Pionýr Kumstát vydržel a vyplatilo se!

HC Energie - HC Znojmo 2:1 pp (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Další souboj plný napětí až do poslední vteřiny sehráli na domácím ledě hokejisté HC Energie. A opět se radovali z vítězství, přestože ani houževnatý soupeř ze Znojma neodjel s prázdnou. Hlavní postavou utkání byl domácí útočník Petr Kumstát. Vysoký forvard se v úvodu utkání postaral o vedoucí trefu Západočechů, jenže po znojemském srovnání spálil spolu s kolegy z útoku celou řadu dalších příležitostí. Po vzoru slavné dětské hry z dob Sovětského svazu ale vydržel příkoří, zocelil se a v prodloužení rozjásal karlovarský stadion při zisku prémiového bodu. Energie tak zůstává na druhé příčce extraligové tabulky a je už také posledním celkem, který letos ještě ani jednou neprohrál v základní hrací době.
O2 extraliga, 12. kolo, ne 14.10.2007, Zimní stadion Karlovy Vary
Znojmo
2:1p
1:1, 0:0, 0:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 7. Kumstát (Košťál), 61. Kumstát (Skuhravý) - 13. Bičánek (R. Procházka). Rozhodčí: Minář - Kis, Padevět. Vyloučení: 3:6. Bez využití. Diváci: 3200.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Mudroch, Němec, Řezníček, Grof, Duben, Brňák, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Hluchý - Melenovský, Kristek, Skladaný - Zucker, Pech, Milan Procházka
Znojmo: Trvaj - Kříž, Jareš, Tesařík, Bičánek, Kotaška, Chvátal, Švrček - Erat, Dopita, M. Růžička - Kucharczyk, Haman, Plášek - Padělek, R. Procházka, Selingr - od 30. navíc Meidl

I v slunečném nedělním podvečeru si na karlovarský zimní stadion našlo cestu přes tři tisíce diváků, kteří rozhodně nesledovali jednoznačný zápas, jak by tomu nasvědčovalo postavení obou celků v tabulce.

Tradiční úvodní nápor energetiků rezultoval již ve druhé minutě v solidní příležitost Řezníčka, kterému od zadního mantinelu přihrál dravý Bílek. Extraligový rekordman ranou z mezikruží jen těsně minul tyč Trvajovy branky. Aktivita domácího celku paradoxně na chvíli ustala při vyloučení krosčekujícího Chvátala. Orli rychlým přístupem nedávali zeleným čas k rozehrávce a brankář Trvaj si na puk snad ani nesáhl. Své kvality měl prokázat později.

Již v plném počtu se čtvrtý útok Energie ocitl v kleštích, obležení soupeře však nakonec prorazila dvojice Procházka – Zucker a vyrazila do přečíslení. Čerstvý dvacátník David Zucker však již na zpracování jinak přesného pasu svého kolegy neměl čas a touš pouze lehce posunul do náruče připraveného gólmana. V dalším střídaní se tribuny již dočkaly. Košťálovu ránu z mezikruží ještě Trvaj zkrotil rychle vystřeleným betonem, proti dorážce Petra Kumstáta již zakročit nemohl.

V desáté minutě mohl Orlům ještě více zkrátit křídla čtvrtý útok domácích, kde především spolupráce Pecha s Procházkou v pravém kruhu naháněla strach. I doposud zakřiknutí hosté se však pomalu dostávali do hry. Nejvíce vzruchu dokázal vytvořit první útok v čele s Jiřím Dopitou, kterého u mantinelu téměř nešlo odstavit od kotouče. Vyrovnání však nakonec zařídili jiní. Radek Procházka od zadního mantinelu nabil Radimu Bičánkovi a proti ráně znojemského kapitána z kruhu sklapl Mensator své betony příliš pozdě. Tentýž hráč to o pár minut později zkoušel i z druhého kruhu, opět zahrozil, ale vyražený puk doputoval na hole Energie.

