Energetici zvládli první utkání play-out, zvítězili nad Chomutovem

Hokejisté Energie vkročili do play-out nejlepším možným způsobem a v přímém souboji o vyhnutí se baráži zdvojnásobili svůj náskok na předposlední Chomutov. Piráti přitom ve vyrovnaném a místy vyostřeném zápase vedli, góly Beránka a Mikúše ale skóre otočily a Bednář v brance těsný náskok uhájil i ve dvojitém oslabení v samém závěru.
Tipsport extraliga, OUT1, út 12.3.2019, KV Arena
Chomutov
2:1
0:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 35. O. Beránek (T. Rachůnek, Gríger), 51. T. Mikúš (Stloukal, Skuhravý) – 22. Vantuch (Duda, Flemming). Průběh utkání: 0:1, 2:1.
diváci3213
Karlovy Vary: Bednář – Plutnar, Šenkeřík, Eminger, Kozák, Sičák (A), M. Rohan, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, O. Beránek – J. Černý, R. Vlach, T. Mikúš – Balán (A), Skuhravý (C), Kohout – Stloukal, Kverka, Šik.
Chomutov: Peters – Jank, Flemming, L. Kovář, Knot, Dietz, Blaha, Štich – Tomica (C), V. Růžička (A), Klhůfek – Sklenář, Raška I, J. Stránský – A. Dlouhý, Vantuch, Duda – Koblasa, Huml (A), J. Havel.

První třetinu začaly oba týmy aktivně, do útoku se hned po buly vrhla Energie, v pásmu však vydržela pouhou minutu. Ve 2. minutě Havel dorážel střelu a chtěl puk umístit do odkrytého prostoru v Bednářově bráně, to se mu však nepovedlo. Několik dalších minut se na puku střídaly obě strany, avšak z ani jedné šance gól nepadl. V 8. minutě Růžička provětral Bednáře, když vypálil z protiútoku a po chvíli vypálil znovu. Ani jedna střela však neskončila za zády mladičkého golmana. Ve 14. minutě se k puku dostal Rachůnek, když chtěl ale vypálit, kotouč mu sjel z hole a zůstal nepoznamenán nápřahem hokejky. Během 17. minuty si Šik obehrál Tomicu, následná nahrávka však na holi někoho ze spoluhráčů neskončila. V závěru periody ještě bylo k vidění první vyloučení, Sičák si jel odpykat dvě minuty za vysokou hůl. Do šaten se přesto šlo za bezbrankového stavu.

Druhá třetina začala zhurta. Energetici dobránili zbytek oslabení a okamžitě po návratu Sičáka na led se vrhli do útoku. Ani jedna ze střel však nemířila za Petersova záda a na konci 22. minuty se z vedení radovali hostující Piráti. Duda se vydal do útoku proti obránci domácích, avšak rychle zabrzdil, vyčkal si a mazácky nahrál Lukášovi Vantuchovi, který střelou pod břevno vstřelil první gól úterního utkání. Domácí se nevzdali a ihned po obdrženém gólu se vrátili do útoku, zatím ale bez gólového efektu. Šik nejprve nedokázal uzmout puk z hole Dietze a navíc přišlo v 26. minutě další vyloučení z řad karlovarských hokejistů. Osmadvacátá minuta přinesla spornou situaci, kdy se hosté pokoušeli ve skrumáži dotlačit puk za Bednářova záda. Po konzultaci hlavního rozhodčího s videoarbitrem se však skóre neměnilo. Následovalo mnoho střeleckých pokusů z obou stran a tentokrát už byli úspěšnější domácí. Konkrétně ve 35. minutě se Ondřeji Beránkovi povedlo překonat Peterse, když si před chomutovskou klecí počkal na přihrávku zpoza branky. Ve zbytku druhé třetiny předvedli oba brankáři ještě několik zákroků a oba byli úspěšní. Druhá třetina skončila znovu za vyrovnaného stavu, tentokrát však s jedním gólem na každé straně.

Třetí třetina začala ostře. Už ve čtyřicáté první minutě se do větší šance dostal Dávid Gríger, avšak zakončil jen do Petersova betonu. Ve 47. minutě zkusil Beránek ránu zápěstím, ale ta proletěla několik centimetrů nad břevnem. Jednapadesátá minuta přinesla obrat skóre, u levého mantinelu vybojovali domácí kotouč, posléze si mezi sebou několikrát přihráli, až se puk dostal na hůl Tomáše Mikúše, který pálil přesně mezi betony chomutovské brankáře. Padesátá třetí a padesátá čtvrtá minuta přinesla několik vyloučení, kvůli kterým se energetici dostali do oslabení tři na čtyři a poté museli necelých dvacet sekund odehrát ve třech proti pěti. Oslabení však zvládli a zbývající minuty dobránili. Závěrečný tlak Pirátům zkomplikovalo špatné střídání a trest za příliš mnoho hráčů, hosté přesto odvolali brankáře a v pěti dál bojovali alespoň o bod. Ve vyhrocené atmosféře však domácí cenné tři body uhájili.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Máme za sebou bitvu s velmi houževnatým soupeřem, všech těch pět zápasů, co jsme s Chomutovem odehráli, vypadá úplně stejně. Jsou vybojované a většinou platí to, že kdo dá první branku, celý zápas dominuje. Jsem rád, že jsme to dnes otočili, i přes inkasovanou branku jsme zvítězili. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří náš hnali ke třem bodům. Za to, jak naši hráči odehráli závěr utkání, včetně ubráněného oslabení ve třech, ve čtyřech, jim patří velký dík. Byl to týmový výkon podpořený skvělou prací Honzy Bednáře, který nás v šestnácti letech drží a pomáhá nám. Jsme rádi, že jsme to zvládli a musíme pracovat a bojovat dál.

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): Věděli jsme, o co hrajeme, utkání bylo velmi náročné, ale vstoupili jsme do něj velmi dobře. Ve druhé třetině jsme hráli hokej, tak jak jsme ho hrát chtěli, zodpovědně zezadu a chtěli jsme jako první vstřelit branku, což se nám povedlo. Bohužel po naší ojedinělé chybě jsme inkasovali gól na 1:1. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme vstřelit tu rozhodující branku, což se nám nepovedlo a inkasovali jsme po druhé. Měli jsme spoustu šancí dostat kotouč ven, to se však nezdařilo a domácí vše patřičně potrestali, díky čemuž vyhráli. Musím říct, že máme výborného gólmana, jenže v dnešním moderním hokeji rozhodují maličkosti. Máme špatnou koncovku, toto bylo již devatenácté, nebo dvacáté utkání, ve kterém jsme vstřelili jen jeden gól. Musíme zlepšit práci v brankovišti a být schopni dávat góly z předbrankového prostoru. Měli jsme přesilovky čtyři na tři, pět na tři a nebyli jsme schopni je využít. S Karlovými Vary jsme hráli pět utkání, čtyřikrát jsme prohráli, je to o šest bodů a míříme tam, kam jsme nechtěli.