Po jedenácti letech Vary vyloupily Prahu! Energie uštědřila Spartě bůra

Energie se v netradičně středečním utkání představila na ledě zaplněné O2 areny. Už od úvodu bylo jasné, že se bude hrát ve velkém tempu a zápas celkově nabídl hned sedm gólů. Ty padaly hlavně z úvodů všech třetin a více jich vstřelili Karlovarští, kteří si z Prahy vezou tři body poprvé od roku 2012.
Tipsport extraliga, 12. kolo, st 18.10.2023, Praha, O2 arena
HC Sparta Praha
2:5
1:2, 1:0, 0:3
Branky a nahrávky: 09:47 D. Vitouch (Hauser, Němeček; 5/5), 22:40 Lajunen (Irving, Kestner; 5/5) – 03:35 Beránek (Černoch; 5/5), 10:14 Gríger (Rachůnek; 5/5), 43:03 Koffer (Plutnar, Redlich; 5/5), 53:35 Procházka (Zetterberg, Plutnar; 5/5), 58:17 Kangasniemi (Gríger; 5/5). Rozhodčí: Pražák, Jaroš – Hynek, Zíka. Diváci: 12544. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Střely na branku: 33:14 (8:4, 13:5, 12:5). Zblokované střely: 16:6. Hity: 5:2. Vhazování: 33:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5.
diváci12544
HC Sparta Praha: Kovář – Kempný, Irving, Moravčík, Mozík, Němeček, Mikliš – Buchtele, Najman, Forman – Konečný, Lajunen, Kestner – Kousal, Horák, Řepík – M. Vitouch, D. Vitouch, Hauser.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Bartejs, Stříteský, Mikyska, Dlapa, Havlín – Jiskra, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – Procházka, Hladonik, Zetterberg – Koffer, Přikryl, Redlich.

První minuty zápasu patřily Spartě. Energetici se k ničemu nemohli pořádně dostat a navíc v přečíslení ujel Roman Horák s Pavlem Kousalem, prvnímu jmenovanému ale nevyšla přihrávka. Naopak na druhé straně se hráči v bílém prosadili z první nebezpečně vyhlížející akce. Vhazování v útočném pásmu vyhrál Jiří Černoch pro Ondřeje Beránka, jehož střela se odrazila od ramene Jakuba Kováře až do sítě. Beránek si další příležitost vypracoval chvíli poté, jeho rána z mezikruží však letěla mimo tři tyče. Na přelomu poloviny třetiny bylo srovnáno, střelu Petra Hausera přesně dorazil David Vitouch. Stav 1:1 ovšem vydržel pouhých 32 vteřin. Do přečíslení dva na jednoho ujel Tomáš Rachůnek, jehož přesnou přihrávku do sítě nasměroval Dávid Gríger. Ke konci se k nebezpečné teči dostal Josh Kestner, Dominik Frodl ale ukázal bleskové reflexy a kotouč vyrazil. Kestner to záhy vzal na sebe, trefil však pouze tyč.

Sparta vlétla do druhé s jasným cílem – vyrovnat. To se jim povedlo po necelých třech minutách hry, Aaron Irving z pravého kruhu trefil tyč a neposedný touš se pak od Frodlových zad odrazil k Janimu Lajunenovi, který zcela nehlídaný pak už jen kus černé gumy uklidil do odkryté sítě. Pražané nepolevovali a nadále na energetiky tlačili. Třetí branka se jim ovšem nedařila přidat, a to kvůli dobře chytajícímu Dominiku Frodlovi. Postupně se hra začala vyrovnávat a závěr zas patřil Karlovým Varům. Jejich největší šance přišla vteřinky před sirénou, kdy důrazný Tomáš Bartejs sice překonal Jakuba Kováře, na brankové čáře ale za záchrannou brzdu včas zatáhl Roman Horák.

A hektické to bylo i v úvodu závěrečné dvacetiminutovky. Opět byl u toho Ondřej Beránek, ten svou dorážku poslal mimo. Chvíli poté se utvořil velký závar v brankovišti Dominika Frodla, ten se ale ani jednomu hráči v rudém nepovedlo využít. Záhy však Tomáš Redlich vyslal do samostatného úniku Filipa Koffera, ten přesnou ranou z mezikruží vrátil Energii vedení. Sparťané to tak nechtěli nechat a opět spustili na svatyni hostů salvu střel ze všech stran. V 54. minutě navíc ujel do přečíslení Lukas Zetterberg, který narýsoval přesnou přihrávku Ondřeji Procházkovi, a ten už zakončoval do odkryté sítě. Spartě nepomohla ani hra bez brankáře, do prázdné branky naopak zakončil Iikka Kangasniemi, který upravil na konečných 5:2 a dokončil vyloupení hlavního města.

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „Gratuluji soupeři k vítězství. První třetina byla vyrovnanější, ale bohužel často taháme za kratší konec. Srovnali jsme na 1:1 a za několik vteřin už soupeř zase při dalším střídání vedl. Pořád to taháme do kopce, prohráli jsme dvě třetiny. Šancí tam bylo samozřejmě hodně, to my víme. Všichni jsme naštvaní, ty body odevzdáváme doma moc lehce. Hlavně tady doma, tady by měly být body vždy. Nemáme konstantní výkony, bavíme se o tom a není to dobré. Nyní jsme hráli vynikajících možná 15 minut v druhé třetině. Nemůžeme hledat žádné výmluvy. Proti bruslivému soupeři, jako jsou Karlovy Vary, musíme víc hrát. Je to brejkový mančaft, kvůli tomu jsme dostali tři góly. Musíme být v tomto zkrátka chytřejší, ještě jednou gratuluji soupeři.“

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): „První třetina byl podle mě souboj útočných pásem. Pokud se Sparta dostala k nám, tak byla silná na puku a vytvářela si příležitosti. Stejně tak jsme ale, troufnu si říct, působili i my, takže jsme několik šancí také měli. Druhá část byla jednoznačně pod taktovkou našeho soupeře. Tu jsme ustáli akorát díky výbornému Dominiku Frodlovi. Do třetí dvacetiminutovky jsme pak pozměnili styl hry ve středním pásmu. Začali jsme chytat postupy Pražanů přes modrou a z brejku pak vstřelili vítěznou branku. V podobném duchu jsme pokračovali i dál. Bodů od takto neskutečně silného soupeře vážíme a jsme rádi, že jsme vše v takto vynikající atmosféře zvládli.“