Junioři ovládli západočeské derby, Plzeň schytala bůra

Junioři se v západočeském derby vrátili na vítěznou vlnu, dvěma góly se blýskl Matyáš Váňa. Parádními zákroky výhru 5:2 podpořil brankář Adam Ebenstreit.
DHL Extraliga juniorů, 12. kolo, so 30.9.2023, Karlovy Vary, KV Arena
Plzeň
5:2
2:0, 0:0, 3:2
Branky a nahrávky: 09:28 M. Váňa (4/5), 14:10 Dorot (Šlechta; 5/4), 40:45 Zeman (Adámek, M. Beran; 5/5), 47:10 M. Váňa (Šlechta, Dorot; 5/3), 58:34 Šlechta (5/5) – 52:51 Soukup (Pešek, Hodinář; 5/5), 57:28 Mazanec (Tchaliov, Hála; 5/4). Rozhodčí: Zubzanda, Pastier – Brejcha, Belko. Diváci: 101. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 23:44. Průběh utkání: 4:0, 4:2, 5:2.
diváci101
Karlovy Vary: Ebenstreit – Vogel, Dorot, M. Beran, Postl, Cipko, Zolnaj, Anton – Galnor, Adámek, M. Váňa, Šilhan, Šmajda, Záhejský, Steklý, Zeman, Vojáček, V. Váňa, Šlechta, Pastor.
Plzeň: Jansa (41. Bašta) – Houdek, Dolhý, Skok, Hodinář, Hromádka, Cícha, Prošek – Hála, Mazanec, Šiler, Řehoř, Pešek, Matějka, Soukup, Hořejší, Tchaliov, Makovec, M. Beran, Dvořák.

Úvodní třetina západočeského derby vyzněla lépe pro Energii. Domácí v ní měli více ze hry a byli lepším týmem. Energie začala lehkým náporem, ze kterého nepramenily žádné šance. Hned na to zahrozila také Plzeň, kdy Houdek dostal puk do prostoru levého kruhu, kde byl zcela osamocen. Jeho střela ale skončila jen na výstroji Ebenstreita. První se radovali energetici, kteří se prosadili při vlastním oslabení. V čase 9:28 Matyáš Váňa obral o kotouč ve středním pásmu jednoho ze soupeřů, dostal se do úniku a suverénně překonal Jansu.

Druhý gól také padnul v nerovnoměrném počtu hráčů. Plzeň nabídla Energii přesilovku a ta si s ní dokázala poradit. V patnácté minutě se Ondřej Dorot prokličkoval až před hostujícího brankáře, vystřelil a puk se snesl do brankoviště, kde ho dorazil do branky právě Ondřej Dorot - 2:0.

Druhou třetinu začali aktivněji hráči Plzeňské Škody a to i díky vyloučení Samuela Šmajdy. Nejdříve měl velkou šanci Hodinář, který pálil z levého kruhu zcela sám, ale Ebenstreit si s jeho střelou dokázal poradit. Hned na to si Plzeňští vypracovali další šanci, kdy zpoza kruhů pálil Pešek, ale dnes skvěle chytající Ebenstreit vytáhl ukázkový semafor. Škodovka promrhala také přečíslení čtyři na jednoho, které skvělým obranným zákrokem zneškodnil Ondřej Dorot.

Ve druhé polovině druhé třetiny dali o sobě vědět i domácí, kdy Matěj Zeman z levé strany mířil nad Jansovo rameno, ale o kousek přestřelil. Dvě minuty na to jeli Karlovarští v přečíslení dva na jednoho, ale Šmajda trefil pouze Jansův beton. Poté se už nic zásadního nestalo, a tak je po druhé třetině stav stále 2:0.

Třetí třetinu začali svižně Karlovarští, kdy se po 45 sekundách prosadil Matěj Zeman, který vypálil po ledě mezi Jansovy betony - 3:0. Plzeňští se snažili rychle odpovědět. Střelu Marka Soukupa, dokázal Ebenstreit vykopnout betonem. Při vlastním oslabení zahrozil Adam Dvořák, který byl hodně blízko, ale na brankové čáře puk schoval pod vyrážečku Ebenstreit. Hned na to se hosté znovu provinili proti pravidlům a nabídli tak Energii přesilovku pět na tři, kterou třináct minut před sirénou využil krásnou ranou do šibenice Matyáš Váňa - 4:0.

Poté se hra zklidnila a nic zásadního se nedělo. Plzeňští se přeci jen dočkali, v čase 52:51 Marek Soukup udeřil do puku na levém kruhu a poslal jej přes Ebenstreitův beton do branky - 4:1. Čtyři minuty před koncem vznikla před domácí brankou větší strkanice, ze které pramenila přesilovka pro Plzeň, která byla úspěšná. Nikola Tchaliov vypálil tvrdě zpoza kruhů a prostřelil jinak vynikajícího domácího brankáře - 4:2. Dvě minuty před koncem Plzeň odvolala brankaře a mohlo to být ještě drama. Od modré pálil Matyáš Cícha a Ebenstreit měl nyní velké štěstí, protože jeho rána skončila na tyči. Z následného protiútoku vítězství domácích pojistil do prázdné brány Robert Šlechta 5:2 a Energie se tak mohla radovat z tří bodového vítězství na domácím ledě.

Pavel Arnošt (HC Energie Karlovy Vary):

Za mě těžké utkání, kvalita soupeře byla výborná a myslím si, že jsme to týmovým výkonem zvládli a dotáhli zápas do vítězného konce podpořeným výborným brankařem.

Petr Vojan (HC Škoda Plzeň):

My jsme si to prohráli sami, protože jsme do zápasu vstoupili jako nazdárci. První třetinu jsme doslova prochodili, neměli jsme pohyb ani nasazení. O přestávce jsme si řekli, jak se bude hrát, co od hráčů čekáme, zvedlo se to o 100% bohužel jsme nebyli schopni dát z těch šancí gól a soupeř do čeho plácl, to mu tam spadlo, dali góly a proto vyhráli.