Po Tygrech energetici zkrotili i Lvy, z Hradce vezou tři body!

Svěřenci Davida Bruka připsali v Hradci Králové další výhru! O vítězství nad úřadujícím vicemistrem rozhodl skvělý týmový výkon a Dominik Frodl, který ustál palebnou sílu domácích. První gól v karlovarském dresu si zapsal Iikka Kangasniemi, který srovnal skóre a premiérový gól Tomáše Havlína v této sezoně byl i gólem vítězným. Na čtyři branky stačilo energetikům pouze patnáct střel!
Tipsport extraliga, 7. kolo, ne 1.10.2023, Hradec Králové, ČPP ARÉNA
Mountfield HK
2:4
0:1, 1:0, 1:3
Branky a nahrávky: 30:47 Jasper (Ouellet-Blain; 5/4), 41:52 Pilař (Pavlík; 5/5) – 17:59 Beránek (4/5), 47:32 Kangasniemi (Rachůnek, Gríger; 5/5), 53:59 Havlín (Redlich; 5/5), 59:46 Hladonik (Huttula; 5/4). Rozhodčí: Cabák, Květoň – Svoboda, Šimánek. Diváci: 3628. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 37:15 (18:2, 9:7, 10:6). Zblokované střely: 21:6. Hity: 2:3. Vhazování: 29:28. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
diváci3628
Mountfield HK: Kiviaho – Jank, Ouellet-Blain, Kalina, Pavelka, Marcel, Freibergs, Gaspar – Pavlík, Miškář, Jasper – Okuliar, Tamáši, Jergl – Zachar, Lalancette, Šťastný – Pilař, Moravec, Chalupa.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Havlín, Dlapa, Pulpán, Stříteský, Mikyska – Hladonik, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – Redlich, Jiskra, Zetterberg – Koffer, Kofroň, Procházka.

První vážnější akci Lvů zakončil Christophe Lalancette, ale s jeho skrytou střelou si Dominik Frodl poradil. Karlovarští následně nemohli kvůli svým stínům spustit útočnou akci a hradečtí hráči obrátili hru. Závar před karlovarskou brankou zkoušeli využít Evan Jasper a posléze Patrik Miškář, ale jejich snahy vyšly naprázdno. Stejně tak si na Dominikovi Frodlovi vylámali zuby i další hradečtí střelci. Milimetry chyběly, aby kotouč prošel po střele Ondřeje Beránka do branky Henriho Kiviaha. Po několika střelách domácích se Tomáš Redlich v přečíslení hnal k brance, ale na domácího gólmana si nepřišel.

Poté co Dominik Frodl přihlížel několika nepřesným pokusům domácích, musel zbystřit pozornost při oslabení Energie. Nejblíže k otevření skóre měli Aleš Jergl a po něm David Šťastný. Poslední vážnější střelecký pokus tohoto oslabení zlikvidoval blokem Lukáš Pulpán. Necelé tři minuty před koncem první třetiny šli karlovarští hráči opět do čtyř. Nejprve zhruba po třiceti sekundách oslabení spálil Dominik Frodl šanci Tomáše Pavelky. Za hruba stejnou dobu Ondřej Beránek získal kotouč, nechal své pronásledovatele za sebou, uháněl k brance a mezírkou v Kiviahových betonech poslal kotouč do branky. Ve zbývající části početní výhody zahrozili ještě Marek Zachar a Matěj Chalupa, ale Dominik Frodl měl na své brance zámek a tak se oba týmy rozešly do šaten za stavu 0:1.

Druhou část zápasu začali v útoku energetici, ale šance Davida Kofroně skončila na betonech domácího gólmana. Hra se v této části přesouvala mezi oběma pásmy, ale než útočné akce, byly k vidění spíše nepřesnosti při předávání kotouče. Po jednom souboji o kotouč zůstal na ledě ležet Bohumil Jank a Karlovarští šli znovu do čtyř. Další šrám na Frodlových betonech vyrobil svou střelou z kruhu Aleš Jergl. S kotoučem na holi se před hradeckou branku vydal Vít Jiskra, ale jeho spanilou jízdu zastavil Ralfs Freibergs. Další oslabení, do kterého šli před polovinou třetiny, už energetici neubránili. Zhruba půl minuty před jeho koncem se prosadil Evan Jasper, který využil clonu před brankou a srovnal skóre.

