Neskutečný finiš! Kumstát trefil výhru 4 vteřiny před koncem

HC České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Č e s k é B u d ě j o v i c e - Tak tomu se říká vánoční dáreček! Čtyři vteřiny před koncem vyrovnaného utkání v Českých Budějovicích se před domácí brankou zjevil osamocený Petr Kumstát a ranou pod břevno Turkovy svatyně zajistil Energii plný bodový zisk. Celý duel tabulkových sousedů nezadržitelně spěl do prodloužení, k výhře měli v závěru ale blíže Jihočeši, kteří dostali příležitost při Ustrnulově vyloučení. Urputná karlovarská defenziva v čele s výborným Přikrylem ale odolala a nejlepší střelec energetiků nečekaně odstartoval vánoční oslavy o dva dny dříve. Zbylé branky hostí zajistili v přesilových hrách nový kapitán Skuhravý a ve svém prvním zápase v bílém dresu i obránce Michal Dobroň.
Tipsport Extraliga, 35. kolo, čt 22.12.2005, Budvar Aréna
České Budějovice
2:3
1:1, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 9. Veselý (Brabenec, Gřegořek), 36. Posmyk (Sailer, Bělohlav) - 7. Skuhravý (J. Řezníček), 40. Dobroň (Duben, Hurtaj), 60. Kumstát (Skuhravý, Hurtaj). Rozhodčí: Husička - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:12, navíc Skuhravý (KVA) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 3283. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
České Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Vydarený, Mucha, Kotaška, Jindra, Harant - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Vak, Kotrla - L. Havel, Krátoška, Hřebejk
Karlovy Vary: Přikryl - Macholda, J. Řezníček (41. Krajíček), Dobroň, Duben, J. Polák, Ustrnul - Kumstát, Hurtaj, Selingr - Dvořák, Kraft, Pavelek - Milan Procházka (29. Pech), Skuhravý, Košťál

Zápas začal stejně jako ty poslední, které se v Budvar aréně odehráli. Jihočeši vlétli na svého soupeře hned od úvodního vhazování se snahou vstřelit branku, ovšem zůstalo pouze u snahy. Přikryl, jenž stál v brance místo tradiční jedničky týmu Mensatora, vyrazil střelu Gřegořka a Hudec puk letící proti jeho holi netrefil. Trochu štěstí by býval potřeboval Sailer při své teči. Pokusy domácích se neujaly, a proto se Západočeši ujali z ojedinělé šance vedení. Při dvojité početní výhodě střílel od modré Řezníček. Jeho ránu Turek vyrazil a kotouč uklidil za bezmocného brankáře Skuhravý. - 0:1 Přesilovka hostů pokračovala a „The Large“ se musel velmi ohánět, aby zastavil projektily Dubna, Krafta a znovu Dubna. Kritické chvíle pro celek z Budvar Arény skončily a z ničeho nic hala bouřila, když Brabenec zavezl touš do pásma, přenechal Veselému a ten doslova prostřelil Přikryla z prostoru mezi kruhy. - 1:1 Po vyrovnání se stali pány ledu Jihočeši a hokejisté z lázeňského města zahrozili zase až v posledních vteřinách dvacetiminutovky Řezníčkovým pokusem a předznamenali tím, že právě koncovky třetin budou jejich silnou zbraní. Mezi tím potvrzovali domácí slova svého trenéra, že se na vstřelení branky velmi nadřou a ve vyložených šancích neuspěli postupně Bělohlav, Havel a ve stoprocentní šanci Veselý. Zpola zaplněné ochozy haly pobavil Šimánek, který nechal hokejku zapíchnutou v mezeře u vjezdu rolby a bez hole se pustil do souboje o puk s o hlavu větším Ustrnulem. Ačkoliv byl HC České Budějovice od 9. minuty lepším celkem, náskok si nevydobyl a to hlavně kvůli zahozeným stoprocentním šancím.

