První domácí body přišly po nájezdech s Boleslaví, opět úřadoval mág Košťál

HC Energie - BK Mladá Boleslav 2:1 sn (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Bojovný výkon a obrovské nasazení. To v neděli večer sálalo z hráčů Energie a podepsalo se i na konečném výsledku. Jako první se sice vedení ujali hosté, když se v první třetině trefil v přesilovce Pabiška. Domácí se však od té doby stále jen zlepšovali a už ve druhé třetině se dočkali vyrovnání z hokejky Kumstáta. Zápas nakonec dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých stejně jako v Třinci vybojoval druhý bod pro Energii Jan Košťál (na snímku).
Tipsport extraliga, 8. kolo, ne 10.10.2010, KV Arena
Ml.Boleslav
2:1sn
0:1, 1:0, 0:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 35. Kumstát (Košťál), rozhodující nájezd Košťál - 17. Pabiška (Žabka). Rozhodčí: Trombík, Pěšina - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3223. Průběh utkání: 0:1 - 2:1.
Karlovy Vary: Mensator (Sáblík) - Nosek, Parýzek, Gřegořek, Čutta, Sloboda, Kokko, Prošek, Dobroň - Kumstát, Skuhravý, Košťál - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Melenovský, Dej, Sailer - Cyganov, Skladaný, Hřebejk.
Ml.Boleslav: Schwarz (Valent ) - Hay, Jindra, Marušák, Lehikoinen, Čížek, Duben, Macháček, Žabka - Macho, Vrbata, Milroy, Bahenský, Nouza, Gajovský, Matějovský, Loskot, Handlovský, Divíšek, Pabiška, Boháč.

Do branky Energie se od začátku utkání postavil kdo jiný než Lukáš Mensator, branku Mladé Boleslavi střežil další brankář se zkušenostmi z reprezentace Marek Schwarz a obě dvě ikony svých mužstev byly od začátku zápasu více než vytížené. V prvních minutách si zachytal více Schwarz, na kterého se během vyloučení Bahenského řítila jedna střela za druhou. Hosté se více do útočného pásma podívali teprve v deváté minutě, kdy seděl na trestné lavici Nosek. V tu chvíli Boháč zkoušel blafákem překonat Mensatora, ale neuspěl. Do útoku se více drala Energie, která byla aktivnějším mužstvem, ale když hosté vystrčili drápky, měla i obrana Západočechů co dělat. V patnácté minutě vystřelil Divíšek tvrdě na Mensatora, ten puk vyrazil, Středočeši na několikrát doráželi a brankář Karlových Varů musel předvést zázračné zákroky.

Z tlaku Boleslavských vyústila hned dvě vyloučení po strkanici před brankářem domácích a hosté rázem hráli přesilovku pět na tři trvající něco málo přes jednu minutu. Mladá Boleslav zahrála početní výhodu více než dobře a přišel i první gól utkání. Žabka vystřelil od modré čáry, Mensator vyrazil kotouč před sebe a pro Lukáše Pabišku nebyl problém dopravit puk za brankovou čáru. Boleslav hrála agresivní hru, za kterou by se nestyděl leckterý tým z NHL. Do konce první části hry se ještě dostal k velmi tvrdé střele po přihrávce Skuhravého Nosek, proti kterému efektně i efektivně zasáhnul hostující Schwarz lapačkou. Nezaháleli ani hosté, když dostal do jízdy přihrávku Divíšek a domácí brankář musel proti němu vytáhnout perfektní zákrok.

Do druhé třetiny šla obě mužstva naplno a drala se do útoku hlava nehlava. Už v první třetině zkoušeli štěstí Gřegořek a Pabiška, ale na obou stranách byli připraveni výborní brankáři. Hra pokračovala ve stylu nahoru dolů, kdy ve 26. minutě nahodil puk na branku Kokko, „padající list“ sklepnul jeden z domácích útočníků pravděpodobně rukou a Pech pak dopravil už bez problémů kotouč za brankovou čáru. Rozhodčí si nebyli jisti vstřelenou brankou, a tak požádali o pomoc videorozhodčího, který poradil branku neuznat. Netrvalo dlouho a ukázali se i hosté. Tyčku Mensatorovi brány dokázal rozezvonit dělovkou rozjetý Handlovský a pár vteřin na to ujel karlovarské obraně Divíšek, kterého dokázal zastavit Prošek jen za cenu faulu. Rozhodčí neváhali nařídit trestné střílení, kterého se dle nových pravidel ujal sám postižený Divíšek. Puk mu však při nájezdu odskočil a Mensator nemusel ani zasahovat.

