Třinec loupil ve Varech, Energii obral o dva body

Druhým soupeřem Nového roku byli Energii v neděli třinečtí Oceláři. Ti přijeli na Západ Čech s touhou po odplatě za debakl 1:6 z posledního vzájemného utkání. Už brzy však bylo zřejmé, že tentokrát to bude daleko vyrovnanější a napínavější střetnutí obou celků. K odhalení vítěze nestačilo ani šedesát minut, a tak KV Arena zažila již čtvrté prodlužování z posledních šesti domácích utkání Energie. Poprvé se však Energie v této sérii nedokázala prodrat ke druhému bodu. Ten jí v prodloužení vyfoukl přesným zásahem Wolski.
Tipsport extraliga, 34. kolo, ne 5.1.2020, KV Arena
Oceláři Třinec
1:2p
1:0, 0:1, 0:0 - 0:1
Branky a nahrávky: 17. T. Rachůnek (Gríger) – 38. O. Kovařčík (Wolski), 64. Wolski (Roth).
diváci3932
Karlovy Vary: F. Novotný – Šenkeřík, Graňák (A), M. Rohan, Plutnar, D. Mikyska, Eminger, Šafář – T. Rachůnek (A), Gríger, Flek – V. Polák, T. Mikúš, O. Beránek – Černoch, Raška I, Vondráček – Koblasa, Skuhravý (C), Kohout.
Oceláři Třinec: Kváča – M. Doudera, Kundrátek, D. Musil (A), Galvinš, Zahradníček, Roth, M. Adámek – Dravecký (A), Wolski, M. Stránský – Martynek, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský (C), Novotný, Szturc – Hrňa, Polanský, Chmielewski.

Utkání začalo ve zběsilém tempu a hra se přelévala z jedné strany na druhou, přičemž ani na jedné nechyběla nebezpečná zakončení. Asi nejnebezpečněji vyzněla z této fáze hry šance Dávida Grígera, který z bezprostřední blízkosti zakončoval parádní pas Rachůnka, ale Kváča se překvapit nenechal. Zběsilou přetlačovanou přerušil až faul Davida Musila na ujíždějícího Grígera. V početní výhodě trestuhodně selhal po střele Rachůnka před odkrytou brankou Šenkeřík, který puk špatně trefil poté, co se k němu nedokázal dobře postavit. I zbytek početní výhody však vypadal z pohledu Energie povedeně.

Následující oslabení měli hosté pod kontrolou daleko více a po chybě domácí defenzivy mohl samostatného úniku využít nakonec neúspěšný Dravecký. Zbytek třetiny probíhal již pod taktovkou stále nebezpečnější Energie, jejíž fanoušky nakonec rozradostnil v další početní výhodě Tomáš Rachůnek, který si několikrát vyměnil puk s Grígerem a poté rozvlnil síť střelou z kruhu.

Také v úvodu druhého dějství zamkla Energie soupeře v jeho obranném pásmu, ale vyjma velké šance Koblasy po přihrávce zpoza branky si žádnou větší šanci nevytvořila. Třinci následně pomohla početní výhoda, v níž mohl srovnávat po pěkné kombinaci střelou z kruhu Wolski, ale Novotný se stihl včas přesunout. Další dění na ledě dalo trochu vzpomenout na začátek utkání, hra se vyrovnala, opět se hodně přelévala a brankáři měli mnoho práce. Asi největší šanci měl tentokrát Szturc, který však ani na dvakrát Novotného v rychlém brejku neprostřelil.

Třinečtí postupně začali zařazovat na vyšší stupeň a přebírat taktovku. A svou převahu nakonec hosté v závěru třetiny přetavili také ve vyrovnávací branku, když Wolski velmi chytře našel Ondřeje Kovařčíka, který tvrdou střelou prostřelil Novotného, za nímž puk doskákal až za brankovou čáru. Ve třetí třetině se tak mělo začínat zase od nuly.

Západočeši dostali Oceláře v úvodu třetí třetiny pod enormní tlak. Hosté se nestačili otáčet za pukem a Kváčovu branku ohrožovala jedna střela za druhou. Třinecké kosti ale drtivý tlak dokázaly vydržet bez zlomeniny, a tak se postupně začalo hrát oboustranně daleko opatrněji, nikoli však v mírnějším tempu. V polovině třetiny mohl dostat domácí zpět do vedení velmi snaživý Dávid Gríger, kterého našel šikovně v mezikruží Flek, ale jeho pokus z první si brankář ohlídal. Energie v závěru kousala možná o malinko více, ale k vítězné brance se už neprostřílela, a tak KV Arena musela zažít další prodloužení.

V prodloužení hrála více s pukem Energie a zdálo se, že má oproti Třinci navrch, jenže sudí následně poslal na trestnou lavici za sekání Poláka, a tak dostal Třinec v závěru prodloužení jedinečnou příležitost, které nakonec také dokázal využít. Utkání rozhodl přesným zásahem Wojciech Wolski.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Já si myslím, že před zápasem bychom ten bod brali více, než po tom průběhu. Do utkání jsme vstoupili tak, jak jsme chtěli a donutili jsme Třinec k faulům. Vytvářeli jsme si šance a dali jsme první branku. V celém utkání jsme byli Třinci vyrovnaným soupeřem, v souboji pět na pět jsme neinkasovali, díky skvělému týmovému výkonu a výkonu Filipa Novotného. Bohužel jsme dopustili jednu situaci čtyři na čtyři a v prodloužení jsme potom dostali nešťastnou branku, ale hráči dnes nechali na ledě v tom našlapaném programu a s takto kvalitním soupeřem vše, co mohli. K výhře jsme měli hodně blízko a je velká škoda, že bereme pouze bod.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Já bych chtěl především klukům poděkovat za odedřený zápas. Myslím, že přesto, že jsme v utkání ztráceli jeden gól, tak jsme v první třetině hráli velmi dobře. Akorát jsme v ní bohužel udělali tři fauly a třetí soupeř potrestal. Kluci to ale nezabalili a ve druhé třetině hráli hlavně v útoku hodně dobře a vytvořili si dost šancí, při nichž soupeře podržel brankář, který zaslouží za dnešek velkou pochvalu. Cítím, že jsme dnešní zápas zaslouženě vyhráli, hráli jsme velmi dobře, škoda jen, že jsme nevyužili více šancí. Skvělý individuální průnik nakonec rozhodl o druhém bodu pro nás, kterého si velmi ceníme. Energie proti nám hraje letos velmi dobře, moc se nám proti ní nedaří, takže můžeme být dnes určitě spokojení.