Plzeň oplatila Energii porážku a nájezdy tentokrát ovládla

HC Energie - HC Škoda Plzeň 2:3 sn. (1:2, 1:0, 0:0)
KV Arena hostila ve čtvrteční podvečer západočeské derby, když v rámci přípravy dorazil na karlovarský led rival z Plzně. Domácí měli špatný začátek a po necelých dvou minutách už prohrávali už o dvě branky. Poté se ale energetici, stejně jako v utkání v Plzni, dokázali semknout a utkání vyrovnat. Třetí branka ale nebyla i přes několik dobrých šancí v závěru utkání nikomu souzena a rozhodovat musela dovednostní soutěž. Tu ovládli tentokrát Plzeňští.
Příprava na sezonu, příp., čt 20.8.2015
Plzeň
2:3sn
1:2, 1:0, 0:0
Branky a nahrávky: 15. Koblasa (Deyl, Kverka), 35. Hruška (TS) – 1. Sýkora (Pulpán), 2. Moravčík (Kracík.), rozh. náj. Lev. Rozhodčí: Turčan, Grech – Hynek, Belko. Vyloučení: 4:10. Využití: 0:1. Průběh utkání: 0:2, 2:2.
Karlovy Vary: Habal – Gulaši, Beník, Sičák, Harant, Bičánek "A", Deyl, Rulík – Rachůnek, Zadražil, Bartek – Duda "C", Marosz, V. Tomeček – Vachovec, Kverka, Hruška "A" – Gorčík, Gríger, Koblasa – Osmík. Trenér: Karel Mlejnek
Plzeň: Machovský – Andrlík, Kadlec "A", Jeřábek "A", Moravčík, Pulpán, Kubka – Lev, Bližňák, Kratěna "C" – Johnson, Preisinger, Sýkora – Kubalík, Kracík, Indrák – Poletín, Pitule, Hollweg. Trenér: Michal Straka

Utkání mělo opravdu velmi živelný úvod. Lépe začala Plzeň, která hned v první minutě dokázala využít vyloučení Benáka a rychle se dostala do vedení. Půlpán našel na modré Jána Sýkoru a ten tvrdou ranou propálil vše, co mu stálo v cestě. Domácí se nestačili ani oklepat a jejich nepozornosti v defenzivě využil Ondřej Kratěna, který si od hrazení vybruslil do překvapivě volného prostoru v kruhu a tvrdou ranou vymetl růžek Habalovy klece. Poté ale začali být nebezpečnější domácí, především pak po brance dychtivý Vojtěch Tomeček a jeho útočná formace, která během jediného střídání Machovského hned několikrát pořádně protáhla. Na druhé straně zase zahrozil Kratěna, který se v přečíslení ocitl úplně sám v předbrankovém prostoru, ale na Habala si podruhé nepřišel.

Dále se hra trochu uklidnila a už hrozili převážně jen domácí, kteří toužili po přiblížení se soupeři. Po Grígerově přihrávce od mantinelu pálil tvrdě zpoza kruhu Koblasa, ale Machovský jeho pokus dokonale přečetl. Poté se zase o slovo přihlásil stahovačkou a střelou zpoza hráče Duda, který o chvíli později nevyužil perfektní příležitosti, když dostal skvělou přihrávku k tyči Machovského svatyně. Hostující brankář proti jeho pokusu však včas vytasil svůj beton. Poté už se ale domácí konečně přeci jen radovali.Vyhráli vhazování v útočné třetině, Deyl hbitě vystřelil, ale puk se od bránícího hráče odrazil k Petru Koblasovi, který ho zavěsil přímo pod víko a snížil na rozdíl jedné branky. I nadále byli aktivnější domácí, ale poté, co svůj blafák brankáři nedotáhl Matěj Zadražil se domácí museli smířit s výsledkem 1:2 po prvním dějství.

