Energie přehrála v nájezdech brněnskou Kometu

HC Energie Karlovy Vary – HC Kometa Brno 4:3sn (2:1, 0:2, 0:0 – 0:0)
Třináct sekund. Přesně takový časový úsek chyběl hostům z Brna k plnému bodovému zisku. Václav Skuhravý vyrovnal necelou čtvrt minutu před koncem a poslal zápas do prodloužení a následných samostatných nájezdů. Jediným úspěšným exekutorem byl Lukáš Pech, a zajistil tak zisk bodu navíc a všem fanouškům Energie i příjemnou cestu do svých domovů.
Tipsport extraliga, 22. kolo, pá 18.11.2011, KV Arena
Kometa Brno
4:3sn
2:1, 0:2, 1:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 1. Košťál (Pech), 18. Skladaný (Melenovský, Dej), 60. Skuhravý (Nosek, Kumstát), rozhodující nájezd Pech - 5. Svoboda Jak. (Hubáček, Divíšek), 32. Divíšek (Žižka), 39. Hubáček (Divíšek). Rozhodčí: Smitka, Souček - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:12, navíc Gulaši (KVA) 5 min. + trest ve hře, Malec (KOM) OT 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3469. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3.
Karlovy Vary: Salfický (Mensator) - Gulaši, Nosek, Gřegořek, Gawryletz, Mocek, Rohan, Gründling, Bombic - Košťál, Pech, Kumstát - Mikeska, Skuhravý, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, Dej - Kuběna, Kupec, Zucker
Kometa Brno: Hovi (Trvaj) - Žižka, Švrček, Bičánek, Kováčik, Valach, Malec - Balej, Petrovický, Pospíšil - Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý - Jakub Svoboda, Divíšek, Hubáček - Jankovič, Koreis, Zohorna - Kempný, Křivohlávek

Někteří fanoušci ještě ani nestačili usednout na své místo a slušně zaplněná KV Arena se radovala z první branky. Po pěkné individuální akci Lukáše Pecha a přihrávce zpoza branky do prostoru mezikruží otevřel skóre Jan Košťál. Po brance z 52. sekundy zápasu pokračovali domácí v tlaku a hostující Kometa zastavovala útoky energetiků za pomocí faulů. Z první přesilovky ale domácí příliš nepředvedli, a tak za to byli v 5. minutě potrestáni. Z nedůsledné obrany vzešla pozice pro Jakuba Svobodu, který si úplně nebráněný mohl vybrat, kam puk pošle.

O rychlou odpověď se mohl postarat o pár okamžiků později domácí Kumstát. Hovi ale domácího dlouhána v samostatném úniku vychytal. Všichni domácí fanoušci si oddychli při nastřelené tyčce Petrovickým. Po přesilovkách na obou stranách se střídaly šance na obou stranách. Divíšek na té brněnské však dopadl stejně jako Skladaný s Melenovským na té karlovarské a branku KV Arena neviděla. Dvě minuty do konce první části se po skončení početní výhody domácích prosadil František Skladaný a vrátil Energii vedení. Pouze pár chvil po brance si Michal Gulaši vysloužil trest ve hře za zákrok na brněnského Pospíšila.

Druhá třetina začala pokračující přesilovkou Brna. Domácí však výborně bránili, a když už nějaká střela Salfického ohrozila, dokázal si s ní poradit. Po dlouhém oslabení Energie si domácí tým zahrál i v početní výhodě. A to rovnou dvakrát v řadě. Energetikům však nepřálo štěstí a Hovi chytal parádně. Ve 28. minutě se po neuznané brance Skuhravého do křížku dostal domácí Gawryletz s Hubáčkem, za což si šli oba odpočinout na trestnou lavici. Domácí David Nosek pak nastřelil břevno.

Pohroma pro domácí přišla v 32. minutě. Z ničeho nic se k puku dostal Žižka, nahrál Tomáši Divíškovi, který si nikým nebráněn položil Salfického a srovnal stav utkání. Faulující hosté nabídli další příležitosti pro domácí, kterým se ale přesilovky vůbec nedařily. To potvrdila i 39. minuta, ve které ve vlastním oslabení ujeli Divíšek s Petrem Hubáčkem a v situaci 2 na 1 překonal druhý jmenovaný po přihrávce Salfického. Do kabin tak odcházela šťastnější Kometa.

Třetí část utkání odstartovala nepozornost Salfického, jemuž vypadl puk za lapačky přímo na tyč. Nejblíž byl však karlovarský obránce, a Kometa tak náskok nezvýšila. Hosté potom zatopili pod kotlem a točili celou pěticí energetiků. V rozhodující chvíli byl vyloučen hostující Divíšek a přerušil tím velký tlak svého týmu. Přesilovka domácích se nesla v tradičním trendu utkání a energetikům se branku vstřelit nepodařilo.

Domácí drželi puk, ale nedařilo se jim přejít přes pevně bráněnou modrou čáru Komety. V 52. minutě se nechal vyloučit domácí Skladaný, což kazilo plány domácích na závěrečný tlak. Tři a půl minuty do konce třetí třetiny mohl srovnat v samostatném úniku Kumstát. Ten ale ani napodruhé v zápase tváří tvář Hovimu neuspěl. Trenér domácích, Václav Baďouček, si vzal minutu a půl do konce oddechový čas a dobře udělal. Energie se na led vrátila bez Salfického a se šesti bruslaři. Třináct vteřin do konce třetí třetiny se dokázal prosadit Václav Skuhravý, který po střele Noska dorazil puk do odkryté klece.

V prodloužení začali aktivněji nabuzení domácí. Faulem se provinil Pospíšil a energetici měli k dispozici 2 minuty přesilovky 4 na 3. Obrovský tlak nedokázala Energie využít hlavně kvůli absenci finální přihrávky. Skoro celé prodloužení odehrál Lukáš Pech, jenž na ledě strávil čtyři a půl minuty z celkových pěti.

Utkání dospělo až k samostatným nájezdům. Za domácí neuspěli Nosek se Skuhravým. Na druhé straně se neprosadil Balej a ani Divíšek nebyl úspěšnější. Rozhodující nájezd vstřelil Lukáš Pech, protože Jakubu Svobodovi přeskočil při jeho pokusu puk hokejku. V KV areně vypukla euforie ze dvou získaných bodů a po dlouhé době i úspěšných nájezdů. Kometa v Karlových Varech ukořistila bod, i když ještě čtvrt minuty do konce základní hrací doby mohla pomýšlet na všechny tři.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Dvacet vteřin před koncem už v nějaké body doufal asi málokdo. Proto je třeba hráčům poděkovat, že zápas nezabalili a vydřeli 2 body. V utkání nám chyběla lehkost a nešlo nám proměňování šancí. Mrzí nás hlavně dvouminutovka z druhé třetiny, ve které jsme měli snad 4 šance na to, abychom zvýšili na 3:1.

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): S výsledkem moc spokojení nejsme. Měli jsme na dosah tři body a nakonec máme jen jeden. Nemrzí mě ani tak prohrané nájezdy, jako spíše vyrovnávací branka 13 vteřin před koncem. Byla to otázka jednoho vyhození puku.