Hned vzápětí měl šanci na srovnání na holi Dávid Gríger, ale kotouč přes pozorného gólmana do branky nedostal. Na zamčenou branku po chvilce narazil i Ondřej Beránek. Po návratu do hry vyzkoušel Frodlovu pozornost Bohumil Jank. Na druhé straně se svou akcí na Henriho Kiviaha nevyzráli ani Iikka Kangasniemi a Tomáš Rachůnek. V první početní výhodě, kterou dostali k dispozici, měli energetici problém s usazením se v pásmu a stejně jako předtím Hradečtí i oni museli krotit únik protihráčů. V poslední minutě se ke slovu ještě dostal David Šťastný, ale mezírku u tyčky karlovarské branky hledal marně. Do třetí třetiny se tak šlo za stavu 1:1.

Poslední část utkání zahájili energetici před svou brankou, kde na ně Hradečtí dost dotírali a Dominik Frodl byl v jednom kole. Oddechnout si mohl, když se Karlovarští vydali do útočného pásma, tam však Tomáš Rachůnek opět narazil na zavřenou branku. Z protiútoku se prosadil Radek Pilař, který využil ke skórování závar před karlovarskou brankou - 2:1. Po šancích na obou stranách se ke slovu v čase 47:32 dostal opět Tomáš Rachůnek. Ten připravil parádní přihrávku pro Iikku Kangasniemiho, který poslal kotouč do rohu hradecké branky. Pro hbitou finskou posilu Energie to byl první gól v extralize, ale co je důležitější, tak šlo o gól, který srovnal skóre - 2:2.

V čase 53:59 rozjásal karlovarskou střídačku Tomáš Havlín, který si pro svůj první gól v letošní sezoně nemohl vybrat lepší chvíli - 2:3. Necelé čtyři minuty před koncem zápasu se pod velkou šanci Lvů podepsal Radek Pilař, ale Dominik Frodl byl připraven. V čase 56:03 Radek Pilař zasáhl svou hokejkou Tomáše Havlína a po přezkoumání na videu za to vyfasoval dvojitý trest. Hradečtí se drželi hesla, že nejlepší obrana je útok a vyrazili před karlovarskou branku. Přečíslení tři na dva zakončoval Oliver Okuliar, ale bránící hráči jeho střelu zastavili. V čase 58:56 trenéři Lvů odvolali gólmana, ale ani v pěti se hradečtí hráči nedostali k žádné kombinaci. Výhru Energie v čase 59:47 trefou do prázdné branky zpečetil Jan Hladonik.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):

Do utkání jsme dobře vstoupili. Přestože jsme inkasovali gól v naší přesilovce, celá první třetina od nás byla velmi dobrá. Bohužel jsme z šancí, které jsme si vytvořili, nedokázali dát gól a tu třetinu jsme prohráli, navíc jsme přišli o prvního centra Patrika Miškáře. V dalším průběhu se nám sice na chvíli podařilo výsledek zvrátit a dostat se do vedení, ale dneska jsme neměli potřebnou energii, abychom takový tým, jakým Vary jsou a jak se prezentují, porazili. Bohužel jsme navíc dělali hloupé fauly a to rozhodlo o výsledku. Myslím si, že Vary vyhrály zaslouženě.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary):

Narazili jsme na výborně organizovaného soupeře, který má svoji hru založenou na hře pospolu a velmi dobrém pohybu. Pro vývoj utkání bylo důležité, že jsme ustáli první třetinu, ve které měli domácí znatelnou převahu. Hlavně střeleckou, ale i územní. Z brejku jsme se dostali do vedení, což nás povzbudilo. Navíc jsme z úvodních přesilových her soupeře neinkasovali a drželi se v zápase. I když domácí skóre otočili, klíčové bylo to, že jsme v krátkém časovém úseku vyrovnali z protiútoku. Střelou od modré čáry jsme pak dali vítězný gól. Vážíme si toho, že jsme tady dokázali vyhrát a jako první porazili Hradec za tři body.