Druhá třetina byla o poznání vlažnější a uvolněnější. Chvíli útočili domácí, chvíli pak zase Plzeň, ale výrazné střelecké hody diváci rozhodně sledovat nemohli, natož gólové. Velkou šanci měl ale po pěti minutách Kratěna, kterého uvolnil Bližňák, ale proti jeho střele do protipohybu brankáře stihl Habal rychlým přesunem zasáhnout. A o chvíli déle měl dvakrát za sebou na holi branku Pitule, jehož formace karlovarskou defenzivu doslova roztočila. Na druhé straně měl zase obrovskou šanci Vojtěch Tomeček, který se dostal ke kotouči na modré čáře, ale střílel z otočky a jeho dobrému pokusu chyběla pouze razance. Domácí se nakonec ale vyrovnání přeci jen dočkali. V závěru třetiny byl při úniku faulován Hruška a sudí nařídil trestné střílení. A karlovarský útočník si se svou šancí poradil skutečně elegantně. Čím blíže se David Hruška blížil k brance, tím více zrychloval a zdálo se, že se pokusí o kličku, ale na poslední chvíli jen puk poslal mezi betony bezmocného Machovského a vyrovnal na 2:2. O všem tak musela rozhodnout až třetí perioda

Ve té se se střeleckými pokusy také pytel zrovna neroztrhl. Zpočátku byli mírně aktivnější domácí hráči, kteří si dokázali vytvářet více šancí, ale poté jim paradoxně uškodila početní výhoda za Hollwegův karatistický zákrok na Gorčíka. Domácí v ní však měli jednu velmi dobrou příležitost, ale Duda nestačil po pohledné kombinaci doklepnout do odkryté branky. Poté už to v domácí přesilovce skřípalo a Energie si nedokázala vytvořit prostor pro střelu. Chvíli po přesilové hře pak útočila Plzeň, která Habala párkrát lehce ohrozila, ale taktéž to nebylo moc vážné. V dobré pozici byli poté ještě Duda se Zadražilem, které hledal před brankou Bartek, ale jeho přihrávky se chopil nakonec jen Machovský.

Největší příležitost třetiny však měli přeci jen nevýraznější hosté, když se do samostatného úniku dostal Indrák. Ten se pokusil o kličku do bekhendu, ale Habal ho dokonale vytěsnil. Čím více se blížil závěr utkání, tím aktivnější byli hosté a Habal musel být o to více ve střehu. V jednu chvíli se hned třikrát krátce po sobě potloukal puk před Habalovým brankovištěm a chybělo opravdu málo, aby do puku alespoň plácl nějaký hostující hráč a rozvlnil síť. Hostům ale nebylo souzeno a tak se přihlásili znovu domácí, kteří měli v závěru utkání k dispozici krátkou dvojnásobnou početní výhodu. Moc nechybělo Tomečkovi, který dorážel v bezprostřední blízkosti brankáře a poté nepomohl domácím ani pořádný závar před Machovským, kdy domácí nevyužili asi pěti dorážek. Rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy.

V dovednostní soutěži se pak ukázal jako jediný úspěšný střelec hostující útočník Jakub Lev, na jehož pokus nedokázal odpovědět Tomáš Rachůnek. Hosté tak oplatili Energii porážku ze začátku přípravy, kdy se v Plzni radovaly po této disciplíně Karlovy Vary.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Úvod z naší strany byl velice špatný. Nesoustředili jsme se na utkání a rychle prohrávali. Na druhou stranu jsme se dokázali rozhýbat a utkání vyrovnat. Bohužel totálně jsme propadli v přesilových hrách. Musíme si s hráči sednout, duel rozebrat a začít pracovat na odstraňování chyb.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Rychle jsme se dostali do vedení, ale pak jsme se brankovým náskokem uspokojili. Přestali jsme bruslit a soupeř nás za to dokázal potrestat až tak, že vyrovnal. Ve třetí třetině jsme chtěli strhnout utkání na svoji stranu, ale zbytečnými tresty, které byly i o tom, že jsme vyhazovali puk mimo hrazení jsme se o tuto možnost připravili. Výborně utkání odehráli hráči co chodí na oslabení.