Tygři body nepřivezli, domácí prokletí trvá

HC Energie - Bílí Tygři Liberec 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Ani na třetí pokus nedokázali energetici ve své nové aréně získat extraligové body. V utkání s Libercem si přitom nepočínali špatně, narozdíl od soupeře však nedisponovali smrtící koncovkou. V polovině zápasu tak prohrávali již o tři branky a přestože pak finského brankáře překonali Melenovský s Pechem (na snímku), smazat manko už nedokázali. Smutnou zprávou je i zranění Lukáše Mensatora, který v průběhu druhé třetiny odstoupil s nastřeleným kolenem.
O2 extraliga, 6. kolo, ne 20.9.2009, KV Arena
Liberec
2:4
0:2, 2:1, 0:1
Branky a nahrávky: 32. Melenovský (Kristek, Dobroň), 38. Pech (Skladaný) - 3. Nedvěd (Hlaváč, Rýgl), 6. Hlaváč (Nedvěd), 30. Hlaváč (Hunkes, Bartovič), 57. Bartovič (Čakajík, Nedvěd). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Kalivoda, Brunclík. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 4161. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:4.
Karlovy Vary: Mensator (27. Sáblík) - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Parýzek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Dej, Pech, Pletka - Zucker, Haščák, Zaťovič
Liberec: Leinonen - Rýgl, Čakajík, J. Moravec, Jareš, Derner, Hunkes, Holub - Klimenta, P. Nedvěd, Hlaváč - Bartovič, Kašpařík, Víšek - Špaček, Nedorost, Blatný - Ondřej, Plodek, Dušek

Z utkání uběhlo přesně šestnáct vteřin, když se KV Arenou ozvala píšťalka jednoho z hlavních rozhodčích zápasu, Pešiny. Na dvě minuty opustil hřiště za vysokou hůl liberecký Klimenta, a tak Karlovarští mohli zkusit své štěstí v první početní výhodě střetnutí. Přesilovka to nebyla špatně sehraná, velmi blízko otevření skore byl například Košťál, který z mezikruží vypálil těsně vedle. Ovšem byli to hosté, kdo jako první rozvlnil síť. Marek Melenovský šel pykat za nedovolené bránění ještě v době, kdy Západočeši hráli přesilovku. Po navrácení Klimenty do pole se mezi dvěma domácími obránci šikovně prosmýkl Petr Nedvěd, ocitl se sám před Mensatorem a přesnou trefou k horní tyčce otevřel skore. Po půl minutě hry opustil hřiště další z Karlovarských a to Ondřej Němec za podražení. Nabídl tak hostům znovu pěkně zahranou přesilovku, na jejímž konci stál zcela osamocený Jan Hlaváč, který neodmítl přesně mířenou nahrávku přes šíři kluziště od Petra Nedvěda a dával takřka do prázdné brány. Do konce prvního dějství se snažili domácí leccos s nepříznivým stavem udělat, avšak ve všech šancích chyběl důraz v koncovce a hosté dokázali využít obě nabídnuté početní výhody. Do šaten se tedy šlo za stavu 0:2 pro Severočechy.

Do druhého dějství vstoupili domácí velice aktivně, což dokazuje Pechova tyč ve dvaadvacáté minutě. Po tomto se hra přesýpala z jednoho konce na druhý, až ve 26. minutě po střele jednoho z libereckých hráčů celá arena ztichla. Miláček fanoušků Energie, Lukáš Mensator, po této střele ležel nehybně na břiše. Po několika minutách se však za pomoci svých dvou kolegů z ledu zvednul a za hlasitého potlesku a odjel na střídačku. Od této doby tedy hájil karlovarskou svatyni Lukáš Sáblík. A zdálo se, že tento moment přinesl do útočných aktivit domácích oživení. Za všechny šance jmenujme například Košťálovu střelu z mezikruží, ovšem do připravené Leinonenovy náruče. Jenže v čase 29:53 KV Arena znovu zmkla. Do třetice všeho přesilovkového se k odraženému kotouči dostal znovu nikým nehlídaný Jan Hlaváč a elegantně přehodil již ležícího Sáblíka. 0:3 z pohledu domácích. Karlovarští zavelili znovu k útoku, což vedlo k tomu, že obranné řady Liberce si často vedly nedovoleným způsobem. Toto hlavní arbitři potrestali minutovým oslabením v poměru 5:3. Hned první přesilovkovou šanci v čase 31:45 proměnil Marek Melenovský, který se bombou k pravé tyči nemýlil. Tato branka působila na domácí jako pokropení živou vodou a začali s velkou ofenzivou. Ovšem s velkým snažením přicházejí i chyby, a tak se domácí hráči často ocitali i na trestné lavici. Čas 37:08 přesto přinesl pro domácí příznivce další radost. Ve vlastním oslabení se tři hráči dostali do přečíslení na proti dvěma obráncům a Lukáš Pech, který stál na konci pěkné kombinace, dělovkou z mezikruží rozevlál síť Leinonenovy klece.

Začátek poslední etudy nepřinesl nijak zajímavý ani pohledný hokej, domácí se marně snažili o vyrovnání a hosté na toto odpovídali pečlivou obranou občasným ohrožením Sáblíka. Vzrušení do ochozů přišlo v polovině třetiny, když se střelecky namlsaný Hlaváč opět ocitl sám před domácí brankou a svou střelou nejdříve orazítkoval pravou tyč, kotouč se od této odrazil do břevna a p té již vypadl do kluziště. Jeden z hlavních arbitrů se ještě radil s videorozhodčím, ale naštěstí pro domácí puk nepřešel v žádném místě brankovou čáru. Jak se blížil konec zápasu, energetici sílili na intenzitě svých šancí. Trochu zbytečně se pět minut před koncem nechal vyloučit kapitán Karlovarských Skuhravý za hrubost, a nabídl tak příležitost zvýšit náskok hostům. To se povedlo tři a půl minuty před koncem Milanu Bartovičovi, když karlovarská obrana znovu trošku zaspala a nechala moc volného prostoru po pravé ruce brankáře Sáblíka. Do konce utkání domácí stačili ještě párkrát zahrozit, k závěrečné power play je ale Tygři nepustili. A tak se ani tentokráte nekonala dlouho očekávaná oslava premiérového vítězství v KV Areně. Zajímavostí utkání je, že všech 6 branek padlo při nestandardním počtu hráčů na ledě.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Pro nás je to pořád stejná písnička. Pustili jsme zase soupeře do luxusního náskoku. Zvedli jsme se pak, měli jsme tlak, dali jsme z toho dva góly. Když jsme si řekli, že se pokusíme stav alespoň vyrovnat, tak jsme udělali hloupý faul a soupeř nám v přesilovce dal gól na 4:2 a už jsme neměli sílu s tím výsledkem něco udělat. Lukáš Mensator dostal pukem na nechráněné místo na noze a uvidíme, jak na tom bude.

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): Povedl se nám vstup do utkání, když jsme vstřelili relativně rychle dvě branky. To nás trošku negativně ovlivnilo v našem výkonu, protože jsme pak byli hodně pasivní. Domácí tým získal hodně navrch, pustili jsme ho do hry a místy jsme se dostávali pod hodně velký tlak. Výborně nás podržel brankář Tero Leinonen. Naštěstí jsme vstřelili ještě třetí branku, ale zbytečně jsme pak zápas zdramatizovali. Podcenili jsme vůli domácích, kteří opravdu hodně dřeli a dotáhli se na rozdíl jedné branky. Nám se ale podařilo ještě vstřelit čtvrtý gól a vyválčili jsme to do vítězného konce.