Karlovarské pušky na Kladně ztichly

ELH: Rytíři Kladno - HC Energie Karlovy Vary 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Jakoby si v neděli vystříleli všechen prach. Hokejistům Energie se utkání na Kladně nepovedlo a většinu hrací doby čelili náporu domácích hvězd. Skvěle chytající Závorka nestačil pouze na pokusy Židlického a Jágra, domácího Cháberu však žádný z energetiků nepřekonal. Zasloužené vítězství Rytířů do prázdné branky pečetil další hráč z NHL Plekanec. Špatnou zprávou pro trenéra Žemličku je i zranění Petra Kumstáta.
Tipsport extraliga, 26 (Fanda), čt 29.11.2012
Kladno
3:0
0:0, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 32. Židlický (Jágr, Plekanec), 47. Jágr (Černošek, Židlický), 58. Plekanec (Židlický). Rozhodčí: Šindler, Blecha - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 3137. Průběh utkání: 3:0.
Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Majeský, Piskáček, L. Procházka, Doudera, Macholda, Mocek - Jágr, Plekanec, Patera - Bicek, Melka, Hlaváč - Kuchejda, Dragoun, Kuchler - Eberle, Lukáč, M. Látal
Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, MacDonald, Gulaši, Grman, Gründling, Jan Látal - Kumstát, Zaťovič, Pech - V. Polák, Vachovec, J. Doležal ml. - Zucker, Skuhravý, Skladaný - Pohl, Heřman, Koštál - od 25. navíc T. Káňa

Poměr střel 18:9 jasně dokumentoval, kdo měl v první třetině navrch. Minimálně v úvodních deseti minutách předváděli energetici nezdravě pasivní výkon a dostávali se pod těžký tlak Rytířů. Tomáš Závorka v brance Energie měl plné ruce práce. Už ve 2. minutě v dobré pozici u levé tyče zaváhal Melka, během trestu Košťála pak hostům pomohl i skákavý puk, který před brankou přeskočil hokejku jinak zcela volného Jágra. K první střele se Energie dostala až v 10. minutě díky Gulašimu. Hosté se začali osmělovat, ale v zakončení postrádali kladenskou přesnost a nápaditost. I proto třeba přečíslení dvou na jednoho v podání Skuhravého a Zuckera zůstalo bez zakončení. Energie se příliš nepředvedla ani při své první přesilové hře, ve které ji Rytíři dobrou minutu vůbec nepustili k puku. S bezbrankovým stavem po první třetině tak mohli být svěřenci trenéra Žemličky spokojeni.

Energetici se pod tlak dostávali i po přestávce, a jeden z mála nadějných útoků pro ně skončil pohromou. Nejlepší střelec týmu Petr Kumstát po neúspěšném zakončení u levé tyčky nezvládl dobrzdit u zadního mantinelu a nárazem si přivodil zranění, se kterým jej musel domácí lékař odvést do útrob stadionu. Tlak Středočechů umocnil Látalův nedovolený zákrok, po kterém se Dragoun těžce sbíral z ledu. Domácí téměř celé dvě minuty drželi útočné pásmo, chyběla jim ale častější střelba. Zaslouženého vedoucího gólu se domácí dočkali až ve 32. minutě v další přesilové hře. Obránce Marek Židlický po rychlém přechodu do pásma využil momentu, kdy se Závorka přesouval k druhé tyči, a příklepem od modré jej propálil. Za stavu 1:0 se hra zpomalila, k puku se častěji dostávali hosté, jenže jejich lehkost v zakončení z předešlého utkání byla ta tam. Platilo to i v karlovarské přesilovce při trestu pro Douderu.

Třetí třetina se dlouho odehrávala v poklidném tempu, domácí utlumili svou útočnou aktivitu a dávali si větší pozor na pokrývání středního pásma. Během Černoškova vyloučení ve 45. minutě pak více vzruchu než karlovarské útočné akce přinesla šarvátka mezi Vachovcem a Piskáčkem, kterou oba hokejisté ukončili na nohou v klinči u mantinelu. Druhá branka Kladna přišla z nenápadné, ale o to pohlednější akce. Do té doby spíše chybující Jaromír Jágr na útočné modré elegantně přešel přes obránce a při nájezdu z levé strany bleskovou střelou využil mezery, kterou jinak výtečný Závorka odkryl u bližší tyče. V poklidném tempu utkání dospělo až k power play Energie. Tu nejprve zkomplikovali rozhodčí, když si nevšimli odvolaného Závorku a odpískali hostům příliš mnoho hráčů na ledě, 123 sekund před koncem pak karlovarské naděje definitivně pohřbil trefou do prázdné klece Tomáš Plekanec. Energie na ledě Kladna prohrála o tři branky a k bodům se svým výkonem ani příliš nepřiblížila.

Zdeněk Vojta (Rytíři Kladno): Věděli jsme, že Karlovy Vary přijedou s dobrou defenzivou, kterou předváděly v minulých zápasech. Od první třetiny jsme byli aktivnější, měli jsme spoustu příležitostí, ale nedávali jsme góly, což je v poslední době náš největší problém. Na druhou stranu jsme dnes odehráli jeden z nejlepších zápasů po stránce defenzivy. Nula pro Cháberu je obrovským pozitivem.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Zápas jsme bohužel nezvládli, od začátku nám chyběl pohyb a agresivita. I za stavu 1:0 jsme pořád doufali, že bychom odsud mohli odjet s nějakým bodem. Bohužel pro nás, Kladno dnes hrálo velmi dobře a moc šancí nám nenabídlo. V takovýchto zápasech venku je potřeba využít každou malou šanci, což se nám dnes nepovedlo. Ztráta Petra Kumstáta je pro nás samozřejmě oslabením. O jeho stavu budeme mít bližší informace zítra, kdy absolvuje vyšetření.