Parádní start i finiš, uprostřed to ale drhne. Dorost těsně nestačil na Hradec

Dvakrát dvojice slepených branek, ani to však karlovarským dorostencům na body nestačilo. Na ledě Mountfieldu se sice v rámci 3. kola fáze o umístění v play off dostali krátce po polovině první periody do dvoubrankového náskoku, o ten však ještě do druhé přestávky přišli po parádním pětigólovém comebacku domácích. Při vstupu do závěrečné pětiminutovky sice energetici bleskově snížili na rozdíl jediné branky, ovšem srovnat už nestihli, Hradec v samém závěru odrazil jejich nápor a Karlovarští se musí smířit s porážkou 4:6.
ELIOD Extraliga dorostu, 3. kolo, pá 6.12.2019
Hr.Králové
6:4
2:2, 3:0, 1:2
Branky a nahrávky: 17. Jerman (Pajer, Michal Beneš), 20. Michal Beneš (Pajer), 27. Souček (Brožek), 37. Moravec (Pajer, Havlíček), 38. Souček (Pajer), 59. Budina – 10. Hohl (Šlechta), 11. Šmajda (März), 53. Šlechta (Dorot), 55. Rymon (Sapoušek). Vyšší tresty: 60. Moravec (HKR), 10 min. (nesportovní chování).
Rozhodčí: Mejzlík – Hájková, Klouda
vyloučení3:1
využití0:0
střely na branku30:35
diváci87
Hr.Králové: Tichý – Táborský, Beran, Boukal, Havlíček (C), Pelda, Jerman – Klíma, Budina (A), Pajer, Jirků, Novotný, Souček, Brožek, Moravec, Michal Beneš (A)
Karlovy Vary: Maleček (41. Kubát) – Bulka, Dorot, Hohl, Anton, Vogel, Houdek (C) – Šmajda, Rymon, Šlechta, Kupčo, Botoš (A), Príhoda, Matas, Sapoušek, März (A)

Hosté vstoupili do zápasu na jedničku, když Hradecké první tři minuty vůbec nepustili z obranného pásma. Tlak Západočechů však později začal kolísat a i domácí předvedli něco ze svého střeleckého umění; ve slibných šancích se ocitli David Brožek a Michal Beneš. Právě první jmenovaný v úvodní třetině hýřil aktivitou a soupeři hodně znepříjemňoval rozehrávku. Východočeši dokonce napálili i tyčku, ze vstřelené branky se ale radovali Karlovarští, konkrétně Robin Sapoušek, který ujel obráncům a sám před gólmanem poslal puk do levého horního rohu – 0:1.

Těsný stav na kostce vydržel jen minutu a šestadvacet vteřin, než se podruhé prosadili Karlovarští. Samuel Šmajda se sice s pukem na pravé straně dostal mimo ideální střeleckou pozici, i tak ještě stihl vypálit a našel skulinku u levé tyče. Lvi se však nehodlali spokojit s rolí prohrávajícího celku a zvýšili obrátky, což se jim vyplatilo. V 17. minutě totiž napřáhl od modré čáry Jakub Jerman a jeho schovaná střela zapadla až do sítě – 1:2. Domácí vycítili možnost ke srovnání a zhostili se jí skvěle, když se jednadvacet sekund před první sirénou po ledě trefil Michal Beneš.

Mladí Lvi vlétli do prostřední periody jako uragán a nepřipustili ostřelování vlastní svatyně. I přes velmi rozkouskovanou hru nepolevili v aktivitě, což jim brzy přineslo ovoce v podobě branky Lukáše Součka, který se po pohledné kombinaci dostal k puku a střelou pod horní tyč překvapil Štěpána Malečka. Hradečtí tak v utkání poprvé vedli. Přibližně v polovině druhé dvacetiminutovky si hokejisté Energie vybojovali úvodní přesilovou hru, tu ale využít nedokázali.

Domácí pokračovali v bruslivém vystoupení a Západočeši se objevili jen v několika příležitostech. Východočechům se dařil především rychlý přechod přes modrou čáru a průnikové přihrávky. Matyáš Budina následně předvedl hezkou individuální akci, když obešel několik protihráčů a předložil puk volnému Šimonu Táborskému, jehož pokus doprostřed vyškrábl Maleček. Mountfield to však mrzet nemuselo, když se ve 36. minutě trefil Petr Moravec, který si přehodil touš na bekhend a poslal ho mezi betony přesouvajícího se gólmana. Náskok pak ještě o dvě minuty později navýšil aktivní Lukáš Souček, jenž si počkal na odražený kotouč a procedil ho do branky.

Karlovarští hned zkraje třetího dějství zareagovali na nepříznivý stav a sáhli ke změně brankářů; Malečka nahradil mezi třemi tyčemi Matěj Kubát. To domácí měli jiné starosti, když nevyužili nabídnutou hru v početní výhodě. Brzy po ní se totiž začaly střídat šance na obou stranách a mač působil od úvodního buly dosud možná nejvyrovnaněji.

Bojovný průběh rozsekl až v 53. minutě gól Roberta Šlechty, který si najel do levého kruhu a zavěsil přesně pod víko. Akci svého spoluhráče jako by chtěl napodobit Dominik Rymon, který se ve středu kluziště s ničím nerozpakoval a jeho přesná rána rovněž skoro cinkla o horní tyč. Hosté v závěru pochopitelně zvýšili aktivitu a cpali se před branku soupeře, Hradeckým se ale vyplatilo bránění v pěti a uklidňující branku ještě přidal Matyáš Budina, který ujel západočeským bekům a sám před Kubátem si poradil bez problémů.

Jiří Janoušek (Mountfield HK): V první řadě to bylo parádní dorostenecké utkání! Je potřeba si přiznat, že Vary nás v úvodu zápasu zaskočily. My jsme si asi mysleli, že nás už nikdo nemůže přehrát, a hosté nás brzy posadili zpátky na zem. Od začátku hráli výborně, výborně bruslili, byli důrazní v osobních soubojích. My jsme si ale uvědomili, že musíme změnit naši hru a když jsme se jim vyrovnali v bruslení, začaly přicházet i naše šance. Druhou třetinu jsme podle mě byli lepší a patřila nám, tam jsme šli do trháku. Myslím si, že i v poslední periodě jsme hráli celkem slušně, vyrobili jsme ale pár chyb a Energie nás potrestala. Chytila obrovskou chuť a dostala se na dostřel; musíme si přiznat, že v závěru jsme měli i trochu štěstí, pak nás ale uklidnil poslední gól.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary): Myslím si, že jsme začali velmi dobře a prvních deset minut jsme měli dobrý pohyb. Bohužel druhou polovinu první třetiny jsme trochu přestali hrát to, co nás zdobí; forčekink, bruslivý hokej a hra do těla. Na to jsme naneštěstí navázali v prostřední periodě, kdy jsme byli totálně neškodní a Hradec hrál výborně. Totálně nás přehrál ve všech směrech, a to jak v pohybu, tak i v soubojích. Třetí část už jsme do toho zase vstoupili celkem dobře, už jsme to ale nestihli dotáhnout do vítězného konce. Nicméně ze zápasu jdeme s hlavou vzhůru a myslím si, že tohle bylo opravdové utkání extraligy dorostu! Kdyby takových bylo více, je to jenom dobře. Na závěr bych chtěl poděkovat domácím ke třem bodům.