Vyrovnanost hry se ukázala o další minutu poté, kdy dostal Nosek přihrávku do prostoru pravého kruhu, naznačil střelu a začal objíždět branku. V tu chvíli ho však podrazil brankář Schwarz a nemohl čekat nic jiného než dvě trestné minuty. Za dalších 15 vteřin přišel faul Boháče a energetici hráli minutu a třičtvrtě přesilovku pět proti třem. V té Hruška se Skuhravým doráželi několikrát puk do poloprázdné klece, ale ani to energetikům ovoce nepřineslo. Vyrovnávací branka tak přišla až v čase 34:13. Boleslav chybovala při vyhození kotouče ze svého pásma, puk zachytil Kumstát a rázem byli Středočeši pod tlakem. Na Schwarze letělo několik střel i dorážek. Nakonec se ujala ta Petra Kumstáta, který z otočky zasunul puk za brankářova záda. Energetiky vyrovnávací branka ještě více nabudila k aktivitě, ale hráčům ze západu chyběla větší četnost střel.

Když dostal od Pech přihrávku do mezikruží od Hrušky, běžela už třetí třetina. Pech jen nastavil hokejku na přesný pas a Schwarz musel vytáhnout další perfektní zákrok. Pak měli více ze hry hosté, ale k vážnější šanci se nedostali. Do útoku se drali i domácí, přesněji František Skladaný, jehož střelu zastavila boční síťka branky. Stejně jako v prvních dvou třetinách se hrálo nahoru dolů, ale o trochu více práce měl domácí brankář, který byl více než jistý. Třetí třetina nebyla ani z poloviny tak záživná jako první dvě dějství, ve kterých byla k vidění jedna šance za druhou.

A protože třetí část skončila nerozhodně, přišlo na řadu prodloužení. V tom byli oba brankáři bezchybní a střelci bezzubí, proto také došlo na samostatné nájezdy. V nich se přesně trefil při prvním nájezdu Vrbata, jehož branku opětoval domácí Kumstát. Pak neuspěl Gajovský, Pech, ani Nouzar. Rozhodnutí přinesl až nájezd Jana Košťála, který vystřelil blafákem do forhendu Energii prémiový bod stejně jako v Třinci.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Venku jsme odehráli čtyři výborné zápasy a chtěli jsme na to navázat. To se nám moc nepovedlo. Možná, že se nás podepsala ta dlouhá cesta z Třince. Vstup do zápasu nebyl z naší strany optimální. Ve třech jsme inkasovali a na mužstvu bylo znát, že to těžko zvládá. Naštěstí první lajna takovou tou vůlí dokázala vyrovnat a puk za gólmana hostí protlačila. Když to shrnu, tak je to pro nás otočený výsledek a to je důležité. Tohle je první krok, kterým bychom mohli hráčům vyhnat z hlavy to, že se nám doma nedaří. Věřím, že v úterý s Litvínovem na to dokážeme navázat.

Leo Gudas (BK Mladá Boleslav): Myslím si, že jsme vstoupili do utkání velice dobře. Vytvořili jsme si celou řadu šancí. Byla škoda, že jsme nešli do většího vedení. Ve druhé třetině se událo hodně divných věcí a ve třetí jsme pak měli zbytečně mnoho vyloučení. Kluci udělali některé hloupé fauly. Důležité bylo, že jsme uhlídali přesilovou hru Varů pět na tři. Co se týče nájezdů a prodloužení, tak je to hop nebo trop. Každopádně myslím si, že jsme hráli velice dobře a škoda jen těch dvou nastřelených tyčí.