Energie po výhře odskočila posledním Pirátům

ELH: HC Energie - Piráti Chomutov 4:3 (2:1, 1:0, 1:2) Derby před rušnou diváckou kulisou lépe zvládli hokejisté Energie. Ti rychle smazali úvodní vedení Pirátů a trpělivou hrou otočili skóre ve svůj prospěch. Pirátům se sice ve třetí třetině podařilo vyrovnat, ale Jiří Doležal záhy stvrdil svůj dobrý výkon a druhým gólem v utkání zajistil domácím vítězství. Poslednímu místu se energetici vzdálili na devět bodů, šance na předkolo se naopak po vítězství Vítkovic opět o něco snížila.
Tipsport extraliga, 49. kolo, ne 17.2.2013
Chomutov
4:3
2:1, 1:0, 1:2
Branky a nahrávky: 14. Doležal (Drtina, Pech), 15. Košťál (Zucker, Vachovec), 37. Nosek (Skuhravý), 48. Doležal (Bicek, Skuhravý) - 12. Palin (Macháček, Hřebejk), 46. Důras (Divíšek, Palin), 46. Hruška (Rutta, Macháček). Rozhodčí: Jeřábek, Romasko - Barvíř, Blümel. Rozhodčí: Jeřábek, Romasko - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 4029. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3.
Karlovy Vary: Závorka – Nosek, Drtina, Parýzek, Gulaši, Grman, J. Látal, Prošek, Kloz - Zaťovič, Pech, Kumstát – Doležal, Skuhravý, Bicek – Pohl, Skladaný, Vlach - Zucker, Vachovec, Košťál
Chomutov: Hanuljak – Pavlas, Pulpán, Palin, Bartejs, Rutta, Macháček, Stehlík - Hruška, Divíček, Kubinčák – Šagát, Kraft, Hřebejk – Důras, Sikora, Hromas – Zálešák, Káňa, Gajovský

Začátek utkání byl pro oko diváka velmi zajímavý. Na obou stranách si všechny formace vytvořily několik šancí, ze kterých se jim sice nepodařilo skórovat, ale i tak přímo ohrožovaly branky soupeřů. V úvodních pěti minutách lze vyzdvihnout například šanci Pechovy formace. Petr Kumstát však otevřít skóre zápasu nedokázal.

Skórovat následně mohl výraznou šancí Martiň Zaťovič střelou od modré. Střela korunovala nátlak domácích, který se jim podařilo vytvořit při vyloučení chomutovského Sikory. Sice prošla pod betony Hanuljaka, v brance ale neskončila.

Hra v přečíslení se nabídla ale i hostům z Chomutova. Roman Vlach usedl na trestnou lavici za hákování a Piráti mohli ukázat, jak se na přesilové hry připravili. Piráti sice nedokázali dlouho držet útočné pásmo, ale při posledním vstupu, chvíli před koncem přesilovky, se jim podařilo ve 12. minutě dostat kotouč téměř až na modrou, odkud vyslal ránu Brett Palin a puk šťastně propadl za záda Tomáše Závorky.

Domácí dokázali zareagovat takřka ihned. Při signalizovaném vyloučení se ve 14. minutě kotouč dostal k Jiřímu Doležalovi, který po nahrávce Drtiny dokázal nadvakrát prostřelit Hanuljaka, a vyrovnat tak stav utkání. Energetici dokázali využít následného zvýšení sebevědomí a pokračovali v tlaku. Ten vyústil o minutu později v situaci zakončenou střelou Jana Koštála z mezikruží.

Úvod druhé třetiny znamenal pro chomutovské Piráty ostražitost před vlastní brankou. Již ve 21. minutě přímo ohrozil branku domácí kapitán Zaťovič. Kotouč se zastavil kousek od brankové čáry. Na druhé straně o několik minut později prověřil Závorku Kraft. I tato střela byla zlikvidována. Větší drama pokračovalo až po polovině třetiny. Za brankou Hanuljaka se střetli Doležal se Stehlíkem, což vedlo k většímu fyzickému nasazení v soubojích. Ale ani snížené počty hráčů na obou stranách nepřispěly k výraznějším šancím.

Energetici s ubývajícím časem druhé třetiny museli čelit čím dál tím většímu tlaku ze strany Pirátů. Ti zkvalitnili přechod do útočného pásma a forčeking, z čehož si vytvářeli prostor k rychlému útoku. Žádný z útoků však Závorkovu branku výrazně neohrozil.

Domácím se podařilo usadit v útočném pásmu až po příchodu Skuhravého formace. Bojovnost bývalého kapitána Energie u hrazení byla odměněna vybojovaným kotoučem a následnou přihrávkou na Davida Noska. Ten byl připravený na modré čáře ke střele, a ač mu rána nesedla dle jeho představ, skákavý kotouč i přesto Hanuljaka zaskočil a skončil za jeho zády.

Do třetí třetiny šli Piráti s vědomím, že musí dotahovat dvoubrankové manko. Domácí ale dobře přistoupili k bránění středního pásma, které se jim podařilo kvalitně zhustit. Chomutovským tak nezbývalo nic jiného, než nahazovat kotouče. Až v 46. minutě se dokázali Piráti usadit v útočné třetině, co vedlo ke kombinaci a následnému zakončení. Závorka dvakrát kotouč vyrazil, napotřetí ale na dorážku Michala Důrase zareagovat nestihl.

Domácí se z inkasované branky nedokázali oklepat. Piráti se snadno dostali do útočného pásma a spustili nebezpečnou kanonádu. Závorku jedna ze střel minula, kotouč se však odrazil od zadního mantinelu přímo k Davidu Hruškovi, a ten se zakončením problém neměl.

Domácí během necelé minuty promrhali dvoubrankový náskok a jejich trenér si vyžádal oddechový čas. Richard Žemlička udělal dobře, přesně za 72 vteřin si jeho svěřenci vzali vedení zpět. Bojovnost u hrazení Václava Skuhravého přinesla opět nahrávku do dobré palebné pozice pro Jiřího Bicka. První střela sice za zády Hanuljaka neskončila, ale následná dorážka Jiřího Doležala už ano.

Závěrečný tlak Pirátů výrazně zkomplikovalo vyloučení Pulpána. Hosté v oslabení odvolali brankáře, aby docílili alespoň hry pět na pět, k výraznější příležitosti už se ale nedostali. Energie uhájila vítězství 4:3.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): První třetina byla z naší strany docela dobrá. Postupně jsme si vytvořili náskok 3:1. Třetí třetinu jsme ale začali zbytečně ustrašeně, Chomutov nás agresivně napadal a vyrovnal. My jsme brzy šli opět do vedení 4:3, ale závěr pro nás byl hodně složitý, hosté nás tam tlačili. Chtěl bych dnes vyzdvihnout hru hru formace Doležal, Skuhravý, Bicek. U Michala Grmana je po zákroku u mantinelu podezření na otřes mozku.

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): Na začátku jsme byli zbytečně zakřiknutí, těžko jsme se srovnávali s rychlým přístupem domácích. Postupně se nám ale vracela bojovnost a sebevědomí a ukázali jsme svou sílu. V závěru jsme sahali po bodu. Obránce Rýgl nehrál z důvodu zranění.