Energie v posledním kole dobyla hrad Rytířů

ELH: Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
Karlovarští hokejisté potřetí v probíhající sezoně porazili Kladno, a získali další cenné body, které se jim v play-out budou hodit. Na výhře se gólem a asistencí podílel i Lukáš Pech, který tak v základní části celkově získal 57 bodů. Povedeným výkonem se prezentoval i Lukáš Mensator, když za svá záda pustil jedinou branku. Energetiky do play-out kromě Liberce a Chomutova doprovodí také Kometa, která neuspěla na ledě Sparty.
Tipsport extraliga, 52. kolo, út 26.2.2013, ČEZ Stadion
Kladno
1:3
1:1, 0:2, 0:0
Branky a nahrávky: 19. M. Hořava (Jass, P. Hořava) - 8. Pech (Pohl, Košťál), 21. Skuhravý (J. Látal), 28. Zaťovič (Kumstát, Pech). Rozhodčí: Homola, Turčan - Ondráček, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 2522. Střely na branku: 32:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Kladno: Cikánek - Procházka, Růžička, P. Hořava, Piskáček, Doudera, Černošek, Kameš - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Melka, Strnad - Kuchejda
Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Parýzek, J. Látal, Drtina, Gulaši, Gründling, Prošek - Pech, Zaťovič, Kumstát - Skladaný, Kloz, Pohl - Skuhravý, Doležal, Vlach - Zucker, Vachovec, Košťál - Koblasa

Zápas začal v poklidném, dalo by se říci až nudném tempu. O první vzruch se postaral zkušený domácí bek Černošek, který se objevil zcela sám v mezikruží. Jeho střele ale chyběla přesnost. Gólovou šanci měl o chvíli později na holi Dalecký. Mensator, který dostal v utkání přednost, se však vyznamenal.

Hosté se prosadili ze svého vůbec prvního brejku. Do pásma doslova protlačil puk Košťál, avšak byl sražen. Kotouče se zmocnil Pohl a v přečíslení dva na jednoho krásně vybídl ke skórování Lukáše Pecha. Inkasovaná branka Rytíře nakopla a hnala kupředu. Obrana Energie však prokazovala svoji kvalitu. Hosté hrozili jen z nepříjemných protiútoků. Další takový zakončoval agilně hrající Pohl vtipným objetím branky. Cikánek však vše přečetl a bez obtíží zlikvidoval. Závěr třetiny patřil domácím. Nejprve vystihl Patera špatnou rozehrávku karlovarského gólmana, před odkrytou brankou však nikoho ze spoluhráčů nenašel. Hned v další akci našel talentovaný Jass nádhernou zpětnou nahrávkou Miloše Hořavu, jež byl před Mensatorem zcela nehlídán a s přehledem vyrovnal. Karlovy Vary měly ještě v závěru třetiny první přesilovou hru zápasu. Nedokázali se ale dostat do útočného pásma. I proto se odcházelo do šaten za vyrovnaného stavu.

Jan Látal parádní přihrávkou přes celé hřiště našel rozjetého Václava Skuhravého, který svůj samostatný únik vyřešil přesnou střelou. Za Kladno pak udeřila dvojice Martin Látal – Jan Eberle. Hostující brankář si však připsal těžké zákroky a podržel svůj tým. Další protiútok hostí zakončoval Košťál, mířil však příliš vysoko. Zucker si poté svým pohybem vymodlil faul a Energii se naskytla další početní výhoda. V té Pech parádně našel Kumstáta, jeho střelu ještě Cikánek vyrazil. Pouze však na hůl hostujícího kapitána Martina Zaťoviče, který dorážel do odkryté brány.

Domácí Jass se poté ocitl sám před brankářem hostí. Místo střely však ještě hledal lépe postavené spoluhráče, což se ukázalo jako špatné řešení. Byla to první formace Kladna, která byla při každé účasti na ledě hodně vidět. Další jejich akci zakončoval bekhendovou střelou těsně vedle Hořava. Závěr druhé třetiny patřil hostujícímu brankáři, který byl jednoznačně nejvytíženějším hráčem. Pokusy domácích bez větších potíží likvidoval.

Karlovarští hráli velice disciplinovaně. Prvním jejich vyloučeným byl Skuhravý a to až ve 45. minutě. Přesilová hra se však domácím vůbec nevydařila. Snad jen tvrdá střela obránce Procházky nadělala hostujícímu brankáři starosti. Celé poslední dějství sehráli energetici výborně z obrany. Kladenští se snažili, ale nedařilo se jim dostat do pořádné šance. Poslední šanci na zdramatizování měl pár minut před závěrečným hvizdem Valský. Proti jeho střele se vyznamenal Mensator svým betonem a korunoval tímto zákrokem svůj bezchybný výkon. Z posledního utkání základní části Tipsport extraligy si tak odvážejí hosté cenné tři body z kladenského ledu a to po vítězství 1:3.

Jiří Kopecký (Rytíři Kladno): Hráli jsme velice špatně. Dnes jsme chtěli naše fanoušky nalákat na páteční předkolo play off, ale to se nám bohužel vůbec nepodařilo. Pokud se týká našeho příštího soupeře Pardubic, tak si myslím, že rozhodne aktuální forma. Samozřejmě, že musíme podat o poznání lepší výkon než dnes, pokud chceme soupeře pořádně potrápit.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Přistoupili jsme k utkání velice zodpovědně a odvážíme si zlaté tři body. Nyní je náš odstup na třináctý Liberec již čtyři body a pokud bychom v neděli v domácím prostředí s Bílými Tygry uspěli, bylo by to výborné.