Zprvu divoké tempo pomalu upadalo a ospalý herní projev se přenesl i do druhé třetiny. Trochu vzruchu přineslo až nepovedené vyhození jinak bezchybného Trvaje, který ve vlastní přesilovce vyfasoval trest za zdržování hry. Znojmo však na západ Čech přijelo s propracovaným defenzivním systémem a přes řadu poletujících Orlů na modré čáře se energetici velmi obtížně prosazovali. V trochu nezáživném vývoji tak zaujalo jen několik akcí Krafta, karlovarský forvard ale neuspěl zpoza branky, ranou ze střední vzdálenosti ani po přesném Bílkově pasu před bránu. Na druhé straně snad všechnu svou sílu do střely vložil z druhé vlny najíždějící Plášek a Mensator se štěstím vyrazil násadou své hokejky. Znojemští v této fázi na chvíli převzali iniciativu a karlovarskou jedničku se snažili zaměstnávat ze všech pozic. Výraznějšího efektu ke své smůle nedosáhli.

Přesto to byla Energie, kdo na konci druhé části diktoval tempo a hlavní zásluhu na tom měl její první útok. V čtyřiatřicáté minutě Kumstát z rohu našel nikým nekrytého Košťála, ten z výhodné pozice přestřelil. Stejná dvojice na Trvaje dorážela i o chvíli později, i tentokrát se však reprezentanti mohli chytat za hlavu. Vteřinu před sirénou pak v stoprocentní šanci selhal Skladaný, sám před brankou trefil jen hruď znojemského gólmana.

Symfonie neproměněných šancí pokračovala i po přestávce a do sboru se přidali i Orli. Například rána Padělka a především následná dorážka si o změnu skóre doslova říkaly. Velké věci se však stále děly především kolem Jiřího Trvaje. Samostatný únik vyřešila čarovná lapačka, situaci dva na nikoho zakončenou Melenovského bekhendem zase řešil levý beton. Když už pak při Eratově vyloučení byl i Trvaj překonán, netrefil před poloprázdnou brankou Milan Kraft puk.

Neproměněných šancí energetici málem litovali, když je pár minut před koncem hosté zle zamkli v přesilové hře. Dlouho se domácím nedařilo vyhodit a brankou zaváněla především Růžičkova střela od modré, kterou před Mensatorem tečoval Erat. Víc jak jednu branku však v základní hrací době ani jeden z gólmanů za svá záda nepustil a šlo se na prodloužení. Obavy diváků z případné nájezdové loterie rozptýlilo hned první střídání. Skuhravý se natlačil do pásma, milimetrově přihrál k tyči Petru Kumstátovi, který se po ráně nad beton radoval z druhého přesného zásahu večera.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Bylo to pro nás velmi těžké utkání. V našich vzájemných zápasech se Znojmem tradičně nepadá moc gólů. Soupeř má velmi dobře organizovanou obranu, těžko jsme se přes ní prosazovali. A když se to podařilo, byl tam připravený Trvaj. V prodloužení rozhodl šťastným gólem Kumstát, který dal dneska obě branky a byl hrdinou zápasu. Jsme rádi za každý bod, protože nás čeká těžká série zápasů venku a uvidíme, jak se s tím vypořádáme."

Václav Sýkora (Znojmo): "Bylo to dramatické utkání, vyrovnané od začátku až do konce. My jsme se chtěli soustředit hlavně na začátek, protože jsme za sebou měli dlouhou cestu. Věděli jsme, že domácí budou chtít začít náporem a ten jsme chtěli přestát. Z části se nám to podařilo, z části ne, protože se domácí dostali do vedení, ale nám se podařilo rychle vyrovnat. Domácí nás ve druhé části trošku přitlačili, ale třetí měla podobný průběh jako ta první. Oba gólmani byli vynikající. Jsme rádi alespoň za bod, protože třeba na Spartě jsme hráli velmi dobře a nezískali jsme žádný."