Jubilejní zápas Energie nezvládla, nestačila na Kometu

Energetici chtěli výhrou podpořit jubilejní 1500. zápas v nejvyšší soutěži, ale to se jim bohužel nepodařilo. Kometa šla do vedení jako první, když se po svižné střele ze zápěstí prosadil Jan Sčotka. Brněnští kontrolovali zápas a ve druhé třetině rozhodli o jeho osudu, když se jim podařilo dvakrát skórovat.
Tipsport extraliga, 15. kolo, ne 29.10.2023, Brno, Winning Group Arena
HC Kometa Brno
3:0
1:0, 2:0, 0:0
Branky a nahrávky: 08:55 Ščotka (Zaťovič, Lintuniemi; 5/5), 20:08 Marcinko (Kohout, Kučeřík; 5/5), 30:26 Holík (Zaťovič, Flek; 5/5). Rozhodčí: Šindel, Květoň – Klouček, Thuma. Diváci: 6278. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Střely na branku: 28:18 (8:6, 14:6, 6:6). Zblokované střely: 14:11. Hity: 6:2. Vhazování: 33:20. Průběh utkání: 3:0.
diváci6278
HC Kometa Brno: Furch – Ščotka, Lintuniemi, Kučeřík, Holland, Ďaloga, Gazda, Kaňák – Pospíšil, Cingel, Moses – Kohout, Marcinko, Zbořil – Zaťovič, Holík, Flek – Okál, Vincour, Kratochvíl.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Mikyska, Stříteský, Havlín, Dlapa, Benda – Jiskra, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Hladonik – Procházka, Kofroň, Koffer – Redlich, Přikryl, Zetterberg.

Energetici chtěli být ti první, kteří se v nedělním utkání ujmou vedení. Hned po dvaceti sekundách Tomáš Rachůnek vybídl před brankou Jana Hladonika, který mířil mezi Furchovy betony, ale ten je dokázal zaklapnout včas. Karlovarští v tlaku nepolevovali a vytvářeli si další šance, například, když od modré střílel Tomáš Havlín, ale jeho střela šla doprostřed branky, se kterou si Furch poradil. Po zhruba pěti odehraných minutách o sobě dala také Kometa. Tomáš Havlín chyboval v rozehrávce a tváří v tvář Frodlovi se objevil Kristián Pospíšil, ale Dominik Frodl vytáhl krásný zákrok. Hned na to pálil z mezikruží Radek Kučeřík, jeho střela však skončila na zadním mantinelu.

Kometa šla jako první do vedení. V čase 8:55 vystřelil Jan Ščotka od pravého kruhu přímo pod víko Frodlovy branky 1:0. V první třetině padaly také pěsti, po tvrdém hitu na Jiřího Černocha se šel mstít Ondřej Beránek. Kometa měla k dispozici po vyloučení Beránka s Plutnarem přesilovou hru pět na tři. Jedinou větší šanci v ní měl Kristián Pospíšil, který tečoval Flekovu střelu, kterou ale Frodl vyrazil. Tři minuty před koncem první třetiny měli energetici k dispozici přesilovou hru, ve které si však nedokázali vytvořit žádnou slibnou šanci, a tak se šlo do kabin za stavu 1:0 pro Kometu.

Úvod druhé třetiny začala Kometa nejlépe, jak mohla. Hned po osmi sekundách se prosadil Tomáš Marcinko - 2:0. Brno nepolevovalo a sypalo na Frodla jednu střelu za druhou. Z úhlu pálil Petr Holík, který netrefil kotouč tak, jak by potřeboval. Hned nato se až před Frodla dostal Radek Kučeřík, který trefil hostujícího brankaře do masky. Karlovarští se snažili odpovědět, Ondřej Procházka nabil Michalu Plutnarovi, který tvrdě vypálil od modré čáry, jeho střela však neskočila za Furchovými zády. Na druhé stráně pláchl karlovarské obraně Jakub Flek, jež pálil z backhandu, Frodl dokázal zakročit. Chvíli na to musel Dominik Frodl hasit další nebezpečný moment. Lukáš Cingel vypálil z otočky a jen tak tak, že puk neproklouzal až za brankovou čáru. V čase 30:26 Kometa odskočila do tříbrankového vedení, kdy po krásné kombinaci skóroval Petr Holík - 3:0.

Energie nic nechtěla vzdát a chtěla vstřelit kontaktní branku. Tomáš Rachůnek vybojoval za brankou puk a nahrál do předbrankového prostoru, kde stál Dalimil Mikyska, ani jeho střela však nemířila mezi tyče. Dále Ondřej Procházka našel mezi kruhy dobře postaveného Michala Plutnara, který vyslal svižnou střelu ze zápěstí, ale dnes dobře chytajícího Furcha nedokázal překonat. V závěru třetiny Kometa zamknula energetiky v jejich pásmu a vytvořila si několik slibných šancí, ale žádná z nich nebyla gólová, a tak se po dvou třetinách šlo do kabin za stavu 3:0.

Z kraje poslední dvacetiminutovky Kometa hrála přesilovou hru, kterou ale nedokázala využít, jedinou větší šanci měl Jakub Flek, který pálil od modré a Frodl lapačkou kotouč vyrazil. Krátce nato ujel Steve Moses po levém kruhu a z úhlu vypálil a orazítkoval tyč. Karlovarští se dlouho nemohli dostat do hry a tak Vít Jiskra byl blízko alespoň čestnému úspěchu, když usměrnil ve slotu puk na Furcha, brněnský brankář však pohotově zasáhl betonem. V následné brněnské přesilovce Pospíšil prudce vypálil od modré čáry, branku těsně minul.

Kometa měla k dispozici další přesilovou hru, ve které měl velkou šanci Jakub Flek, který střílel do odkryté klece, ale výborný přesun ukázal Dominik Frodl. Energie chtěla překazit Furchovi nulu a v závěru si vytvořila vysoký tlak. Nejdříve z blízkosti pálil Jiří Černoch, ale Furcha nepřekonal. Krátce na to vypálil tvrdě od modré Ondřej Dlapa, domácí gólman zakročil betonem. Poté se obranou proháčkoval Roman Přikryl, který zakončoval z backhandu, ale ani tahle akce neskončila gólem. Dále se už nic nestalo a utkání se pouze dohrávalo, Kometa tedy zvítězila 3:0.

Jaroslav Modrý (HC Kometa Brno): Odehráli jsme výborný zápas, byl to vynikající týmový výkon, který byl navíc podpořený jistým gólmanem. Jsme rádi za vítězství a těšíme se na další zápas.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Naše hodnocení je jednoduché. Kometa byla lepší v pohybu, na kotouči, v osobních soubojích a naprosto zaslouženě vyhrála. Prvních osm minut vypadala hra vyrovnaně, ale od první gólu byla jasně lepším týmem a tohle nebyla dnes úplně naše tvář. Musíme z toho použit a příště nastoupit úplně jinak.