Energie padla v derby, Plzeň rozhodla ve třetí třetině

Třetí západočeské derby se vyvíjelo slibně pro Energii, která ztratila zápas ve třetí třetině, kdy se domácím podařilo dostat poprvé v zápase do vedení a otočili utkání na svou stranu. Karlovarští ještě v poslední v minutě snížili na konečných 3:4, to bylo ale z jejich strany vše a padli počtvrté za sebou.
Tipsport extraliga, 43. kolo, ne 4.2.2024, Plzeň, LOGSPEED CZ Aréna
HC Škoda Plzeň
4:3
1:2, 0:0, 3:1
Branky a nahrávky: 13:11 Malák (Lev, Zámorský; 5/5), 41:43 Schleiss (Lev, Zámorský; 5/4), 53:20 Bučko (Holešinský, Laakso; 5/5), 55:13 Laakso (Lev, Schleiss; 5/5) – 12:14 Beránek (Hladonik; 5/4), 19:01 Procházka (Koffer, Bartejs; 4/5), 59:35 Gríger (5/5). Rozhodčí: Kika, Veselý – Brejcha, Klouček. Diváci: 5788. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 30:37 (12:8, 8:13, 10:16). Zblokované střely: 14:18. Hity: 6:2. Vhazování: 30:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2, 4:3.
diváci5788
HC Škoda Plzeň: Hlavaj – Malák, Zámorský, Laakso, Bučko, Kremláček, Piskáček – Holešinský, Lev, Schleiss – Söderlund, Jansa, Matys – Straka, Mertl, Šiler – Pour, Soukup.
HC Energie Karlovy Vary: Habal – Plutnar, Bartejs, Mikyska, Stříteský, McFadden, Huttula, Havlín – Kangasniemi, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Procházka – Redlich, Jiskra, Koffer – Tomeček, Hladonik, Kružík.

První polovinu úvodní dvacetiminutovky byla aktivnější Škoda. Ta si už v první minutě vytvořila šanci, kdy Karlovarští zvorali rozehrávku, čehož využil Malák, jenž se spolu s dalšími dvěma hráči vydal do přečíslení, v němž z mezikruží prověřil Habalovu pozornost Jan Schleiss. Gólman Energie si v 9. minutě připsal další úspěšný zákrok, když zlikvidoval Matýsovu střelu z mezikruží. O pár minut později se Plzeň provinila nedovoleným zákrokem a dorážce Ondřeje Beránka pomohl Samuel Hlavaj, který si srazil puk do své sítě – 0:1. Vedení energetiků vydrželo sotva minutu, když Daniel Malák bombou od modré čáry srovnal skóre – 1:1. Filip Koffer se pokusil vrátit hostům vedení, jeho zvolená střela k druhé tyči však nezapadla do sítě Hlavaje. Nakonec to byl Ondřej Procházka, který už dlouho čekal na gól a dočkal se ve vlastním oslabení a v souboji jeden na jednoho vyslal nechytatelnou střelu do šibenice – 1:2.

Plzeň znovu naskočila v aktivním tempu a už od první vteřiny se pokoušela o srovnání. Blízko byl Jakub Pour, jehož střela šla těsně mimo tři tyče hostů. Vzápětí následovala velká šance, když se znovu u kotouče objevil Pour, tentokrát se ještě o dorážku snažil Jakub Šiler, ale plzeňský útočník ve velké šanci neuspěl. Následovala pasáž energetiků. Nejprve z nenápadné střely zahrozil Ondřej Beránek, poté mířila na Hlavaje dvojice Hladonik – Jiskra, ale prvnímu jmenovanému nevyšla klička a vyhnal se mimo bránu domácích. Svou šikovnost ukázal ve 36. minutě Adrián Holešinský, který svou individuální akci nedokázal přesně zakončit. Energie si udržel jednobrankové vedení a před třetí třetinou byl stav nadále 1:2.

Povedený vstup domácích také do závěrečné třetiny zařídil Tomáš Bartejs, který zamířil na trestnou lavici po několika málo vteřinách. Přesilovou hru Škoda využila a na začátku třetí třetiny se začínalo od znovu. Jan Schleiss dopravil střelu Lva za záda Vladislava Habala – 2:2. Karlovarští si chtěli vedení vzít okamžitě zpět. Z vrcholu kruhu se pokoušel uspět Jiří Černoch, k dorážce se ještě dostal Tomáš Bartejs, který v tutové šanci mířil vedle domácí svatyně. Ve 49. minutě získala Škoda další početní převahu a měla tak ideální příležitost otočit vývoj utkání na svou stranu. Vladislav Habal si s plzeňskými střelami poradil a držel nerozhodný stav. Dávid Gríger mohl poslat svůj tým opět do vedení, když vystihl nepřesnou rozehrávku domácího brankáře a před slovenským útočníkem zívala prázdná brána, Hlavaj se na poslední chvíli stačil vrátit do svého brankoviště a famózním zákrokem zamezil třetí brance. V 56. minutě se Škoda poprvé v zápase ujala vedení. Martin Bučko přízemní střelou propálil vše, co mu stálo v cestě – 3:2. Naděje Energie na bodový zisk pohřbil Aleksi Laakso dělovkou od modré čáry pod horní tyč – 4:2. Energie to v závěru zkoušela se šesti bruslaři v poli a Dávid Gríger vystihl Hlavajovu rozehrávku a střelou z první ještě snížil na – 4:3. Poprvé v letošní sezoně tak Plzeň ovládla západočeské derby.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): „Bylo to hrozně těžké utkání. Celkově to vyrovnané, my jsme museli dvakrát dotahovat. Před třetí třetinou jsme pohrávali 1:2, hrozně těžká situace pro nás, takže velký kredit pro tým do kabiny. Bylo to vyhecované, oba týmy body potřebují, my jsme strašně rádi za vítězství."

„My jsme pochopitelně zklamaní. Bylo to klasické derby. Navíc se hrálo v době, kdy se oběma celkům moc nedaří, takže to bylo hodně opatrné. Celkově to bylo vyrovnané, s minimem šancí na obou stranách, bohužel my jsme naše šance nevyužili. Ve třetí třetině jsme navíc inkasovali tři laciné góly od modré čáry.“