Oslabená Energie bojovala, v Boleslavi ale padla. Rozhodla první třetina

Energetici vyrazili na led Mladé Boleslavi v okleštěné sestavě, na výhru to bohužel nestačilo, Boleslav rozhodla v první třetině. Nejprve se prosadil Petr Gewiese, poté Tomáš Fořt a David Bernad. Energetici snížili v prostřední části zásluhou Víta Jiskry, nicméně bruslaři si náskok pojistili ve třetím dějství, kdy se trefil znovu Tomáš Fořt.
Tipsport extraliga, 31. kolo, čt 28.12.2023, Mladá Boleslav, ŠKOENERGO Aréna
BK Mladá Boleslav
4:1
3:0, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 10:41 Gewiese (Osburn, Rohdin; 5/5), 13:58 Fořt (Lantoši, Järvinen; 5/4), 18:08 Bernad (Lantoši, Järvinen; 5/5), 53:39 Fořt (Lantoši, Järvinen; 5/4) – 32:52 Jiskra (Procházka; 5/5). Rozhodčí: Veselý, Šindel – Hynek, Špůr. Diváci: 3014. Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Střely na branku: 30:31 (7:14, 7:16, 16:1). Zblokované střely: 12:19. Hity: 6:2. Vhazování: 28:21. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
diváci3014
BK Mladá Boleslav: Růžička – Pyrochta, Pavlík, Gewiese, Osburn, Jánošík, Bernad, Štibingr – Krivošík, Järvinen, Lantoši – Hradec, Fořt, Skalický – Rohdin, Roman, Malínek – Dvořáček, Závora, Půček.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Stříteský, Rohan, Huttula, Plutnar, Pulpán, Bartejs, Rulík – Procházka, Jiskra, Hladonik – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – Redlich, Kofroň, Kružík – Koffer, Přikryl.

První větší šanci si připsala Mladá Boleslav, konkrétně Tomáš Fořt, který ale zblízka Frodlovu klec přestřelil. Hned na druhé straně zkoušel objet branku Dávid Gríger, ale Růžička si jeho objetí pohlídal. Do vedení šla Mladá Boleslav v 11. minutě, když se střelou mezi betony Frodla prosadil Petr Gewiese. Karlovarští chtěli co nejdříve vyrovnat. Lukáš Pulpán nabil Filipu Kofferovi, který vystřelil z první, Růžička však jeho střelu dokázal udržet ve své výstroji. Blízko k vyrovnání byl také Tomáš Rachůnek, který z blízkosti trefil horní tyč. V čase 13:58 využila Mladá Boleslav přesilovou hru a to konkrétně Tomáš Fořt, který tečoval nahození od Róberta Lantošiho - 2:0.

Karlovarští mohli hned vzápětí snížit. Dávid Gríger ujížděl společně s Iikkou Kangasniemim v přečíslení dva na jednoho, skvělý přesun ukázal hostující brankář Jan Růžička. Dvě minuty před koncem třetiny Bruslaři odskočili na rozdíl tří branek. Róbert Lantoši se prosmýkl po levé straně kluziště, a pak přihrál nekrytému Davidu Bernadovi, který zakončil přesně pod horní tyč. Dále se už nic nestalo a do kabin se odcházelo za stavu 3:0 pro domácí.

Hned z kraje druhé dvacetiminutovky mohla jít Boleslav do čtyřbrankového vedení, kdy se po teči Tomáše Fořta ocitl puk na horní síťce Frodlovy branky. Energetici se snažili o vyrovnání, tvrdou střelu Michala Plutnara dokázal Růžička pokrýt. Neúspěšný byl i David Kofroň, který si z úhlu vybruslil až mezi kruhy odkud vystřelil, ani jeho pokus však neskončil za zády Růžičky. Karlovarským se nakonec podařilo snížit a to v čase 32:52, kdy se po dlouhém zámku Boleslavské obrany prosadil Vít Jiskra - 3:1. Energie se hnala k dalšímu snížení. Ondřej Procházka střílel z pravého kruhu, trefil dobře postaveného Růžičku. Z následné strkanice pramenila pro energetiky přesilová hra. Tu nesehráli vůbec špatně, nejdříve pálil Tomáš Rachůnek s Iikkou Kangasniemim, poté se do samostatného úniku dostal Jan Hladonik, který chtěl kotouč zamést mezi betony Růžičky, ten měl ale velké štěstí a kotouč skončil mimo branku. Dále se už nic nestalo a po 40 minutách byl stav 3:1 pro domácí tým.

Z kraje třetí třetiny si zahrála Boleslav přesilovou hru, nebezpečně v ní pálil Filip Pyrochta, Dominik Frodl dokázal jehu střelu vykopnout pravým betonem. Další nebezpečnou šanci měli Bruslaři a to konkrétně Vojtěch Hradec při přečíslení vypálil přímo na Frodlův beton chytře tak, aby se k dorážce dostal Skalický. Slovenský forvard však minul. V čase 53:49 využila Mladá Boleslav svou další přesilovou hru a byl to znovu Tomáš Fořt, který tečoval nahození od modré čáry - 4:1. Energetici si ve třetí třetině nevytvořili skoro žádnou šanci. Tomu odpovídala i statistika střel na branku, kterou vyhrála Mladá Boleslav 14-1. Poté už se utkání dohrávalo a ani jeden tým si žádnou větší šanci nevypracoval, a tak zápas skončil 4:1 pro Mladou Boleslav.

Richard Král (BK Mladá Boleslav): Já bych v první řadě pochválil Růžu (Jan Růžička – pozn. red.). Podal výborný výkon. První třetina bych určitě neřekl, že jsme byli lepší, myslím si, že byla vyrovnaná. My jsme dali tři góly, ale Růža minimálně dva chytil. Ve druhé třetině byly Vary lepší, my jsme hráli hrozně ustrašený hokej, vzhledem k tomu, že jsme vedli 3:0. Abychom to neztratili, tak jsme byli ustrašení a strašně málo jsme se udrželi na kotouči. Byli jsme často pod tlakem, ale Růža nás zase podržel. Třetí třetinu jsme i díky dvěma přesilovkám odehráli slušně. Nebáli jsme se hrát na puku, byli jsme na kotouči daleko silnější a víceméně jsme Vary ve třetí třetině k ničemu nepustili. Tak bych si to představoval, kdybychom hráli tu druhou tak, jako v té třetí třetině. Ale jinak náš dobrý výkon, skvělé tři body a doufám, že se naše hra trochu zvedne a že budeme bodovat pravidelněji.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Musím pogratulovat domácím k vítězství. Naše improvizovaná sestava nezachytila první třetinu, kdy domácí získali tříbrankový náskok. Myslím si, že ve druhé třetině jsme hru zlepšili, zlepšili jsme pohyb a měli jsme tam příležitosti se dostat zpátky do zápasu. Naše produktivita v kombinaci s velmi dobrým výkonem domácího brankáře Růžičky nám neumožnila se vrátit do zápasu. Do třetí části jsme šli s určitým plánem, ale bohužel jsme udělali dva fauly a domácí vstřelili dva přesilovkové góly, a proto berou všechny tři body.