Energetici si smlsli na unaveném soupeři

Pohár: HC Energie-HC Litvínov 6:2 (3:1, 3:1, 0:0)
Své poslední vystoupení v základní skupině Tipsport Hockey Cupu pojali karlovarští energetici velkolepě. Jejich útočným manévrům nedokázal soupeř z Litvínova po náročném švýcarském turné konkurovat a již v polovině utkání bylo o vítězi jasno. Ve výborném světle se ukázali především domácí mladíci. Dvakrát se trefil Rastislav Dej (na snímku), sebevědomý výkon okořenil dvěma body Tomáš Brňák, a když se přidali i zkušenější střelci Hájek, Hluchý a Košťál, užívaly si slušně naplněné ochozy vítězné atmosféry již dlouho před závěrečným hvizdem. O postupujícím do semifinále rozhodne středeční utkání Litvínova s Ústím. Pokud chemici získají alespoň bod, může se Energie těšit na souboj o finále s pražskou Spartou.
Příprava na sezonu, pohár, po 17.8.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
6:2
3:1, 3:1, 0:0
Branky a nahrávky: 4. Dej (Prošek), 6. Hájek (Melenovský), 13. Brňák (Budínský, Zucker), 23. Hluchý (Brňák), 24. Košťál (Haščák), 25. Dej (Kristek) - 12. Trávníček (Stříteský), 27. Lukeš (Černý). Rozhodčí: Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:8, navíc Zaťovič (KVA) 5+TKÚ a Švarný (LIT) 5+TKÚ. Využití: 2:0. Diváci: 3100.
Karlovy Vary: Sáblík - Mucha, Němec - Košťál, Haščák, Kumstát - Dobroň, Hájek - Skladaný, Melenovský, Pech - Prošek, Čutta - Dej, Kristek, Hluchý - Schmidt, Brňák - Zaťovič, Budínský, Zucker
Litvínov: Franěk (od 24. Brzobohatý) - Gula, Stříteský, Švarný, Kubát, Punčochář, Poživil, Tůma, Rindoš - Maxa, Gerhát, Bíza, Trávníček, Reichel, Černý J., Lukeš, Bojer, Heinisch, Jánský, Přeučil, Kroupa

Domácí kouč Paleček do branky pro poslední pohárový zápas ve skupině nasadil Lukáše Sáblíka a karlovarský dlouhán si od prvních minut na nedostatek práce stěžovat nemohl. Hned na úvod jej k zákroku vleže přinutil nebezpečný průnik Lukeše a i další jeho spoluhráči si rychlým pohybem vytvářeli slibné příležitosti. Byli to přesto opticky méně aktivní domácí, kdo si připsal první dva přesné zásahy. Ve dvou přesilovkách musel gólman Franěk kapitulovat nejprve před zásahem Rastislava Deje z mezikruží a následně i před dalekonosnou ranou Davida Hájka od modré čáry. Karlovarské představení měl šanci v desáté minutě vyšperkovat Košťál, po chybě obránců ale z bezprostřední blízkosti bekhendem Fraňka nepřekonal. Museli se tak probudit střelci v žlutočerném, konkrétně Michal Trávníček, který dorazil předchozí Stříteského střelu. Brankově bohatou první třetinu zakončil domácí Tomáš Brňák, když hbitě dorazil puk poskakující před Fraňkem.

Říci, že Litvínovští nebyli v úvodu prostřední části zcela ve své kůži, by bylo jen diplomatickým vyjádřením dění na ledě. Hostů odskakovaly kotouče od hokejek, prohrávali osobní souboje a Karlovarští si užívali nebývalé volnosti. Rychlou jízdu započal dorážkou vlastní střely Milan Hluchý, Fraňka pak definitivně poslal pod ručník nečekaný odraz Haščákovy střely od zadního mantinelu přímo na hůl volného Jana Košťála. Brzobohatého v brance uvítala rychlá spolupráce Kristka s Rastislavem Dejem, na jejímž konci druhý jmenovaný zakončoval pod padajícím gólmanem. Útočně laděná partie logicky přinášela okénka i v domácí defenzivě. Jednoho z nich využil v 27. minutě František Lukeš, když si svým dravým průnikem poradil jak s domácí obranou, tak i brankářem Sáblíkem. Hůře již se vedlo Michalu Trávníčkovi, jemuž během exekuce trestného střílení sjel puk z hole. V závěru ještě Košťál v situaci dva na jednoho nastřelil břevno a přes další karlovarské šance při Bojerově vyloučení se skóre již neměnilo.

Třetí část se odehrála v přece jen poklidnějším tempu, kterému napomohl i nechtěný požární poplach. Převahu si i nadále udržovali domácí hokejisté, ve svých útočných akcích již ale více mysleli na zadní vrátka. Litvínovským se po náročném švýcarském turné evidentně nedostávalo sil, aby se pokusili alespoň o korekci skóre. V závěru zápasu se domácím naskytla přes minutu dlouhá přesilovka 5 na 3. Více než tři tisícovky diváků sice očekávaly branku, za daného skóre ale nakonec více ocenily vítězství Martina Zaťoviče v pěstním souboji se Švarným. Energetici si pohodlným způsobem zajistili důležité vítězství a s napětím budu očekávat středeční utkání v Ústí nad Labem. V případě, že domácí s Litvínovem ztratí alespoň bod, postoupí Karlovarští do semifinále Tipsport Hockey Cupu.