Prostřední dějství otevřel svojí nebezpečnou střelou karlovarský Kumstát, ale byla to na dlouhou dobu poslední pořádná šance jeho týmu. Na ledové ploše se odehrával děj se stejným scénářem z první třetiny a dokonce i stejným koncem. Domácí byli lepší, ale selhávali v koncovce. Milimetry chyběly Gřegořkovi, jenž se z otočky zkoušel prosadit sám před Přikrylem. Hübl obral o puk Dobroně, položil si Němce, ale svůj pokus namířil pouze do hrudi gólmana. V druhé třetině se Vary dlouho nemohly k ničemu dostat a často se stávalo, že jejich pokusy o založení útoku končily zakázaným uvolněním a tím se postupně dostávali pod tlak, z kterého pramenila i vyloučení. Gřegořek si v početní výhodě sjel mezi kruhy, ovšem jeho střele se postavila překážka v podobě betonu brankáře. Ani jednu část své výstroje již Přikryl nestačil postavit do cesty střele Marka Posmyka. Ten předvedl svou parádní disciplínu a to střelu od modré a nekompromisně propálil vše co mu stálo v cestě. – 2:0 V poslední minutě si Západočeši uvědomili, že pouze střelou na branku mohou dosáhnout vyrovnání. Zkusili to a povedlo se jim to náramně. Dobroň v přesilovce napřáhl od modré a deset vteřin před sirénou skončil puk za Turkovými zády. – 2:2 Byla to ledová sprcha pro celých 3283 diváků na červenožlutých sedadlech.

Závěrečná část přinesla již jen velmi málo z hokejové podívané a pro domácí skončila velice nešťastně. Ještě na začátku v přesilové hře pěti proti třem mohli zvýšit náskok Gřegořek se Sailerem, ovšem bez úspěchu. Hokejistům z města na soutoku řek Vltavy s Malší dnes nešli přesilovky s výhodou jednoho hráče a ve většině z nich se nedokázali dostat ani k důraznějšímu zakončení. Když už byli blízko na dostřel klece, tak situaci řešili další, zcela zbytečnou nahrávkou. Jestliže po větší část zápasu byli lepší Jihočeši, tak ve třetí třetině se alespoň co do šancí dařilo hostům. Zmrazit arénu mohli už Polák, Pech nebo Dobroň , ale Karlovarští si počkali až na samotný závěr. V něm hráči HC České Budějovice promarnili další přesilovku, nepomohl jim ani oddechový čas. Dostali se pouze k jediné střele Gřegořka a když už všichni čekali prodloužení, radovali se ze vstřeleného gólu hosté. Pět vteřin před koncem základní hrací doby se před Petrem Kumstátem odkryla polovina brány a ten toho využil. Turek se marně natahoval, protože přihrávku Skuhravého přes celé brankoviště byla nadmíru přesná. – 2:3 Hosté si odvezli z jihočeské metropole všechny tři body a vrátili tak svému soku krádež z posledního měření sil a to měrou vrchovatou, a zároveň dali Budějovickým lekci z produktivity.

Milan Kupka (České Budějovice): "Zápas se mi hodnotí těžko. Chtěli jsme potvrdit výhru s Vítkovicemi, a to se nám nepovedlo, proto nemůžeme být spokojeni. Střídali jsme dobré momenty se špatnými, chvílemi jsme byli hodně pasivní. Naši hráči nebyli schopni správně zhodnotit hru soupeře, který nás potrestal góly v závěru druhé a třetí třetiny."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Povzbudil nás dobrý výkon z předchozího zápasu se Slavií a v Budějovicích jsme to nechtěli jen odbruslit, i když na ledě byla již znát vánoční atmosféra. Výsledek stanovily závěry třetin, jako trenér nepamatuji, aby dva nejdůležitější góly padly deset a dokonce čtyři vteřiny před sirénou. Přiklonilo se k nám štěstí, které jindy bývá spíš otočeno zády."