Olomouc blíž postupu, Energii udolala v prodloužení

Ačkoliv to byl vyrovnaný zápas, o trochu navrch měli energetici. Ti se do vedení dostali již po třech minutách hry. Dvougólový náskok si Karlovarští pojistili na začátku druhé třetiny. Do 46. minuty si Vladislav Habal držel čisté konto, ale během této minuty stačili kohouti srovnat. Stav série je po nedělním utkání 2:1 pro Olomouc.
Tipsport extraliga, PŘEDKOLO4, ne 12.3.2023
Olomouc
2:3p
1:0, 1:0, 0:2 - 0:1
Branky a nahrávky: 3. Koffer (Kohout), 25. Jiskra – 46. J. Káňa (P. Musil, Orsava), 46. Dujsík (Bambula, Kusko), 64. Ondrušek
diváci4329
Karlovy Vary: Habal (Lukeš) – Havlín, Huttula, Pulpán, Stříteský, Dlapa, Mikyska, Bartejs – Koblasa, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Jiskra, Hladonik – Redlich, Koffer, Kohout – Juusola, Kružík, Kofroň
Olomouc: Konrád (Lukáš) – Ondrušek, Dujsík, Rašner, Škůrek, Řezníček, Švrček, T. Černý – J. Káňa, P. Musil, Orsava – Kusko, Knotek, Bambula – Anděl, Klimek, Navrátil – Kucsera, Menšík, Rutar

První vteřiny úvodní třetiny si přivlastnila Olomouc, která už v první minutě zkusila postřeh Vladislava Habala. Následně si však kotouč převzal Jan Hladonik, který se sám objevil před Branislavem Konrádem, ale neúspěšně. Karlovarští však zůstali před olomouckou brankou i nadále a po pokusech Stříteského či Kohouta se nakonec zaradovali. Ve třetí minutě jako první otevřel skóre Filip Koffer, ke kterému se dostal kotouč od váhajícího Jana Knotka a svou střelou dostal tým do vedení. V dalších minutách se do útočného pásma dostali i kohouti, přes domácí obranu se ale nedostali ke střele. Takto vypadala hra i na druhé straně a týmy se tak pár minut přesouvali z jednoho konce kluziště na druhý. V osmé minutě se Energie dostala do přesilové hry po vyloučení Jana Švrčka za držení. I přes velký nátlak energetiků se hostujícímu Konrádovi podařilo zablokovat několik střel a dorážek.

Ve 12. minutě měla jednu z větších šancí i Olomouc, kdy Lukáš Kucsera ujel domácím obráncům. Jeho bekhendová střela však skončila přikryta lapačkou. Kohouti se poté snažili udržet co nejdéle v útočné třetině, jejich střely ale byly neúspěšné. Hra se i s většími šancemi přesouvala ze strany na stranu, žádný z týmu už ale do konce úvodní části nedokázal skórovat.

Od začátku druhé dvacetiminutovky se před olomouckou bránu usadili Karlovarští, kteří obklopovali hostujícího gólmana i nebezpečnými ranami. Tou byla například i střela Daniela Kružíka, která rozezněla brankovou tyč. Netrvalo však dlouho a energetici se oslavovali dvoubrankový náskok. Ve 25. minutě se na modré ujal kotouče Vít Jiskra, který prosprintoval dopředu a kličkou se dostal přes obránce, odkud poté propálil Branislava Konráda. Kohoutům se poté podařilo udržet se na chvíli v útočném pásmu, odkud zasypávali Habala střelami. Během těchto pokusů o snížení stavu, byl zasažen pukem do obličeje Vít Jiskra, který se sesunul k ledu. Po pár vteřinách se ale zvedl a s ručníkem na obličeji odjel na střídačku. Hra se opět přesouvala od branky k brance. V polovině druhé části se do sebe pustili Jan Švrček a Tomáš Havlín, kteří následně byli vyloučeni na dvě minuty za hrubost. V následujících minutách se kotouč skoro každou minutu nacházel na druhé straně kluziště, kde se týmy snažili udržet. Do konce této třetiny už se však ani jednomu nepodařilo dostat kotouč do sítě.

Do poslední třetiny se více aktivněji vrhla Olomouc, která se hned po vhazování usadila před karlovarskou brankou. Po několika neúspěšných střelách, se podařilo energetikům nahodit do útočné třetiny, ale jen na pár vteřin. Na Vladislava Habala to následně zkusil Matouš Menšík či Jan Knotek. Do samostatného úniku se podařilo dostat Jiskrovi, jeho střela z mezikruží ale letěla vedle. Na druhé straně se k velké šanci dostal Jan Bambula, který zkusil zakončit zpoza branky. Kotouč však na brankové čáře včas zachytil Ondřej Dlapa. Ve 45. minutě se Olomouc dostala do první přesilové hry, kterou po třiceti vteřinách dokázala využít. Jan Káňa úspěšně dorazil střelu z první Pavla Musila. Kohouti po tomto gólu chytli slinu a po 22 vteřinách byl stav zápasu srovnán. Po vhazování u branky se kotouč dostal k Tomáši Dujsíkovi, jehož dělovka byla přesná. Energetikům se však tohle nezalíbilo a přesunuli se před Konráda, kterého začali zasypávat střelami. Po bekhendovém pokusu Tomáše Rachůnka se pokusil dorážet Joona Huttula, hostujícího gólmana ale také nepřekonal. Hra se poté spíše přesunula do středního pásma, odkud se ani jednomu týmu nedařilo se pořádně dostat do útočné třetiny. I přesto se oba celky dostaly ještě k několika pokusům. Minutu před koncem základní hrací doby byl na trestnou lavici poslán Ondřej Beránek za vysokou hru. Do sirény žádný z týmů nezakončil a následovalo prodloužení.

Do 20. minutového prodloužení se přenesl trest domácích a pokračovalo se v souboji pět proti čtyřem. Hosté se však zamkli v útočné třetině a energetikům nezbývalo nic, než bránit. Jiřímu Černochovi se podařilo vyhodit a na chvíli se usadili před olomouckou brankou. V 64. minutě se však zcela sám zjevil v předbrankovém prostoru Jiří Ondrušek, který nekompromisně zavěsil.

David Bruk (HC Energie Karlovy Vary): Dnes jsme byli blízko k bodu a mohli jsme vézt sérii. Bohužel, se nepovedlo. Vítěz série musí získat tři body a my Olomouci třetí bod nedáme jen tak zadarmo. Budeme bojovat.

Jan Tomajko (HC Olomouc): Začátek se pro nás nevyvíjel vůbec dobře, protože jsme rychle inkasovali. To nám vzalo trochu vítr z plachet, zamávalo to s námi. Poté jsme prohrávali ještě 2:0. Karlovy Vary nás poté trochu sevřeli. Až tím gólem na 1:2 jsme se trochu chytli. Hráči to neskutečnou bojovností otočili. Jsme spokojeni, protože otočit to z 0:2 na 3:2 je opravdu výborná práce od hráčů. Musím jim poděkovat. Pořád však ještě není konec. Musíme vyhrát třikrát a je to stále otevřené.