Energie jako první dobyla arénu v Ostravě!

HC Vítkovice Steel - HC Energie 3:4 (0:1, 2:3, 1:0)
Mistři jsou zpátky! Po skalpu Slavie si hokejisté Energie odvezli tři body i z ledu Vítkovic. Ostravská ČEZ Arena přitom až dodnes platila za nedobytnou. Jenže v polovině utkání zde Karlovaráci vedli již o tři branky, když Jana Koštála a Jaroslava Kristka svou první trefou v sezoně doplnil obránce Jakub Čutta (na snímku). Po rychlé mobilizaci Vítkovic vrátil klid na karlovarské hole Petr Kumstát, a závěrečný tlak domácích korunovaný brankou tak již nic neřešil. Venkovní sérii uzavřou svěřenci Josefa Palečka v neděli na ledě Mladé Boleslavi.
O2 extraliga, 12. kolo, út 13.10.2009, ČEZ Aréna Ostrava
Vítkovice
3:4
0:1, 2:3, 1:0
Branky a nahrávky: 34. Sičák (Burger), 37. Štefanka (Varaďa), 60. Burger (Sičák) - 13. Košťál (Pech), 29. Kristek, 32. Čutta (Pletka, Skuhravý), 39. Kumstát (Skuhravý, Hájek). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Kis, Prchal. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5235. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4, 3:4.
Vítkovice: Štěpánek - Rehák, Trnka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček - Kvapil, Burger, Hubáček - Klimek, Štefanka, Varaďa - Ujčík, Roman, Svačina - Treille, R. Hruška, Szturc
Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Tribuncovs, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Pletka - Melenovský, Kristek, Hluchý - Dej, Pech, Košťál - Zucker, Kuběna, Zaťovič

Předpokládaný úvodní tlak vedoucího celku tabulky usnadnilo i brzké vyloučení energetiků. Nutno však podotknout, že nebýt rychlého zákroku Michala Dobroně, Štefanka by se před poloodkrytou klecí zřejmě nemýlil. I po návratu karlovarského beka se ale domácí drželi v útočném pásmu a zdálo se jen otázkou času, kdy udeří. Energie se k první vážnější situaci dostala až v šesté minutě, kdy přečíslení tří proti dvěma zakončil Hluchý střelou do středu branky. Tímto momentem jakoby ale převaha Vítkovic ustala. Po pár vteřinách již Pletka mazaným obloučkem jen těsně minul Kumstáta najíždějícího před branku a o chvilku později vybojoval aktivní Lukáš Pech dokonce první přesilovku hostů. Poloprázdná ČEZ Arena ale ještě více zmlkla až ve 13. minutě, kdy se již opět hrálo v plném počtu. Po nerozhodné buly mezi Pechem a domácím hráčem doskákal kotouč až do mezikruží, odkud jej nad Štěpánkovu lapačku poslal Jan Košťál. Aktivnější Energie si pak vynutila další dva fauly Vítkovic, a když přísný trest pro Voráčka doprovodila domácí střídačka nesportovními gesty, naskytla se hostům dvouminutová dvojnásobná přesilovka proložená první přestávkou.

Ačkoli již domácí trojice sotva stála na nohou, podařilo se jí málo střílející energetiky udržet na uzdě. Alespoň prozatím. Povzbuzení Vítkovičtí totiž o poznání zrychlili, dokázali soupeře zatlačit, přesto sami inkasovali. Při druhém vyloučení Davida Hájka v krátkém časovém úseku předvedl Jaroslav Kristek zasekávačku v kruhu a vyslal přesnou střelu do bližšího růžku. Štěpánek jen naprázdno máchl lapačkou. Krom oslabení se brzy hosté radovali i v početní výhodě. Po zbytečném útočném faulu Štefanky našel Pletka stojící u zadního mantinelu sjíždějícího Jakuba Čuttu, který z voleje svému týmu vystřelil luxusní tříbrankové vedení.

Tak lehko se domácí nevzdali. Již po dvou minutách se v přesilovce od modré čáry trefil další obránce, Sáblíka poprvé překonal Vladimír Sičák. V 37. minutě to již bylo pouze o gól. Karlovarští sice další oslabení ubránili, krátce po návratu Pletky na led ale Juraj Štefanka u tyče přehodil ležícího Sáblíka. Hala rázem ožila a vyrovnání se zdálo být na spadnutí. O to studenější sprchou tak pro domácí byl zásah Petra Kumstáta, který za Štěpánka dopravil Hájkovu střelu.

Po předešlé vzrušující přestřelce nemohla první polovina třetí třetiny diváky nadchnout. Hosté utlumili své útočné aktivity a domácí rytíři si dlouho lámali hlavou, jak přejít přes jejich precizní defenzivu. Málem se jim to podařilo ve 49. minutě, Burgera ale v dobré pozici vychytal Sáblík a dorážející Sičák se netrefil ideálně. Čas pro závěrečný nápor si pak domácí zkrátili nedovoleným zákrokem Hrušky, přesto se ještě dočkali snížení. Třináct sekund před závěrečnou sirénou prostřelil Sáblíka u tyčky Jiří Burger. Sám vítkovický střelec ale věděl, že o vítězi již je rozhodnuto.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): Soupeř hrál velmi dobře. Do první třetiny jsme nastoupili vlažně a méně bruslili. Paradoxně jsme dva ze čtyř gólů dostali po buly a individuálních chybách. Důležitý byl hlavně ten čtvrtý, když Kvapil prohrál vhazování a nedůsledně šel do protihráče. Možná je to k zamyšlení, soupeř byl ale velice silný a zasloužil si vyhrát. Malík byl připravený nastoupit, bohužel nepřišla transferkarta.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Pro nás bylo důležité, že jsme pořád vedli. Za stavu 3:0 jsme si vybrali slabší chvilku a soupeř využil dvě přesilovky. Důležitý byl ale gól na 4:2, který nám hodně pomohl. V závěru jsme se snažili hrát dobře ve středním pásmu, což se nám dařilo. Podali jsme velice slušný výkon.