolotoč před Orctem. Díky minele Martina Procházky, jenž ani nadvakrát nedopravil puk do středního pásma, vybídl Hlavačka osamoceného Jána Lipianského a ten v půli 8. minuty propálil z levé strany Orcta podruhé. Kladenští ztráceli hlavu a kupili chybu za chybou, zejména v rozehrávce. Energie z toho tězila a tvrdě trestala. Ani ne minutu po druhé gólové radosti přišel o puk v obranném pásmu Martin Frolík, přes Kutláka se dostal kotouč do mezikruží k Jakubovi Krausovi a Orct za svá záda propustil třetí tvrdou střelu. To donutilo domácí trenéry k vybrání oddechového času.

Hned po jeho vypršení se Paterova řada snažila korigovat stav, avšak proti Jágrově střele byl zmrzlý Šmíd připraven. Překvapivě výrazně nepříznivý stav se ale českému reprezentantovi pranic nelíbil. Po zmařené šanci atakoval Krajíčka, za pár sekund mimo hru počastoval výchovným úderem do obličeje svého hlídače Košťála a o další chvilku později už rozhodčí nemohl přehlédnout jeho krosček. K radosti domácích vydržel Jágr za katrem celé dvě minuty. Když pak Kladno také nevyužilo své početní výhody, zdálo se, že se hra po hektickém začátku alespoň trochu uklidní. Jenže opak byl pravdou. Nejprve ze hry odstoupil Jágr, když si narazil bok o posunutou karlovarskou branku. V půli 17. minuty mohl čtvrtý hřebíček do kladenské rakve zatlouct Milan Procházka, ale nepodařilo se mu puk dorazit za zcela dezorientovaného Orcta. A tak Procházku nahradil v končící 18. minutě Václav Skuhravý. Hráči Rabatu předvedli opět další ze série nepřesností, Míka založil rychlý protiútok a Orct procedil Skuhravého pokus mezi betony. Zjevně ne do pohody naladěný gólman se následně nechal vystřídat mladým Kopřivou. Ten už do konce třetiny vážně nezasahoval, naopak se v poslední minutě radoval, když Špeldovu střelu od modré náhodně tečoval za Šmídova záda Robert Kysela.

Po kladenské dvacetiminutovce hrůzy promluvili domácí trenéři v kabině asi hodně nahlas. Do druhé třetiny nastoupil Jágr, ale záhy definitivně opustil led a přenechal své místo Bílkovi. Kladno jako by se najednou oprostilo od svazujících myšlenek a začalo předvádět úplně jiný hokej. Buldoci zlepšili pohyb a důraz a ovoce jim uzrálo v podobě více než minutové dvojnásobné přesilovky. Říká se, že tým, který nevyužije této výhody, nemůže vyhrát. Domácí sice přimáčkli trojici hostů před Šmída, ale ten si poradil se všemi střeleckými pokusy, a proti čtyřem energetikům už si Kladno šanci prakticky nevytvořilo. V plném počtu naopak zahrozil najíždějící Kutlák, jenže Míkovu ideální nahrávku zužitkoval ke střele do Kopřivy. Nedáš – dostaneš, za minutu krásně vysunul Tomáš Kaberle Pavla Pateru, ten na konci 26. minuty nezaváhal a vykřesal pro své barvy obnovenou víru v úspěch. Martin Procházka ale asi zapomněl dávat góly, a tak Ševcovu odraženou střelu za Šmída neusměrnil. V tu chvíli ho to moc mrzet nemuselo, protože od 31. minuty hrálo Kladno prakticky šest minut v početní výhodě. Jen co naskočil vyloučený energetik na led, vystřídal ho jiný. Domácím však vázla kombinace a několik tvrdých střel ze vzdálenosti nebylo pro Šmída problémem. Druhé dějství se pak dohrálo bez větších šancí na obou stanách.

Ve třetí třetině se očekával nástup Kladna a snaha minimálně o vyrovnání. Karlovarští se takticky postavili na modrou čáru a znemožňovali soupeři průchod do útoku. Paradoxně nejvíce ohrozila Šmída nepovedená Ševcova skákavá střela ze 45. minuty. Jinak se domácí museli do nekonečna vracet pro puky do středního nebo i vlastního obranného pásma. A ještě přitom občas řešit ošemetné situace, jako tu ve 48. minutě, kdy důrazný Skuhravý jednou rukou dokázal přihrát zpoza branky Dvořákovi, ale ten Kopřivu nepřekonal. Jako zaseknutý gramofon dospěla třetí část hry do svého závěru. Kladenští se nedokázali účinněji prosazovat přes pozornou karlovarskou obranu, ta zachycovala většinu snah soupeře a nedávala mu šanci na myšlenky o zvratu. Nakonec Kladno ze zápasu udělalo jen zdánlivé drama. 17 sekund před třetí sirénou, když už se diváci vydávali na cestu do svých domovů, posunul neúnavný Tomáš Kaberle puk z buly na Martina Ševce a ten bombou o horní tyč Šmídovy svatyně snížil na rozdíl jediné branky. Zoufalý pokus o powerplay málem ještě potrestal Tomík, ale minul opuštěnou klec kvapně se vracejícího Kopřivy. Stejně jako ve Vítkovicích rozhodla Energie o svém úspěchu drtivou první třetinou a v závěru už si zasloužený bodový zisk pohlídala.

Petr Tatíček (Kladno): "Měli jsme katastrofický nástup. Hráči zbytečně faulovali a pustili jsme hosty do čtyřbrankového vedení. Zbylé dvě třetiny nemůžeme hráčům vytknout, že by nebojovali s plným nasazením, ale naše zoufalá koncovka znamenala, že jsme přišli o velice důležité body. Naši hráči až příliš spoléhají na Jágra a i když po jeho odstoupení se výkon mužstva zvedl, přece jen to na zvrat nestačilo."

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Rozhodl náš vstup do zápasu. Hráli jsme velice aktivně a nečekaně vedli již 4:0. Trochu nás do kolen srazil inkasovaný gól před koncem první třetiny. Ve druhé části jsme se nechali zbytečně vylučovat, ale naštěstí naše defenziva včetně brankáře Šmída pracovala velice dobře a dotáhli jsme zápas do vítězného konce."